Raddraaiers in Vlissingen worden aangehouden Vuuiwerkangst dieren VLISSINGEN JEN RUM SCHELDESTRAAT VOORVERKOOP ADRESSEN: 06 - 5179 7657 Een eitje eten bij de buurvrouw mag niet van 22 december t/m 3 januari Hét familiespektakel van Zeeland! www.grootkerstcircuszeeland.nl alle VVV-kantoren en Primera's in Zeeland Bel voor reserveringen naar: Maximaal TV heeft een nieuwe Twitteraars dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Huisdieren vaak angstig door het vuurwerk HOOFDSPONSOR Wil je op de hoogte blijven van het laatste Zeeuwse nieuws? Ga dan naar onze vernieuwde website waar het grote en kleine nieuws op overzichtelijke wijze gerangschikt staat in een eigentijdse omgeving met veel foto's en video's. Een bijdrage leveren aan het nieuws? Dat kan door je nieuwstip te e-mailen redactie@maximaal.nl volgen het Zeeuwse nieuws van Maximaal TV altijd en overal! www.twitter.com/maximaaltv Woensdag 30 december 2009 - Pagina 15 DOOR MARINA MEUERS VLISSINGEN - De politie in Vlissingen zal er tijdens de jaarwisseling alles aan doen om deze zo rustig mogelijk te laten verlopen. Indien nodig worden raddraaiers dezelfde nacht nog aange houden. Eventueel wordt er korte tijd later snelrecht toegepast. Dit heeft burge meester Wim Dijkstra sa men met teamchef Hans Saaman van de politie Vliss ingen laten weten tijdens een persconferentie vorige week op het stadhuis. Het draaiboek dat vorig jaar werd opgesteld is verder aange scherpt. Aanleiding voor dit draaiboek was de jaarwisseling van twee jaar geleden toen er buitensporig veel vernield werd in Vlissingen. Dit was overigens landelijk het geval. De insteek blijft het voorkómen van onlus ten. Om dit te bewerkstelligen worden er zo'n vijftig brieven ge stuurd naar jongeren waarvan verwacht wordt dat zij de jaar wisseling zullen verstoren. Ook htm ouders ontvangen een der gelijke brief. Bij de brief is een menukaart ingesloten waarop direct te lezen is wat de boetes zijn voor bepaalde overtredin gen. Verder worden jongeren uit genodigd door burgemeester Dijkstra voor een gesprek waarin duidelijk uitgelegd wordt dat ver nielingen, vechtpartijen en ander ongewenst gedrag niet getoler eerd wordt. Naast het vooraf be naderen van jongeren worden rond de jaarwisseling de vaste maatregelen genomen zoals het verwijderen of afsluiten van vuil nisbakken en ondergrondse con tainers. De burgemeester is zelf ook aanwezig in het centrum van Vlissingen en telt op het Bellamy- park vlak voor middernacht af. Verder zijn de buurthuizen Para plu en Multiculti op nieuwjaars nacht geopend. Wanneer mensen getui gen zijn van on lusten tijdens Oud en Nieuw kunnen zij naar 112 bellen. Wie tips wil melden over (opslag van) illegaal vuurwerk kan dit doen via vuur- werkteam@zeeland.politie.nl. Je weet nooit wat een angstig dier doet. FOTO: P.R. DOOR MARINA MEUERS MIDDELBURG - De ge meente Middelburg ver trouwt er op dat het dit jaar tijdens de jaarwisseling in Arnemuiden rustig blijft. De afgelopen twee jaar is Oud en Nieuw in dit dorp dusdanig rustig verlopen dat uitzonderlijke extra maatregelen ten opzichte van andere locaties niet nodig lijken. Hans Hubregtse, ambtenaar openbare orde en veiligheid van de gemeente Middelburg, legt uit dat er wel brieven huis aan huis verspreid zijn in Ar nemuiden en Nieuw- en Sint Joosland, maar dat er niet fy siek meer politie op straat zal zijn. Als het nodig is, zijn de brandweer en politie wel bin nen zeer korte tijd ter plaatse. "In de brief die we naar alle in woners gestuurd hebben, staat heel duidelijk wat wel en niet getolereerd wordt tijdens de jaarwisseling. Zo is het bij voorbeeld niet toegestaan om op 31 december in het bezit van eieren te zijn op de open bare weg. Verder wordt het gedoogd dat jongeren op ou dejaarsdag op brommers zon der uitlaat rijden. Daarnaast is er een stuk weg buiten het dorp waar harder gereden mag worden dan de maximale snelheid. Uiteraard is drank op de openbare weg niet toegestaan." De vrijwillige brandweer die voorgaande ja ren tijdens de jaarwisseling op de kazerne paraat was, is dit jaar gewoon thuis, maar kan wel opgeroepen worden. MIDDELBURG - In decem ber breekt de tijd weer aan van het vuurwerk. Huisdie ren zijn daar vaak niet zo van gecharmeerd en kun nen erg angstig worden. Soms is het moeilijk wat je kunt doen en hoe ermee om moet gaan. Het knallen van vuurwerk ver oorzaakt schrikreacties bij mens en dier. Huisdier zien de reactie van hun baasje en daardoor wordt hun eigen angst beves tigd. Als het baasje al schrikt, dan zal er wel heel wat aan de hand zijn. Het huisdier laat zijn angst zien en wordt dan ge troost. Dit troosten in de vorm van aanhalen, aaien en aankij ken is voor het dier een bevesti ging dat hij of zij hier het door het baasje gewenste gedrag laat zien. Belangrijk is om te bepalen of er wel sprake is van angst. Er kan sprake zijn van opwinding in plaats van angst,zoals het meedoen met het gedrag van de eigenaar. Als er angst is is er ook stress. In _het lichaam van het dier wordt dan een heel scala van hormonen losgelaten met als symptomen: hartslag om hoog, sneller en oppervlakkiger ademhalen, bloeddruk stijgt, spijsvertering staat stil, geen eet lust, grotere pupillen en een toe name van de stresshormonen. Een angstige hond moet u niet straffen, van de geluiden weg la ten vluchten, begripvol toespre ken of alleen thuislaten. Wan neer uw hond niet naar buiten wil tijdens vuurwerkperiode kunt u hem in de tuin of op een rustige plek uitlaten. Ook kan ie mand meelopen met een hond die totaal niet bang of gestrest is.

de Faam | 2009 | | pagina 15