Welke kosten zijn aftrekbaar? Voorstel voor geluidsmaatregelen langs de Zeeuwse lijn tussen de aansluiting van de Sloelijn en Roosendaal Soelaas voor krimp regio's Te kort aan stageplaatsen Kadaster kreunt onder crisis dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Premie levensverzekering te hoog Plant bomen niette dicht bij buren Pïoitail Woensdag 2$ april 2010 - Pagina 49 Huis& Wat is wel en wat aftrekbaar van de inkomstenbelasting, als een nieuwbouwhuis gekocht en met een hypotheek wordt gefi nancierd? Een nieuwbouwwoning wordt meestal vanaf tekening of tij dens de bouw gekocht. De wo ning wordt dan in termijnen be taald. Over de termijnen die vóór het sluiten van de koop- ofaannemingsovereenkomst zijn vervallen (al hadden moe ten zijn betaald), berekent de bouwer meestal een financie ringsvergoeding. De Belasting dienst beschouwt dit niet als rente, maar als deel van de koop- of aanneemsom. De fi nancieringsvergoeding is daar om niet aftrekbaar. De hypotheekrente tijdens de bouw, ook wel bouwfinancie- ring genoemd, is dus wel aftrek baar. Als men een nieuw huis laat bouwen wordt er in termij nen betaald. Eerst de grond en vervolgens naarmate de bouw vordert de resterende termij nen. De hypotheek wordt op het moment van aankoop voor het gehele bedrag afgesloten en in depot gezet. De termijnen worden uit het depot opgeno men. Over het depot krijgt men een rentevergoeding. Deze is soms lager dan de hypotheek rente die moet worden betaald over de opgenomen bedragen. Ook aftrekbaar van de inkom stenbelasting zijn periodieke betaling erfpacht, bouwrente, rente overbruggingskrediet, uit stelrente, notariskosten van de hypotheekakte, taxatiekosten, bereidstellingsprovisie, afsluit- provisie en boetrente. Aftrekbaar zijn, doch alleen als ze meegefinancierd zijn in de hypotheek: de koopsom, ver bouwkosten, afkoopsom erf pacht, financieringsvergoeding aan bouwer, notariskosten voor de hypotheekakte, makelaars- kosten, taxatiekosten, bereids tellingsprovisie en fsluitprovi- sie. Het samenvoegen van wonin gen in stads- en dorpscentra, het vervangen van overtollige appartementen aan de randen van gemeenten door recreatie voorzieningen en de bouw van multifunctionele panden voor seniorenhuisvesting kunnen soelaas bieden aan de proble men van krimpregio's. Dat stelt Mark Rutherglen van adviesbu reau PRC. Hij baseert zich op bevindingen van een pilot in het Friese dorp Holwerd. Daar daal de het aantal inwoners tussen 2003 en 2008 met 8%. Om de gevolgen op te vangen ontwik kelde PRC het zogenoemde ontbouwingsplan. Dat pleit voor herintroduceren van na tuurwaarden aan een gebied. De bouw heeft onvoldoende stageplaatsen beschikbaar voor beginnende vaklieden. Daar door hangt in verschillende re gio's leerlingen ontslag boven het hoofd. Het gebrek aan oplei- dingsplekken is te wijten aan de economische recessie, stelt Joep Jansen van kenniscentrum beroepsonderwijs Fundeon. Doordat de bouwproductie is afgenomen, zijn er minder sta geplaatsen. Opleidingsbedrij- ven spelen in op het tekort en nemen minder leerlingen aan. Dat voorkomt dat ze weer aan de kant worden gezet. Niette min zullen hier en daar ontsla gen gaan vallen. Over twee jaar dreigt dan een tekort aan bouw vakkers. Driekwart van de Nederlanders met een levensverzekering betaalt te veel premie. Verzekeraars berekenen de voordelen van de stij gende levensverwachting niet automatisch door aan hun klanten. De premie voor een levensverzekering kan 25 tot 30% te hoog lig gen. Deze verzekeringen worden vaak afgesloten in combinatie met een hypotheek en daaraan besteden mensen te weinig aan dacht. Vergelijk de premies op independer.nl. Het Kadaster is vorig jaar hard getroffen door bijna 30% minder inschrijvingen van aktes. Dankzij drastische ingrepen sloot het nationale grondregister het jaar af met een krappe winst van €2,1 miljoen. Het Kadaster deed in 2009 vijf vestingen dicht en schrapte 45 arbeidsplaatsen. Tegenover de bijna half miljoen aktes in 2006 steken de 332.000 van 2009 erg mager af. Het aan tal hypotheekstukken halveerde sinds 2005. Het Kadaster stoot te tijdelijk ingehuurd personeel af en verminderden zijn projec ten. Ook werd kritisch gekeken naar de inkoopcontracten. Dankzij de onafwendbare tariefverhogingen van januari en au gustus redde het Kadaster het net. Wie bomen of struiken in zijn tuin plant moet bedacht zijn op een aantal wettelijke regels. De hoofdregel is dat er geen bomen mogen staan binnen twee meter van de grenslijn. Hierbij is de afstand van de grenslijn tot het midden van de voet van de boom bepalend. Voor