ChristenUnie SP, want een stad is meer dan stenen! Financiën De financiële en economische crisis gaat ook voor Middelburg sterke bezuinigingen in de komende raadsperiode betekenen. Pijnlijke keuzes zijn daarbij onvermijdelijk. De Christenunie is niet voor lastenverzwaring voor de burgers, maar dat zal onvermijdelijk zijn. Wel willen wij de stijging beperken tot 1% boven de inflatie. Op sociale voorzieningen wordt niet bezuinigd. Onder de gegeven financiële situatie moet nieuwbouw van een theater worden uitgesteld, en desnoods de oude schouwburg opnieuw gerenoveerd worden. Door een succesvol strategisch grondbeleid heeft Middelburg nu erg veel grond. Overtollige gronden moeten afgestoten worden, zodat er geld vrijkomt voor andere prioriteiten, zoals de herstructurering van Ramsburg. Behoud van groen De Christenunie wil investeren in behoud en ontwikkeling van groen. Bijvoorbeeld door het realiseren van een volwaardig park in het Molenwatergebied. Op Cleene Hooghe, een uniek stukje Walchers landschap, moet niet gebouwd worden. Het geplande bedrijventerrein aan de Trekdijk, dat Nieuw en St. Joosland nog verder zal inklemmen, moet niet ontwikkeld worden. Reële ambities De ambities van Middelburg qua woningbouw zijn te groot. Een veranderende samenstelling van de bevolking vraagt om ruimte voor éénpersoonshuishoudens in plaats van verdere uitbreidings wijken. Middelburg moet niet willen groeien ten koste van andere Walcherse of Zeeuwse ge meenten. De gemeenten op Walcheren moeten samenwerken en elkaar iets gunnen in plaats van elkaar te beconcurreren. Samenvoeging zal de afstand tussen burger en bestuur alleen maar verder zal vergroten. Die afstand moet juist verkleind worden, bijvoorbeeld door raadsvèrgade- ringen uit te zenden via internet. De Christenunie wil dat Middelburg actief meewerkt aan uitbreiding van de samenwerking tussen de gemeenten, de Provincie en het waterschap op basis van het Zeeuwse model van samenwer king. Wijken, kernen en welzijn De eigenheid van de wijken en kernen van Middelburg is belangrijk. De school in Nieuw- en Sint Joosland moet open blijven. In Mortiere moet een nieuwe school komen, eventueel samen met een nieuw winkelcentrum op de grens met Dauwendaele. Detailhandel in de wijken, in het bijzon der in de kernen Sint Laurens, Nieuw- en Sint Joosland en Arnemuiden, wordt gestimuleerd door bijvoorbeeld een combinatie te maken van een woonzorgcomplex en winkels. De hoofdontsluiting van het Veerse Meer loopt dwars door de kern Arnemuiden. Onderzocht moet worden welke al ternatieven hiervoor mogelijk zijn. De Christenunie wil het welzijn vanuit de bewoners zelf organiseren en niet vanuit het stadskan toor. De Stichting Welzijn Middelburg moet initiatieven van buurtbewoners ondersteunen en faci- literen en niet alleen de regisseur van het welzijnswerk zijn. Goede samenwerking met de wijktafels en wijkverenigingen is daarbij belangrijk. Binnen de kaders van de WMO moet de gemeente actief op zoek naar kwetsbare medeburgers, en die ondersteunen als ze zelf niet in staat zijn hun eigen levenspad vorm te geven. Geen overlast De afgelopen jaren laten zien dat coffeeshops een bron van overlast zijn. De straathandel die er al is, zal niet verdwijnen door een coffeeshop. De Christenunie wil helemaal geen overlast meer van een coffeeshop, en zeker niet aan de Kleverskerkseweg, pal naast een jeugdsoos en aan de fiets route van scholieren tussen Arnemuiden naar Middelburg. De binnenstad van Middelburg moet een veilig uitgaansgebied blijven. Maar ook woongebieden moeten rustig en veilig zijn. ZEP krijgt alleen een nachtvergunning als de nachtrust van inwoners in de Mortiere gewaarborgd wordt. Ga fietsen! Op het gebied van mobiliteit vindt de Christenunie dat Middelburg moet toewerken naar een auto- luwe binnenstad. Zo nodig wordt het vergunningparkeren opnieuw ingevoerd. De fiets is het aan gewezen vervoermiddel voor verplaatsingen binnen Middelburg, zeker naar de binnenstad. Middelburg moet fietsstad nr. 1 zijn in Zeeland! Daarnaast moet het transferium met gratis bus- vervoer-tussen Mortiere en binnenstad in ere worden hersteld. Jeugd en gezin De Christenunie wil dat een van de wet houders een portefeuille Jeugd en gezin krijgt, die in overleg met de gedepu teerde van de Provincie regie heeft over de inzet van verschillende instanties. Een zaamheid onder jongeren is één van de oorzaken van een vlucht naar verslaving, zoals game-, drank- of gokverslaving. Deze vereenzaming moet worden aange pakt door het verstevigen van het net werk rond jongeren.. Alleenstaande ouders kunnen de opvoe ding van hun kinderen prioriteit geven boven het volledig zelfstandig verwerven van een inkomen. Bijvoorbeeld werken in deeltijd, met eventueel een aanvullende uitkering. STABIEL, BETROKKEN, CHRISTENUNIE! Dit