Jaagpad Middelburg - Veere open in februari Koninklijke onderscheidingen Loskraan weer op zijn plaats Januari 2010; Wereldstad dé Weekkrant ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Wij zijn dapper opnieuw een jaar in gestapt Middelburg wordt op de kaart gezet als wereldstad. Het jaar zal niet zwijgend staanwij gaan het bombardement herdenken. Bijna vergeten hoe intens hoe omvangrijk dat toen was, het hart uit de stad gereten, zelfs niet meer verteld in de klas. Oude ontroerde monden vertellen, beantwoorden vragen van jonge mensen, zeggen woorden: vuur rook, verwoesting puin, verlies verdriet gekerfd in de ziel, de zon ging dicht, huis verloren en de zaak, Stadhuis, Abdij Lange Jan een skelet in het laatste licht. Bekomen, was wederopbouw de taak, het resultaat: de stad een Delftse-School- hart gegeven om ruim in te leven. Prachtige restauraties aan straat en aan plein er mee verweven. Daar kunnen nu 65 jaar later op Koninginne dag vorstelijke voeten lopen onder feestelijk zingen, vlaggen zwaaien even één zijn. De stad goud gekleurd. Er is ruimte voor de Giro-Etappe-finish op de Dam, flitsende zoefbanden langs de Kaaien, het is genieten ook wereldwijd via de TV. De monumenten stralender dan ooit. En nog eens Majesteit en Hoogheden in onze stad, niet in New York, met wereld beroemdheden die de Four Freedoms Awards hier in ontvangst komen nemen. Middelburg op de wereldkaart in een jaar van trots genieten. De Faam Woensdag 20 januari 2010 - Pagina 8 Walcheren is straks een wandelpad rijker. Het voormalige jaag pad tussen Middelburg en Veere is in oude glorie hersteld. Op 11 februari wordt het jaagpad Veere - Middelburg geopend. Het pad gaat deel uitmaken van het wandelnetwerk Zeeland. Walcheren om met paarden hun schepen door het water te slepen. Na de inundatie van 1944 ging het eiland Walcheren op de schop en werd het voetpad afgesloten. Het was eerst de bedoeling om er een fietspad van te maken. De pro vincie wees echter de plannen voor een fietspad enkele jaren ge leden af. Een geasfalteerd pad aanleggen naast het Kanaal door Walcheren is te duur. Bovendien staat het haaks op het Zeeuws Omgevingsplan, waarin staat dat de provincie zoveel mogelijk onver harde paden wil. Het 'nieuwe' jaagpad is een prach tige, vier kilometer lange wandel route. In welke richting je ook kijkt, of het nu vooruit is of achterom, de historische contouren van Mid delburg en Veere komen steeds nadrukkelijk op het netvlies. Maar onderweg valt er meer te zien en te beleven. Het is niet alleen aan de ene kant het Kanaal door Walcheren met zijn scheepvaart en watervogels, maar ook aan de andere kant is het genieten van de landerijen, het natuurgebied en mooie vergezichten. In de wandelroute zijn verschillen de rustpunten met uitkijkpunten gecreëerd en geven informatiebor den aan wat er onderweg allemaal te zien is. Wethouder Frank Streng neemt samen met zijn collega van Veere en de vertegenwoordigers van de provincie en St. Zeeuws Landschap het jaagpad op 11 februari officieel in gebruik. Voor het zover is, is hij al een kijkje gaan nemen hoe mooi het jaagpad ook kan zijn in winterse sferen. Foto: Aart van Belzen Een werkgroep met daarin de pro vincie Zeeland, Waterschap Zeeuw se Eilanden, gemeente Veere en de gemeente Middelburg stond onder leiding van Stichting Landschap Zeeland en is enkele jaren bezig geweest om voor elkaar te krijgen het jaagpad een nieuw leven in te blazen. Al in 1817 gebruikten schippers het jaagpad langs het Kanaal door De loskraan aan de Rotterdamsekaai is opgeknapt. Las- en con structiebedrijf J. van Belzen zet de kraan op woensdag 27 januari om 11.00 uur terug op zijn plek. Dit onder toeziend oog van Hannie Kool- Blokland, wethouder monumenten. De fundatie met de taats (as) en draaimechanisme was in zeer slechte staat, de natuurstenen bedekking was verzakt