heesters en heggen geldt een kortere afstand: een halve meter. De meeste gemeenten hebben dan ook een verordening waarin staat dat bomen op een kleinere afstand dan twee meter van de erf- grens mogen staan. Indien je buurman binnen de door de ge meente gestelde grens bomen heeft staan, mag je van je buurman eisen dat hij de bomen weghaalt. Vanaf 29 april 2010 ligt het aangevulde ontwerp-geluidsanerings- programma "Zeeuwse lijn" - conform afdeling 3.4 van de Algemene wet bestuursrecht - gedurende zes weken ter inzage. Het gaat daarbij om geluidsmaatregelen op en langs de spoorlijn tussen Roosendaal en de aan sluiting met de Sloelijn, bij Goes. De spoorlijn loopt door de gemeenten Goes, Kapelle, Reimerswaal, Woensdrecht, Bergen op Zoom en Roosendaal. ProRail heeft eerder al, in november 2009, een ontwerp-geluidsanerings- programma opgesteld. Het ministerie van VROM wilde op basis van de inspraakreacties aanvullende informatie en gaf ProRail de opdracht extra onder zoek te doen. Het nieuwe ontwerp- geluidsaneringsprogramma zou uiterlijk 1 mei 2010 opnieuw ter inzage moeten liggen. Aan die verplichting voldoet ProRail nu. Wijzigingen ten opzichte van het eerdere programma De belangrijkste wijzigingen ten opzichte van het eerdere sanerings programma van 26 november 2009 zijn: 1 De kosten/batenanalyse van de geluidsmaatregelen is opnieuw uitgevoerd. 2 Het aantal betrokken woningen is aangepast aan de meest recente inzichten. Langs de Zeeuwse lijn zijn (behalve in Goes) al geluidsreducerende maat regelen genomen. Zo staan er geluid- schermen langs de Zeeuwse lijn, zijn er raildempers aangebracht en is de geluidsisolatie van verschillende wonin gen verbeterd om aan de binnenwaar- den te voldoen. Nu is nagegaan of deze maatregelen ook volgens de huidige wetgeving en prognose nog afdoende zijn of dat er nog aanvullende maat regelen nodig zijn. Uit het onderzoek blijkt dat dit laatste op een aantal locaties het geval is. De aanvullende maatregelen zijn opgenomen in het geluidsaneringsprogramma. Het programma geeft ook een overzicht van woningen waar na het treffen van geluidsmaatregelen nog niet aan de eisen wordt voldaan. Voor deze wonin gen wordt een zogenaamde hogere waarde op grond van het Besluit geluid hinder vastgesteld. Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebben den toten met 9 juni 2010 een ziens wijze indienen. Aan de hand van de ingediende zienswijzen wordt het definitieve geluidsaneringsprogramma opgesteld. Dit saneringsprogramma wordt ter besluitvorming aangeboden aan de minister van VROM. Waar en wanneer kunt u de stukken inzien? Het ontwerp-geluidsanerings- programma ligt met ingang van 29 april 2010 tot en met 9 juni 2010 ter inzage bij de gemeenten Goes, Kapelle, Reimerswaal, Bergen op Zoom, Roosendaal en Woensdrecht. U kunt de stukken inzien gedurende de reguliere openingstijden, bij de publieksbalie van het betreffende gemeentehuis/ stadskantoor. Voor meer informatie over het aan gevulde ontwerp-geluidsanerings- programma en de bijbehorende onderzoeksrapporten kunt u vanaf 29 april 2010 ook terecht op de website www .prorail.nl/zeeuwsel ij n. Hoe kunt u uw zienswijze indienen? Van 29 april tot en met 9 juni 2010 kunt u schriftelijk reageren op de inhoud van het aangevulde ontwerp-sane- ringsprogramma. U kunt uw schrifte lijke zienswijze indienen bij: ProRail Grondverwerving en Juridische Zaken Postbus 2038 3500 GA Utrecht Indien u liever mondeling wilt inspre ken, wordt u vriendelijk verzocht dit voor 4 juni 2010 kenbaar te maken bij ProRail via telefoon 030- 235 72 79. Meer informatie Tijdens de periode van ter inzage legging organiseert ProRail vier informatiebijeenkomsten. U bent van harte welkom op: Maandag 17 mei 2010, gemeente Roosendaal; City Hotel Goderie, Stationsplein 5A in Roosendaal. Dinsdag 18 mei 2010, gemeenten Bergen op Zoom en Woensdrecht; Zalencentrum De Raayberg, Antwerpsestraatweg 267 in Bergen op Zoom. Woensdag 19 mei 2010, gemeente Reimerswaal en Kapelle; Dorpshuis De Meiboom, Kerkpolder 30 in Krabbendijke. Donderdag 20 mei 2010, gemeente Goes; Hotel Terminus, Stationsplein 1 in Goes. De avonden beginnen om 19.30 uur (zaal open om 19.00 uur). Vaste onder delen zijn een inioopmarkt (door lopend tot 21.00 uur) en een toelich ting op het ontwerp-geluidsanerings- programma (van 19.30 tot 20.00 uur). Uiteraard kunt u op deze avonden ook vragen stellen over het project. Voor nadere informatie over de inhoud van het geluidsanerings programma kunt u zich wenden tot de heer J.W. van den Brink, telefoon 030-235 7597.

de Faam | 2010 | | pagina 48