zijn de standpunten waar de Christen- Unie zich hard voor zal maken, ook na de verkiezingen! - Krijn Hamelink Om U een idee te geven hoe de SP Middelburg de toe komst ziet hebben wij hieronder een aantal punten uit het verkiezingsprogramma voor U samengevat. Maatschappelijke zorg (Want de zorg is meer dan een markt...) Voor de werkers in de publieke sector is het na het ver markten van deze diensten nauwelijks nog haalbaar om hun werk te doen! Lijnrecht tegenover deze ervaringsdeskundigen staat een overvloed aan managers die met indicatie-, controle - en verantwoordingsgekte bezit hebben geno men van de publieke diensten. De beroepseer van de mensen die onze ouders verzorgen en onze kinderen onderwijzen wordt steeds verder aangetast. De zo geprezen concurrentiewerking heeft vooral geleid tot ongewenste schaalvergroting; de SP kiest juist voor de maat van de buurt. Publieke voorzieningen als onderwijs, zorg en arbeidsbemiddeling kunnen uitstekend op kleinere schaal worden ondergebracht; de afstand wordt kleiner en de betrokkenheid groter! Leg daarbij de verantwoordelijkheid bij de thuiszorgwerker, de buurtagent, de leraar en de ar beidsbemiddelaar; hun inzicht, ervaring en intuïtie zegt ons veel meer dan welk managementsrap- port dan ook. In een schone, veilige buurt met kleinschalige voorzieningen, voldoende speelruimte en een buurthuis voelen mensen zich betrokken en medeverantwoordelijk. Veiligheid (Want een agent is meer dan een bonnenschrijver...) De SP wil zo snel mogelijk de wijkagent terug. Eén aanspreekpunt voor dorp of wijk. Een wijkwachter, die praat met de mensen, weet wat er leeft in de buurt, zijn pappenheimers kent en weet hoe en wanneer hij moet ingrijpen. Onder de mensen dus, en niet aan een bureau achter stapels formulieren. Pas dan is er echt een mogelijkheid om aan preventie te werken. Jeugd Onderwijs (Want de school is meer dan een product...) De SP zou van Middelburg graag een echte onderwijsstad maken. Uitstekend onderwijs van de lagere school tot en met de universiteit, divers en voor iedereen toegan kelijk. Door het kennisaanbod zo breed mogelijk te maken en meer volwaardige studierichtingen binnen Middelburg te realiseren, zorgen we er dan ook voor dat meer jongeren in Zeeland blijven. Het kennisaanbod dient echter niet alleen beschikbaar te zijn voor kinderen en studenten maar ook voor nieuwkomers, mensen die hun kennis willen verbreden, willen bijscholen of juist een totaal andere richting willen inslaan. Dat geldt uiteraard ook voor voorschoolse voorzieningen als peuterspeelzalen. Tevens pleiten we voor het in ere herstellen van de schoolartsonderzoeken. Ideaal zou zijn wanneer daar bij ook de sociale en geestelijke ontwikkeling van het kind aan bod komen. Om gezond leven en vol doende beweging te stimuleren pleit de SP al jaren voor een sportstrippenkaart voor basisschool leerlingen om sportproeflessen te kunnen nemen. Mobiliteit (Want een straat is meer dan een blikvanger...) De SP wil een autoluwe binnenstad. Geen vrije parkeerplaatsen in de binnenstad (alleen voor vergunninghouders), goed parkeerver- wijssysteem en goed bereikbare parkeervoorzieningen aan de randen van de binnenstad. Ook wil de SP het bestaande transferium handhaven en nieuwe transferia aan de oost- en noord zijde. Vooral aan de oostzijde dringt de tijd. Daar komt de Majeure Entree van Middelburg, maar waar het verkeer na binnenkomst moet blijven is nog een raadsel. De Kaaien op? Via Dam en Mol straat naar het Molenwater? Rondje Damplein? De enige oplossing is een goede parkeervoorzie ning in het Oostperkweggebied en zorgen voor een goede busverbinding. Ook dient de mogelijkheid van een wittefietsenplan bekeken te worden. In ons verkiezingsprogramma vind U ook onze visie op tal van andere zaken die ons aan het hart gaan. Naast een volwaardig stadspark op het Molenwater, een groen sociaal hart waarin volgens de SP geen ruimte is voor een theater, zijn dat oa opvang en participatie, duurzaamheid energie, WMO, wonen, stads ontwikkeling, buitengebied en groen. Wij denken dat die visie van de SP, gebaseerd op menselijke waardigheid, gelijkwaardigheid en solidariteit de komende jaren broodnodig is om de bezuini gingsproblemen op een goede manier het hoofd te bieden. Om er voor te zorgen dat de be zuinigingen, niet ten koste van de minima gaan en zo weinig mo gelijk van invloed zijn op zorg, onderwijs, wonen en leven. Dat, indien noodzakelijk, verho gingen van gemeentelijke belas tingen zoveel mogelijk in komensafhankelijk zijn. Met visie, creativiteit, hard wer ken en durf moet het mogelijk zijn om in Middelburg de koers van prestige en egocentrisme om te gooien naar samen, echt luisterend, met oog voor elkaar en onze prachtige stad en dito dorpen.

de Faam | 2010 | | pagina 32