Ons bin de léste Walcherse foto's van lezers ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Minder dan 100 vrouwen lopen nog in de Walcherse streekdracht Ellen De Vriend-de Jong Ons bin de leste is te koop Ondergang Van Walcherse streekdracht Laatste lOnderzoekcijfers nM«!BT.n De Faam Woensdag 10 februari 2010 - Pagina 26 Allerlaatste vrouwen in dracht VEERE - Volgens tellingen zijn er nu nog precies 96 vrouwen die dagelijks in de Walcherse streekdracht lo pen. In een aantal dorpen gaat het écht om de aller laatste zoals in Sint Lau rens, Meliskerke en Gapin- gè. Ellen De Vriend uit Vlis- singen schreef er een boek oven Ons bin de leste. Om dat dat is wat de vrouwen zelf zeggen. "Zelfs in de bolwerken van de streekdracht, Westkapelle en Amemuiden, zijn nog weinig vrouwen in streekdracht over. Daarom was haast geboden", zegt De Vriend. "Ik wilde, nu het nog nét kan, de bijzondere en boeiende levensverhalen van juist die vrouwen vastleg gen. De streekdracht boeit .mij, ik ben ermee opgegroeid want mijn oma op Zuid-Beveland liep er ook in. In december 2008 begon ik met de eerste ge sprekken. Meer dan dertig vrouwen heb ik gesproken. Heel leuke gesprekken overi gens. Ik trof twee buurvrouwen in Amemuiden die allebei een paar jaar burgerkleren hebben aangehad, maar toch weer op hun boers zijn teruggegaan. Waarom konden ze niet vertel len en dat is bij de meeste vrou wen zo. Ze weten vaak niet waarom ze de streekdracht zijn blijven dragen, het hoort bij hun. Mensen kennen hen an ders niet meer. Soms is hét ook omdat ouders de dure sieraden bij elkaar hebben gespaard. Eén van de vrouwen draagt de kleren van haar moeder, die overleed toen zij nog maar een paar weken oud was en een an der omdat zij bijna twee meter lang is en jurken haar slecht passen. Mevrouw Vos in Mid delburg liet voor een fotoserie zien hoe de mutsen opgezet worden en mevrouw Van de Driest demonstreerde het plooien van de bovenmuts. Elk gesprek was bijzonder. De streekdracht is voor de vrou wen erg belangrijk, al kost het bij een aantal veel moeite om zich elke dag aan te kleden. Soms zijn ze er meer dan een uur zoet mee om hun spelden te steken. In de muts gaan zo'n tien spelden en in de rest van de kleding ongeveer twintig. Knopen en ritsen zitten er niet aan, hoewel dat makkelijker zou zijn." De Vriend betreurt het dat twee van de vrouwen die zij heeft ge sproken inmiddels zijn overle den. Van elke vrouw is een Het boek telt 176 pagina's met meer dan honderd foto's in full color. Verder heeft het een stevige kaft en de afmeting 22 x 22 centimeter. Het geheel is gedrukt bij Drukkerij Driedijk in Heinkenszand. Het boek is vanaf zaterdag 20 februari te koop bij Juwelier Minderhoud aan de Westdijkstraat 27 in Amemuiden en aan de Zuidstraat 66 in Westkapelle. Bij Albert Slinger lederwaren aan de Walstraat 85 in Vlissingen, De Boekenmolen aan de Molenweg 1 in Meliskerke en bij de auteur zelf via 06-51531406 ofdevriend@zeelandnet.nl. Het boek kost 24,95 euro. S Francina Sturm. foto: mevrouw-bektun VEERE - Tot aan het eind van de negentiende eeuw liep het grootste deel van de platte landbewoners van Walche ren nog van hun kleutertijd tot hun dood in streekdracht. De onderwijzer, de dokter en de dominee waren hierop een uitzondering. Veel facto ren hebben bijgedragen aan de ondergang van de streek dracht op Walcheren. Aan het begin van de twintigste eeuw werd al voorspeld dat de Wal cherse streekdracht zou ver dwijnen. Daarom is het best bijzonder dat de dracht zelfs de eenen twintigste eeuw nog gehaald heeft. Tussen 1945 en 1970 legden zo'n drieëntwin tigduizend Zeeuwse vrouwen het j't kQS" tuum af. .K Een van de oorzaken is dat men sen in streekdracht als min der ontwikkeld werden ge zien. Andere oorzaken zijn de toegenomen mobiliteit, het ongemak van het dragen (want het duurt wel even voordat je aangekleed bent) en het feit dat na de oorlog de streekdracht minder te koop was. Een gevolg daarvan is dat vakmensen als de boe- renkleermaker en de mutsen en jakkenmaakster verdwe nen. Ook verdween veel kle ding tijdens de inundatie in oktober 1944 en de bombardementen van Walcheren. Na de oorlog was de be volking van Walche ren ook toeaan 4/ nieuwe vrijheden en V een nieuw leven. Hef af- j leggen van het boeren- goed hoorde daarbij. Janna Poppe uit Oostkapelle. 4 v *f0t0: ton dekkers Hoeveel vrouwen in streekdracht zijn er nog? (cijfers van 1 januari 2010). Dè tellingen in 1988 en 2003 zijn door Piet Minderhoud en zijn vader gedaan. mooi portret gemaakt, maar ook staan er tientallen andere foto's in het boek. Ook zijn er hoofdstukken over de sierra den, de kinderdracht, rouw- dracht, het ondergoed en de mannen in het Walcherse streekgoed. Een jakkenmaak ster vertelt over haar werk, net zoals de winkelier die de streek- stoffen verkoopt. Nu zijn ze er nog..maar ze zijn wel de leste! Dorp/stad 1988 2003 2010 Aagtekerke 50 16 6 Amemuiden 171 52 32 Biggekerke 25 4 2 Domburg 41 6 4 Gapinge 7 1 1 Grijpskerke 17 5 4 Koudekerke 41 18 7 Meliskerke 33 5 1 Middelburg 98 27 6 Nw- en St Joosland 13 1 0 Oostkapelle 66 6 4 Oost-Souburg 33 7 2 Ritthem 15 1 0 Serooskerke 53 7 2 Sint Laurens 18 2 1 Veere (incl.Zanddijk) 47 11 4 Vlissingen 36 4 3 Vrouwenpolder 25 30 Westkapelle 156 30 17 Zoutelande 36 10 3 981 216 99 Hannah en Sarah Jacobse voor één keer in Walcherse streek dracht. foto: cor jacobse Amemuids ijsplezier. foto: his and hers multimedia De familie Melis is vastgelegd. foto: j. l00ise Trouwfoto aan de Bermweg. foto: gerard nieuwenhuuze

de Faam | 2010 | | pagina 26