gemeenteraadsverkiezingen J*** CDA - Middelburg WALCHERE Geschiedenis van het kiesrecht DOOR ÏARA DC VRIEND VLISSINGEN - Het algemeen kiesrecht voor man nen werd in Nederland ingevoerd op 12 decèm- ber 1917. De bekendmaking werd gedaan door de gemeentesecretaris M. van Reenen op het bordes van het oude stadhuis aan de Groenmarkt in Den Haag. Tegelijk werd ook het systeem van evenredige vertegen woordiging ingevoerd. Dit is een kiessysteem waarbij het percentage behaalde zetels gelijk is aan het percentage behaalde stemmen. Hiervoor was er een kiessysteem van censuskiesrecht. Hierbij mochten alleen mensen stemmen met voldoende belastbaar inkomen. Later werd de eis van het kunnen lezen en schrijven als alter natief voor de belastingeis vastgesteld. Tegelijkertijd met de invoering van het onvoorwaardelijk stemrecht voor mannen kwam er het passief vrouwenkiesrecht. Dit wil zeggen dat vrouwen wel gekozen konden worden, maar zelf niet mochten stemmen. Suze Groeneweg werd in 1918 namens de SDAP de eerste vrouw in de Tweede Ka mer. In 1919 kregen vrouwen ook het actief kiesrecht. Vanaf dat moment mochten vrouwen ook zelf hun stem uitbrengen. Verplicht stemmen Tussen 1918 en 1970 was er in Nederland een opkomst plicht bij verkiezingen. Voor het niet verschijnen kon men een boete krijgen. In 1965 ging het actief kiesrecht van 23 naar 21 jaar. Zes jaar later werd de leeftijd verder verlaagd naar 18 jaar. In 1983 ging de leeftijd waarop het passief kiesrecht ver kregen werd omlaag. Toen konden ook niet-Nederlan ders die langer dan vijf jaarin Nederland legaal verble ven in de gemeenteraad worden gekozen. Intussen kan iedereen voordat hij achttien jaar is gekozen worden, maar mag iemand pas op achttienjarige leeftijd in de ge meenteraad zitting nemen. Cu 't. lO-x £SS/'

de Faam | 2010 | | pagina 39