Zonder eigen vervoer 's avonds toch de goede kant op Samen omgaan met grondwater Johan Robesin over Provincie maakt mogelijk Kees van Beveren aan de slag als gedeputeerde het middenbestuur I Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Vanaf 1 februari rijdt er na 19.00 uur een regiotaxi in Zeeuws-Vlaanderen op plaatsen waar geen bussen meer rijden. Inwoners die niet beschikken over eigen vervoer kunnen daardoor toch reizen. Het gaat om een proefproject van twee jaar. Eerder was de Oosterschelderegio aan de beurt'. Daar heeft de regiotaxi inmiddels al een aantal vaste gebruikers. Vrijwillig autodelen Naast de regiotaxi start er in de loop van 2010 een proef waarbij automobilisten, die toch onderweg zijn, zich als vrijwilliger kunnen aanmelden om mensen tegen vergoeding mee te laten liften. Dit initiatief komt van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen en is een aanvulling op de regiotaxi. Verbetering als doel De Provincie maakt dit tweejarig proefproject mogelijk in het kader van het demonstratiepro ject Integratie Openbaar Vervoer en Doelgroepenvervoer Zeeland met een subsidie van 100.000 euro. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen en de Zeeuws-Vlaamse gemeenten betalen ook mee. Ferry Chervet, beleidsmedewerker openbaar vervoer: 'We stellen door de inzet van proefprojecten vast op welke manier het openbaar vervoer in Zeeland beter kan worden afgestemd op de behoeften van de verschillende reizigers. Die uitkomsten zijn nuttig voor de ontwikkeling van het nieuwe Beleidsplan Openbaar Vervoer in 2012.' Meer informatie vindt u op www.degoedekantop.nl/leef/ Ook zonder eigen vervoer kun je 's avonds toch de deur uit in Zeeuws-Vlaanderen, dankzij de regiotaxi. Goed en voldoende grondwater is van vitaal belang voor veel functies binnen onze samenle ving zoals wonen, natuur, landbouw, industrie en vooral als basis voor het drinkwater. Op 22 december 2009 trad de Waterwet in werking. Met deze wet zijn er acht wetten gebun deld tot één. Hierdoor veranderen er een paar zaken voor u als inwoner en ondernemer. Wat verandert er voor u? De eerste verandering is dat de waterschappen de grondwatertaken grotendeels van de Provincie overnemen. De tweede is dat er voortaan één watervergunning wordt verleend voor een aantal verschillende activiteiten, zoals het onttrekken van grondwater, het lozen van ver ontreinigd water op oppervlaktewater of het bouwen op een dijk. U kunt voortaan ook terecht bij de waterschappen als u grondwater wilt onttrekken voor bijvoorbeeld agrarische of indus triële doeleinden, het drooghouden van een bouwput of het uitvoeren van een bodemsane ring. Wat doet de Provincie? De Provincie blijft het bevoegde gezag voor de vergunningverlening va.n onttrekkingen voor de openbare drinkwatervoorziening, voor de industriële onttrekkingen die groter zijn dan 150.000 kubieke meter per jaar en warmte- en koudeopslag. Wist u dat het Zeeuws Museum energie haalt uit de bodem door warmte- en koudeopslag en op die manier energiezuinig de (kantoor)ruimtes warmt of koelt? De gemeenten en waterschappen bepalen, in samenwer king met de Provincie, hoe zij in de dagelijkse praktijk met grondwater omgaan. Meer weten? Kijk op http://provincie.zeeland.nl/milieu_natuur/grondwaterbeleid/ Vrijdag 5 februari 2010 vindt de officiële benoeming van Kees van Beveren (CDA) plaats in Provinciale Staten. Hij volgt Toine Poppelaars op. Financiën is de kern van zijn portefeuille. Rondom die kern zijn de verzelfstandiging van Zeeland Seaports, het publiek aandeel houderschap bij Delta NV en de bouw van de Sluiskiltunnel belangrijke onderdelen. 'Daarnaast wil ik aandacht geven aan Landbouw, Visserij en Vitaal platteland. Zeeland is immers een agrarische provin cie: met ruim 3.400 agrarische bedrijven waarin 15.000 per sonen werkzaam zijn. En de visserij is een eeuwenoude eco nomische activiteit die onlosmakelijk met Zeeland verbonden is. Op dit moment ontwikkelt de visserijsector zich van een traditionele sector naar een bedrijfstak waarin innovaties worden ontwikkeld op het terrein van viskweek en duurzame vangstmethoden. Dat levert veel uitdagingen op. Ook Verkeer en Vervoer zit in mijn portefeuille. Ik begin mijn werk als gedeputeerde in het Jaar van de Fiets. Ik fiets graag, maar dat neemt niet weg dat de verkeersveiligheid, de toenemende automobiliteit en de maatregelen die daar voor worden genomén mijn aandacht hebben.' Meer informatie over Gedeputeerde Staten: http://bestuur.zeeland.nl/gedeputeerde_staten/ /-y. Provinciale Staten Profiel: Statenlid Partij voor Zeeland (PvZ). In zijn vrije tijd aquarelleert hij graag en zingt hij als bariton in het mannen koor St. David's Minstrels. Hij is altijd werkzaam geweest in het communicatievak. Johan Robesin is Statenlid voor de Partij voor Zeeland sinds 2007. De afgelopen jaren heeft hij een groot aandeel gehad in de discussie over ontpolderen, een belangrijk onderwerp voor de PvZ. Maar Johan houdt zich ook met andere thema's bezig. En, zoals blijkt uit het gesprek, met de hem kenmer kende passie en inzet. Middenbestuur Johan maakt zich zorgen over de aangekondigde bezuinigin gen op Provincie en gemeenten. 'Het gevaar dreigt dat men de macht en de middelen nog meer gaat centraliseren in Den Haag. Maar ik ben juist een groot voorstander van regionale politiek en behoud van de provincie als middenbe stuur. We moeten onze eigen identiteit en de menselijke maat in de politiek bewaren. De bemoeienis van de Rijksoverheid met de regionale en lokale bestuursniveaus neemt snel toe. Het ontbreekt aan respectvolle aandacht voor de regio's. Alles draait om de Randstad. Het gaat hele maal de verkeerde richting uit. Logisch dat de onvrede hand over hand toeneemt.' Regionalisten 'Ik pleit juist voor een omgekeerde beweging, waarbij regio nale politieke partijen in de landelijke politiek zijn vertegen woordigd. Dit is al wel gerealiseerd in de Eerste Kamer (in de Onafhankelijke Senaatsfractie), maar nog niet in de Tweede Kamer. Een maand geleden ben ik gekozen tot voor zitter van een werkgroep die de mogelijkheden hiervoor gaat onderzoeken. Als het haalbaar blijkt, willen we, als "regiona listen", meedoen aan de landelijke verkiezingen van 2011en als dat niet lukt, toch zeker in 2015.' Meer informatie over Provinciale Staten: http://ps.zeeland.nl/ Provincie Zeeland Colofon Redactie afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland. Opmaak Prepress Provincie Zeeland. Fotografie Input/Output fotografie (regiotaxi), Eddie Lere (grondwater), Anda van Riet (foto Kees van Beveren). Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Of geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatie centrum. Via de e-mail infocentrumiazeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 16 00. Of schrijf naar Postbus 6001, 6330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6, 6331 BK Middelburg De volgende Provinciewerk verschijnt 17 februari 2010.

de Faam | 2010 | | pagina 49