Youth Forum Zeeland Nieuw leven voor loskraan Zeeuws Klimaatfonds misschien Ei van Columbus IWI 10?* 50% <S> Kort Walchers nieuws korting! Graag gedaan. Super deBoer De Faam Kansarm 50 plus gymgroep Messiah from Scratch Foto-expositie over Ambon Screening borstkanker bij Admiraal SVRZ neemt keurmerken in ontvangst Deze week vanaf donderdag lilil DOOR TARA DE VRIEND MIDDELBURG - Zeeland verwelkomt van 22 juli tot en met 4 augustus ongeveer 250 jongeren uit veertig landen die deelnemen aan het Youth Forum Zeeland. Tijdens deze twee weken doen de jongeren mee aan diverse debatcompetities waaronder het wereldkam pioenschap debatteren. Uitgangspunt van het Youth Forum is dat debat de basis is voor democratie. Het Youth Forum is een jaarlijks terugkerend internationaal eve nement waarin jongeren uit de hele wereld met elkaar in debat gaan over verschillende maat schappelijke thema's. De voert aal is Engels en de deelnemers zijn veertien tot negentien jaar oud. Er doen jongeren mee uit veertig verschillende landen en van continenten. Om iedereen een kans te geven zijn er subsi dies voor jongeren beschikbaar gesteld, zo is het Youth Forum niet alleen voor de elite. Vier teams Vorig jaar was het evenement in Bosnië-Herzegovina en dit jaar is Nederland uitgekozen. Van Nederland doen vier teams mee aan het Youth Forum. Eén uit Amsterdam, één uit Rotterdam en twee uit Zeeland. Dit laatste omdat Zeeland dit jaar de orga nisator is. De 250 jongeren en vijftig staff coaches overnachten in de Marine Kazerne in Vlissin- gen en debatteren in de Hoge school Zeeland, 's Avonds zijn er leuke activiteiten zoals een Nederlandse avond met hapjes, drankjes, muziek en spelletjes die typisch Nederlands zijn. Karl Popper Trofee Tijdens dit twee weken durende verblijf in Zeeland worden de debaters ook verder geschoold en getraind. De eerste vier da gen strijden de jongeren in lan denteams eerst om de Karl Pop per Trofee. Daarna worden alle jongeren ingedeeld in verschil lende groepjes, divers in achter grond en cultuur. Hierdoor ont staan er contacten, ontwikkelen de jongeren duurzame relaties en discussiëren ze over wereld thema's. De Provincie Zeeland vindt dit belangrijk voor de maatschappij, waardoor zij het Youth Forum 2010 mogelijk maken. En naast de provincie steunen en faciliteren ook an dere partijen zoals de gemeen ten Vlissingen en Middelburg, de Roosevelt Academy en de Hogeschool Zeeland dit initia tief. De uitvoering is in handen van IDEA en Scoop, het Zeeuws in stituut voor sociale en culturele ontwikkeling. IDEA is een orga nisatie die met name kansarme jongeren in de hele wereld les en training geeft in debatteren. Vandaag (20 januari) is de Kick- off voor het Youth Forum van 12.00 tot 14.00 uur in het Pro vinciehuis in Middelburg. De organisatie en partners presen teren zich aan pers en genodig den. Thijs 't Gilde, medewerker van Kabecon, is bezig met het opknappen van de loskraan. FOTO: IZAAKVERKESTE DOOR MARCEL VAN DER VOORT MIDDELBURG - Wethou der Hartnie Kool helpt woensdag 27 januari om 11.00 uur mee om de oude loskraan terug te plaatsen op de Rotterdamsekaai in Middelburg. De kraan wordt momenteel gerestau reerd bij straalbedrijf Kabe con op bedrijventerrein Ar- nestein. Het opknappen kost de gemeente 85.000 euro. De kraan is in 1841 voor 4.845 gulden gemaakt door ijzergiete rij Prins van Oranje in Den Haag en is de laatste overgebleven stadskraan. In vroegere tijden is de kraan onder andere gebruikt voor het laden en lossen van kratten jenever en wijn bij de stoomboten in de stad. Tegen woordig is het een rijksmonu ment en bezienswaardigheid. Het had niet veel gescheeld of de kraan was gesloopt. In 1967 is er een sloopvergunning aan gevraagd, maar de toenmalige minister van CRM heeft daar een stokje voor gestoken. In an dere delen van ons land zijn de vergelijkbare kranen wel vernie tigd. Daarom zijn ambtenaren van Kampen en Zutphen on langs bij de Middelburgse kraan gaan kijken, omdat ze er een re plica van willen laten maken. Woordvoerder Jacky Nijssen van Middelburg vertelt: "De los kraan moest gerestaureerd wor den. Het water liep naar binnen en daardoor kwamen er roest en scheuren." De laatste jaren is er weliswaar onderhoud ge weest, maar dat gebeurde aan de buitenkant. Gaten zijn dicht geplamuurd. Tijdens