Langzaam of supersnel VAN DE REE bnlmode 50% korting op het montuur, bij aankoop van een complete bril w Beelden en kleuren worden voelbaar VALSTRIK ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL STATE OF DOGS Historie Toch nog Rebus Korte Geere 1 l Middelburg Tel. 0118. 615 860 www.vandereebrilmode.nl E32H332B51 De Faam Woensdag 30 december 2009 - Pagina 31 Oog&Oor Groter kan het verschil bij na niet zijn. Beide dvd's ne men de kijker mee naar het fascinerende Oosten. Maar waar Fireball een aaneen schakeling is van spectacu laire actie, geeft Night Train de treurige werke lijkheid uiterst traag aan de kijker bloot. Met het aangrijpende Night Train wordt een uiterst grauw beeld gegeven van de werkelijk heid in het industriële westen van China. In een omgeving waar het werk bij hoogoven de levens van de werknemers be kort en waar via een woud van schoorstenen enorme walmen de lucht in worden geblazen, bezoekt Wu Hongyan dans avonden voor vrijgezellen. Hoe wel ze niet zelden aan de kant langs de dansvloer blijft zitten, legt ze er een flinke afstand per trein voor af. Bij een van die rei zen wordt ze achtervolgd door een geheimzinnige man. Hij weet dat zij gevangenbewaak ster is en medeverantwoordelijk was voor de executie van zijn geliefde. Zij kent hem echter niet.Night Train laat zien hoe mooi je absolute treurigheid vast kunt leggen. Fireball In Fireball zijn basketbal en e0rr>ON~" Thaiboksen gecombineerd tot een nieuwe spectaculaire ge- vechtssport. Als Tai uit de ge vangenis komt, blijkt zijn twee lingbroer Tan in coma te liggen. Hij is het slachtoffer van de ille gale Fireballgevechten. Tai be sluit zich voor zijn tweeling broer uit te geven om zich op het team van de gevreesde Tun te kunnen wreken." Gevechten op leven en dood zijn nog maar kinderspel in vergelijking met de ge vechten die hier worden uitgevoch ten. Zelfs al ben je ooit in de zomer periode een dag of wat in Mongolië geweest, dan nog is het moeilijk voorstelbaar hoe mensen leven in dat immense grote en lege land. Zeker het le ven in de winter heeft er zijn heel eigen dynamiek. Nu er de ze week weinig bioscoopfilms in première gaan is dat mis schien de gelegenheid lekker thuis te blijven en te genieten van de drie films van Peter Bro- sens, die op één dvd versche nen zijn als de Mongoolse Tri logie. Brosens' drie documentaires over Mongolië op deze dvd zijn veel meer dan zomaar een re gistratie van de werkelijkheid. Zeker-in het geval van Mongo lië moet dat ook wel om er een zinvolle film van te maken. Een bezoek aan Mongolië maakt de sfeer, de kleuren en de leeg te bijna voelbaar. Brosens slaagt erin hetzelfde te doen met de films. Die zijn dan ook MonttolSn Trilvgij CITY OF THE STEPPES POETS OF MONGOLIA geenszins 'gewone' documen"- taires. State of Dogs is het verhaal van een hond die geen mens wilde worden, ondanks het Mon goolse geloof dat honden ooit in de gedaante van een mens zullen wederkeren. Met het verhaal van de zwerfhond Baasar en zijn strijd om te overleven, wordt veel duidelijk over het leven in Mongolië en in hoofdstad Ulaanbataar in het bijzonder. Het treurige vooruitzicht van de vele dui zenden zwerfhonden in de stad staat niet op zichzelf. Het veronderstelde verband tussen het leven van honden en het leven van mensen maakt dat wel duidelijk. De Mongoolse Trilogie wordt compleet gemaakt met Poets of Mongolia en City of the Steppes. In de eerste gaat het om de rol van poëzie in het da gelijks leven van de gewone Mongolen. Over hun dromen en vooral over de manier waar op ze niet werden verwezen lijkt. City of Steppes neemt de kijker iets verder mee terug in de tijd. Het laat fragmenten zijn uit het leven in Mongolië ten tijden van de val van de Sovjet-Unie. Ook deze films la ten op een geheel eigen manier het dagelijks leven in Mongolië zien. Ondanks alles staat ook daar de ontwikkeling niet stil. Gedegen onderzoek. Dat kun je aan Mark Mills wel overlaten. Voor zijn nieuwe boek deed hij uitgebreid onderzoek naar de oorlogsjaren op Malta. En dat is goed te merken. Naast de feiten over Malta en haar geschiedenis, brengt Mills vooral het leven in die duistere periode tot leven. In 1942 is het samenleven tussen de Mal tezen en de op het eiland gestationeerde Britten breekbaar. Terwijl de dreiging van Duitse bombardementen de verhoudin gen al bemoeilijken, lijkt een moordzaak de rest te doen. De Britse inlichtingenoffi cier Max Chadwick krijgt bewijs in handen dat een Britse officier Maltezer vrouwen heeft vermoord. Die zaak is te gevoelig om zomaar openbaar te maken. Chadwick besluit, zonder medeweten van wie dan ook, een onderzoek in te stellen. Terwijl Chadwick zo ongeveer op eieren moet lo pen, blijkt hij te maken te hebben met een geduchte tegenstander, die hem steeds weer een stap voor is.Mark Mills, Verloren eiland, Anthos LT, 19,95. UK INSPECTED! ÏE00S TUI Piepers? Wat waren dat ook alweer? En de tennisser Boris Becker lijkt ook bijna ver geten. Tja, dat is natuurlijk het risico als je een kleine tien jaar wacht met de vertaling van een roman. Zeker bij een politier oman, waarbij technische ontwikkelingen steeds meer een rol spelen. Dan vraag je je toch af wat heeft gemaakt dat de vertaling zo lang op zich liet wachten. Misschien is dat wel de wel erg ingewikkelde opgave waarvoor John Rebus en Siobhan Clarke zich hier geplaatst zien. Moeilijk voorstel baar dat politieagenten zoveel tijd, energie en vooral intelligentie steken in de puz zels, die Clarke en haar collega Grant Hood moeten zien te kraken.Dat gezegd hebbende, moet ook gezegd dat Valstrik toch niet ontbreken mag in de verzame ling van de echte Rebus-liefhebber. Nog een keer terug in de tijd en meeleven met die eigenwijze inspecteur, die steeds weer zijn meerder tegen zich in het harnas weet te jagen. Ook al is hij hier redelijk mild. Ian Rankin, Valstrik, Luitingh, 19,95. TEROPRUIMING

de Faam | 2009 | | pagina 47