en op enkele plaatsen gebroken, de gietijzeren bordessen waren op verschillende plaatsen gescheurd. De hijskraan is in 1861 gefabriceerd door de ijzergieterij 'Prins van Oranje' uit 's-Gravenhage en verving een uit 1746 daterende havenkraan aan de Dam. De kraan is de laatste in de rij van de Middelburgse 'Stadskranen' en houdt de herinnering levend aan een belangrijk aspect van de economische geschie denis van de stad. Deze loskraan is de enige kraan in zijn soort in Nederland en is opgenomen als rijksmonument. Na de terugplaatsing wordt er begonnen aan de natuurstenen bedekking en de bestrating. De lintjesregen op Koninginnedag 2011 is nog ver weg. De aan vraag voor de onderscheiding moet echter wel voor 1 augustus 2010 bij de gemeente binnen zijn. Hoe gaat de aanvraag van een Koninklijke onderscheiding in zijn werk? Een Koninklijke onderscheiding ont vang je niet zo maar. Mensen die een lintje krijgen, hebben zich op een bijzondere manier verdienste lijk gemaakt tegenover het konink lijk huis of de samenleving. Het is belangrijk dat die inzet van recente aard is. Van bijzondere verdiensten is sprake wanneer iemand zich ge ruime tijd zodanig voor de samen leving heeft ingespannen, dat deze inspanning uitgaat boven hetgeen van hem of haar verwacht mag worden. Dit is misschien wat om slachtig omschreven. Enkele voor beelden zijn verhelderend. Iemand die bijvoorbeeld twintig jaar vrijwilligerswerk heeft gedaan en zich daarvoor met hart en ziel heeft ingezet. Iemand die zich geruime tijd belangeloos heeft ingezet voor de kerk. Een medewerker van een oranjevereniging die er na 25 jaar mee ophoudt. Ook iemand die in zijn werk bijzondere prestaties le vert kan worden onderscheiden. Het gaat dus om persoonlijke inzet, visie en kwaliteiten waar de samen leving baat bij heeft. Hoe aanvragen? Misschien vindt u dat iemand in uw omgeving in aanmerking komt voor een Koninklijke onderscheiding. U kunt dan een voordracht indienen bij de burgemeester van Middel burg, Postbus 6000, 4330 LA Mid delburg. Tevens dient u een aan vraagformulier in te vullen, welke u kunt downloaden via www.lintjes.nl. Het aanvraagtraject neemt enige maanden in beslag. Dit komt door dat de voordrachten eerste door de gemeente in behandeling wor den genomen, daarna door de pro vincie en tenslotte door het Kapittel voor de Civiele Orden in Den Haag. Voordrachten voor een Koninklijke onderscheiding met de bedoeling de uitreiking te laten plaatsvinden ter gelegenheid van Koninginnedag dienen jaarlijks voor 1 augustus bij de burgemeester ingediend te zijn. Voor de overige voordrachten - dus voor uitreiking van het lintje niet op Koninginnedag - geldt een aanvraagtermijn van ongeveer vijf maanden. Zo'n aanvraag kan het hele jaar door worden ingediend bij de burgemeester. De aanvraag In de aanvraag vermeldt u de naam en adresgegevens van de persoon voor wie de aanvraag van toepas sing is. Een motivatie mag ui teraard niet ontbreken. Het adres van de aanvrager moet ook worden vermeld. Op die manier blijft de aanvraag en eventuele toekenning van de onderscheiding een verras sing. De lintjes worden altijd door de burgemeester uitgereikt. Een aanvraag wordt niet per definitie gehonoreerd. Bij de beoordeling van een aanvraag wordt ook beke ken of de maatschappelijke waar dering voor deze bijzondere ver dienste al op een andere manier tot uitdrukking is gekomen. Het is niet mogelijk om voor jezelf een Ko ninklijke onderscheiding aan te vra gen. Informatie Wanneer u overweegt een aan vraag voor een Koninklijke onder scheiding in te dienen, is het aan te bevelen voor meer informatie eerst contact op te nemen met Els Ver flage van de gemeente Middelburg. Zij is telefonisch bereikbaar op nummer (0118) 67 54 38 of 06 51 42 29 29. Foto Aart van Belzen Johannes Herman Buma Stadsdichter van Middelburg

de Faam | 2010 | | pagina 8