de restau ratie moesten de mangaten die vast zaten worden open gesle pen. Het herplaatsen van de los kraan krijgt een feestelijk tintje, omdat het de laatste van Neder land is, veel Middelburgers de kraan kennen en het volgens de gemeentewoordvoerder een stukje bijzonder stadsbeeld is. OVEZANDE - Het Zeeuws Kli maatfonds, een idee van duur zaam advies- en projectbureau AdFair uit Ovezande, is geno mineerd voor het 'Ei van Co lumbus', de nationale prijs vraag voor innovatie en duur zaamheid. De jury heeft der tien projecten genomineerd. Het Zeeuws Klimaatfonds is genomineerd in de categorie 'Duurzame maatschappelijke samenwerking'. Het fonds wil C02-uitstoot compenseren, zodanig dat het winst oplevert voor Zeeland. De Zeeuwen zien zelf het resultaat en het zorgt ervoor dat kinderen op groeien met klimaatbewust- zijn. De winnaars worden in maart bekend gemaakt. Voor deze winnaars in elke categorie is er een geldprijs van 12.500 euro. WESTKAPELLE - Gymnastiekver eniging Hygiëa uit Westkapelle on derzoekt de mogelijkheden een 50 plus gymgroep te beginnen. Een gymles waarbij beweging en gezel ligheid samengaan. Een les op een rustig tempo om aan conditie en soepelheid te werken. Er wordt zo wel staand, zittend als liggend geoe fend. Ook balspelen behoren tot de mogelijkheden. Verder worden er hulpmiddelen gebruikt, zoals de dy- naband, ballen en hoepels. Een sa menspel van gezelligheid, spel en gym. Meer informatie via 0118- 571502. VLISSINGEN - In de Sint Jacobskerk in Vlissingen is zaterdag 20 maart de uitvoering van de Messiah from Scratch. Ook dit jaar waren er weer ruim voldoende aanmeldingen om een groots koor en orkest te vormen bestaande uit 225 amateurzangers en 40 instrumentalisten. Onder lei ding van dirigent Jules van Hessen repeteren deze muziekminnende mannen en vrouwen op zaterdag 20 maart overdag om 's avonds een klinkende uitvoering te geven van Handels beroemde oratorium Mes siah. Het begint om 19.30 uur en en tree kost 10,00 euro. Kaarten zijn vanaf begin maart te koop bij Primera Burger en Tourist Shop in Middelburg en boekhandel 't Spui in Vlissingen en Primera in Oost-Souburg. Ook worden er kaar ten aan de deur verkocht op de avond zelf. OOST-SOUBURG - Hiske Midavaine exposeert tot en met 2 februari foto's van haar reis naar Ambon in Biblior theek Oost-Souburg. De foto-expo sitie is vrij te bezichtigen tijdens ope ningstijden van de bibliotheek. In juli 2009 ging Hiske via de Stichting Samenwerking Vlissingen Ambon mee op een tweeweekse stage van Xplore naar het eiland Ambon, In donesië. Daar heeft ze de mensen, de cultuur en het straatleven foto grafisch vastgelegd. Deze tentoon stelling laat een stukje uit het leven op Ambon zien. GOES - De Stichting Bevolkingson derzoek Borstkanker voor Zuidwest Nederland brengt de beoordeling van alle Zeeuwse mammografieën voor de komende drie jaar onder bij de radiologen van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes. Mam mografieën zijn speciaal ingerichte trailers om röntgenfoto's van de bor sten te maken. De beoordeling van deze foto's ge beurt door radiologen. De maat schap radiologen van het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis in Goes heeft met de beoordeling van deze foto's jarenlange ervaring en staat goed aangeschreven. MIDDELBURG - Alle locaties van zorgorganisatie SVRZ zijn vanaf vrij dag 15 januari in het bezit van een keurmerk. De overhandiging van de onderscheidingen gebeurde door Tweede Kamerlid Jan de Vries en di recteur van Stichting Perspekt, Ike Wesüand. Tijdens de feestelijke bij eenkomst doet Kamerlid De Vries kort verslag van zijn indrukken over aanpak en beleving van de SVRZ- zorg. SVRZ haalde in oktober de keurmerken binnen. De beoordeling gebeurde door auditoren van kwali teitssysteem PreZo, Prestaties in de Zorg. Amstel* krat è2H flesjes x 30 cl Croky chips alle soorten, 2 zakken a 175 gram naar keuze SiSi alle varianten, Bijv.: SiSi orange, fles 1.5 liter •Wl| verkopen geen alcohol aan klanten Jonger dan 16. Nog geen 20 jaar? Laat Je legitimatie zien! De aanbiedingen zl|n geldig van donderdag 21 januari t/m zondag 21 januari 2010. Prijswijzigingen en/of drukfouten voorbehouden: Wederverkoop verboden Voor alle aanbiedingen geldt OP-OP. www.superdeboer.nl

de Faam | 2010 | | pagina 13