www.middelburg.nl Feestelijke afsluiting restauratie Joodse begraafplaats Gerijde pakhuizen in de Kuiperspoort Middelburg in kerstsfeer dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Hoe werkelijk vervlogen is de bestemming, hoe wezenlijk verschillend de ruimte binnen, het teloorgegaan zijn is onherkenbaar niet na te vertellen door hedendaagse monden, niet meer de vaten met mensenkracht door kuipers gerold over de keien die leiden naar de poort, slechts nog waarneembare slijtageplekken. Verbruikte reuzen gerestaureerd, met nieuwe schoonheid bekleed, prachtramen om in en uit te zien klinkende muziek van een enkele aarzelende toon tot ensemble spelen. Cultuurtempels nu. De dagen gaan door waarin toeristen de camera ter hand nemen en de beelden voor het album thuis met verrassingskreten gevoelig vastleggen. Onbeduidende pakhuizen van gestapelde waren, na eeuwen geworden tot monumenten die indruk wekken, de pracht van hun nieuwe leven klinkt de mens hier als muziek in de ogen en oren. Woensdag 16 december 2009 - Pagina 9 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Rer e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830 Opgedragen aan Leen de Broekert |29 juli 2009 Bundel en dvd In de zakbundel 'De stad gedicht' zijn alle stadsgedichten van stadsdich ter Joop Buma over het afgelopen jaar verzameld. Ook is er een dvd ver schenen waarop Buma zijn gedichten op locatie voordraagt. Het eerste exemplaar is tijdens de kunst- en cultuurroute overhandigd aan wethouder Frank Streng. De bruggen in Middelburg zijn rond de kerstdagen versiert met kerstverlichting. Deze week krijgen de Beatrixbrug, Koningsbrug, Langevielebinnenbrug en de Geerebrug nieuwe led-verlichting. Volgende week zijn de Dokbrug, Spijkerbrug en Bellinkbrug aan de beurt. De winkeliers hebben hun etalages versiert en de win kelstraten zijn ook weer feestelijk verlicht. Kortom, Middelburg is in kerstsfeer. Op de Markt staat een twaalf meter hoge kerstboom. En u bepaalt hoe veel lichtjes er branden! Na de geslaagde acties van voorgaande jaren, organiseert de Rotaryclub Middelburg namelijk weer de verkoop van licht jes. Hoe meer lichtjes er verkocht zijn, hoe meer lichtjes in de kerstboom branden. De opbrengst komt dit jaar ten goede aan de nieuwe polikliniek kinderafdeling van het Admiraal de Ruyterziekenhuis. Ijsbaan Tot en met zondag 3 januari kan iedereen op de Markt komen schaatsen. De ijsbaan is iedere aag open van 9.00 tot 22.00 uur. Extra koopzondag en -avonden Kerstmannen die op zoek zijn naar^een geschikt cadeau, kunnen hun slag slaan in de Middelburgse binnenstad. Op 20 december is er een extra koopzondag. De winkels zijn dan open van 13.00 tot 17.00 uur. Op dins dag 21 en woensdag 22 december zijn er extra koopavonden. De winkels zijn dan tot 21.00 uur open. De reguliere koopavond op donderdag 24 december komt te vervallen. Gratis parkeren Van 25 december tot en met 3 januari is het gratis parkeren in het cen trum van Middelburg. Ook kunt u in dezelfde periode gratis gebruikmaken van de parkeergarages. Het is feest bij Boeketterie Middelburg aan de Pottenbakkerssin gel 1. Want de ondernemers Corne en Esther Joziasse en hun medewerksters zijn trots op het behalen van het certificaat Barometer Duurzame Bloemist Niveau Zilver. Dit houdt in dat de inkoop van duurzame bloemen en planten aan het gestelde per centage voldoet en dat ook de bedrijfsvoering volgens daarvoor geldende milieueisen plaats vindt. De Boeketterie is de eerste duur zame bloemist in Zeeland en de achtste in Nederland en kijkt ook vooruit, want naar het zich nu laat aanzien, worden met ingang van volgend jaar gemeenten en (semi)overheden verplicht om duur zaam in te kopen. Boeketterie Middelburg levert namelijk zowel aan bedrijven als aan particulieren. De ondernemers gaan er met hun medewerkers alles aan doen om het behaalde zilveren niveau te handhaven en mogelijk naar het hoogst haalbare niveau kunnen brengen namelijk goud. - Vorige week hebben de eigenaren van de Boeketterie een biologisch boeket aangeboden aan de Burgemeester Koos Schouwenaar om hem er op te attenderen dat Middelburg een duurzame bloemist rijker is. Vorige week vrijdag was, In het bijzijn van Opperrabijn Binyomin Jacobs en wethouder Hannie Kool-Blokland, op de Joodse begraafplaats aan de Walensingel een feestelijke afsluiting van de restauratie van de grafzerken. In mei dit jaar startte de restauratie van de grafzerken. De kwaliteit van de zerken varieerde van heel slecht tot redelijk goed. Sommigen lagen uit elkaar en zijn weer samenge voegd en gelijmd. Eerder is de Joodse begraafplaats aan de Jodengang in Middelburg al gerestaureerd. Het is belangrijk dat deze werkzaamheden worden uit gevoerd vanwege de historie van de Joden en het behoud van hun cultureel erfgoed. De vraag voor de restauratie kwam uit de Joodse gemeenschap zelf, de Stichting tot Behoud en Beheer van de Joodse begraafplaatsen in Zeeland heeft namens hen subsidie aangevraagd. De begraafplaats aan de Walensin gel is in 1705 in gebruik genomen, nadat die in de Jodengang datzelf de jaar werd gesloten. Het wordt tegenwoordig nog steeds gebruikt. Wanneer deze begraafplaats vol is, zal de Middelburgse Joodse ge meenschap uit moeten wijken naar de Joodse begraafplaats in Goes. De werkzaamheden op de begraaf plaats aan de Walensingel werden uitgevoerd door het Natuursteen huis uit Goes. De gemeente Middelburg heeft de voorbereidende werkzaamheden voor de restauratie verricht, voer de directie over het project en hield toezicht. Foto:Jaqueline Pruijsers

de Faam | 2009 | | pagina 9