Gras heeft ook honger Daar is hij weer: de ooievaar Geurige bodem bedekkers Kies je slingeraars met zorg Sierkers bloeit vaak in mei nog Combineren als kunstvorm De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Lila Woensdag 28 april 2010 - Pagina 53 Groei&Bloei De paartijd van de ooievaar is in april - mei, in Noord-Affika zelfs al in februari. De ooievaar is minstens een week met de bouw van het nest bezig. Het wordt regelmatig door zowel het mannetje als het vrouwtje hersteld en kan dan een doorsnede van wel twee meter bereiken.en een gewicht van 500 kg! Ooievaars zijn erg trouw aan hun nest; als het enigszins mogelijk is, keren ze er jaarlijks terug. Iedere lente maken we van het balkon en terras weer een heer lijke buitenplek. Twee ultieme items om naar uit te kijken zijn petunia en an- isodontea: officieel uitgeroe pen tot de Balkon- en Terras- plant van 2010! Het zijn natuur wonderen die je blijven verba zen en meer geven dan je denkt... De Balkonplant van het Jaar Petunia is een beauty met een relaxte lach: grote, zachte bloemen. Er is enorm veel keuze in kleur - van heel licht tot diepdonker - en in vorm. Kies uit grote, klei ne of dubbele bloemen of bij voorbeeld ingetogen grijsgroe ne bladeren: voor een balkon als meditatielounge. Petunia's zorgen voor een positieve mindset. Je voelt je meteen prettig. De anisodonteais is als een roze wolk op het terras. Deze Terras- plant van het Jaar is een kleine struik met gestileerde bloemen die óók tot ver na de zomer doorbloeien. En dat in roze ter- rastinten vol optimisme. An- isodontea is een echte aanra der voor royale potten, man den of kuipen. In een handom draai wordt het terras helemaal 'anisodontea'. Natuurlijk moet er ook op zithoogte iets te bewonde ren zijn. Kleine struikjes en vaste planten vormen de basis. De salvia of salie is een dankbare bodembe dekker. Salvia nemorosa 'Mainacht' bijvoorbeeld is een vroege bloeier met donkerblauwe bloemen. De plant ruikt heerlijk en trekt ook vlinders en bijen aan. Het wegknippen van de uitgebloeide stengels bevordert de bloei. Ook zo dol op slinger- en klimplanten? Er zijn diverse manieren om 'aan de top' te komen. Klimop en klimhortensia zoeken hou vast met hun hechtworteltjes. Leiplanten als winterjasmijn en lei rozen zijn geen echte klimplanten en hebben onze hulp nodig. Kamperfoelie en blauwe regen slingeren zich rond draden en lat ten. Ook de sterjasmijn (Trachelospermum jasminoides), slingert zich met zijn nieuwe takken om hekwerken en takken. Vanaf mei geeft deze klimmer een zee van geurige, witte stervormige bloe men. Het is een uitdaging om klimplanten zo te kiezen dat je het hele jaar bloemen hebt. Er is bijna geen plant in de tuin die zo 'gepest' wordt als gras. Als de groei er lekker inzit, wordt het steeds gemaaid en dat kost het gras veel energie. Daarom dient het gazon regelmatig ge voed te worden. Het is een een voudig en dankbaar klusje. Het gazon wordt gezond groen; on kruid en mos krijgen nauwelijks meer kans. Het groeiende gras wordt vanaf april regelmatig ge maaid. Voor de meeste gazon- bezitters is dat een klusje dat om de week gedaan wordt. De voedselreserve van de bodem raakt snel uitgeput. Om te zor gen dat het gras blijft groeien en de grasmat stralend groen blijft, is het verstandig om voeding als Pokon te geven. Sierkersen prunuszijn er in tientallen vormen en ze bloeien ongelooflijk rijk in april (en vaak nog in mei) met witte, lichtgele, roze, lila of zelfs paarse bloemen. Soms zijn het struiken, soms echte stambomen. Heel mooi is de veelgeprezen treurvorm prunus serrulata 'Kiku-shidare' die al begin april bloeit met roze warmro- ze bloemen. Een nauwe ver want is de bekende prunus serrulata 'Kanzan', die wat later bloeit en zowel als struik en als stamvorm wordt ge kweekt (de laatste wordt tot tien meter hoog). De elegan te vaasvorm van de takken- kroon is heel typerend. bloemist. De maanden mei tot en met september zijn dé maanden om te genieten van de lange en zonnige dagen. Het balkon of terras vormt een ide aal verlengstuk van de woon kamer. Met bloeiende zomer- bollen als lelies, begonia's en calla's tover je de 'buitenka mer' in snel om tot een waar vakantieparadijs. Indrukwek kende en tropisch ogende bloemen, de mooiste kleuren en zoete geuren... je krijgt di rect de zomer in je bol! Voor een uitbundige en vrolijke zomersfeer gebruik je bijvoor beeld knalroze gladiolen, rode begonia's, gele lelies of diep paarse zantedeschia's. Het bal kon of terras staat bol van de zomerromantiek met witte dahlia's, agapanthus of geluks- klaver (oxalis). Klare zomerbol- len ideale balkon- en terrasgas- ten. Plant de bloeiende zomer- bollen zonder kweekpotje in bakken. Zo krijgen de wortels meer ruimte en verse potgrond (met RHP-keurmerk) houdt het water beter vast. Je hoeft de zomerbloeiers uitsluitend in droge perioden water te geven. Kijk voor meer informatie en inspiratie eens op www.bloem- bollencentrum.nl. Zoveel hoofden, zoveel zinnen. De één heeft het liefst een spon taan groeiende en bloeiende heemtuin, de ander een prak tisch terras met wat randversie ring voor de sfeer. Al dan niet in potten of als borders. Hecht je waarde aan een evenwichtig tuinbeeld? Gebruik dan vooral de subtiele kunst van het com bineren. Planten als coniferen zorgen het hele jaar voor de groene aankleding van het ter ras. Ze vormen de rustige basis, waar de bloeiers mooi tegen uit komen. Vooral coniferen die klein blijven of langzaam groei en doen het uitstekend in pot ten en bakken. Ze zijn er in ver schillende kleuren en vormen. I^euk om mee te combineren. Tot voor kort was een zinde rende zomertuin vol bloeiende zomerbollen uitsluitend weg gelegd voor tuinliefhebbers die in april/mei zomerbollen ge plant hebben. Het duurt dan nog een flink aantal weken voordat de eerste bloemen te zien zijn. Er is nu goed nieuws voor iedereen die zonder wachten wil genieten van bloeiende exotische beauty's! Kwekers hebben zomerbollen als dahlia's, lelies, gladiolen en calla's in bloei gebracht. Vanaf mei zijn ze als 'kant en klare' balkon-, terras- en tuinplant verkrijgbaar bij tuincentrum of

de Faam | 2010 | | pagina 53