Bromfietsrijbewijs halen? Vanaf 1 maart 2010 theorie- én praktijkexamen verplicht. VAN PUTTEN o AutoTrack.nl Win je aankoopprijs. Rij voor 0 euro! dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Van Putten Terneuzen Handelspoort 8 4538 BN Van Putten Hulst Evenaar 1 4561 PG Woensdag 16 december 2009 - Pagina 39 Op 1 maart 2010 veranderen de eisen voor het brom fietsrijbewijs. Wie dat wil halen en geen ander rijbewijs heeft, moet voortaan zowel theorie- als praktijkexamen doen. Dit geldt voor iedereen die bromfiets, snorfiets of brommobiel wil rijden. Bromfietsen en brommobielen zijn herkenbaar aan de gele kentekenplaat. Snorfietsen, waaronder de 'spartamet', hebben een blauwe kenteken plaat. Voor elektrische fietsen en gehandicaptenvoertui gen, zoals scootmobiels, is geen rijbewijs nodig. Hier voor hoeft dan ook geen examen te worden gedaan. Meer verkeersveiligheid Met het praktijkexamen wil de overheid de veiligheid van brom fietsers, snorfietsers en brommobie- lers vergroten. Dat is nodig, want zij behoren tot de meest kwetsbare weggebruikers. Brom- en snorfiet sers hebben 7 keer meer kans op een dodelijk ongeluk dan fietsers en zelfs 25 keer meer dan automo bilisten. Dat komt vooral door hun relatief hoge snelheid en gebrekki ge bescherming bij een botsing of val. In 2008 kwamen 75 brom- en snorfietsers om het leven en raak ten er ruim 3000 ernstig gewond. Bijna de helft van de slachtoffers zijn jongeren. Die beseffen vaak onvoldoende de gevaren en over schatten hun eigen rijcapaciteiten. Maar ook oudere bestuurders lopen veel risico. Regelmatig veroorzaken brom- en snorfietsers zelf ongeluk ken. Vooral fietsers en voetgangers zijn daarvan de dupe. Van veiliger bromfietsgedrag profiteren dus ook andere verkeersdeelnemers. De combinatie van theorie- en prak tijkexamen zorgt ervoor dat begin nende bromfietsers, snorfietsers en brommobielers beter voorbereid aan het verkeer kunnen deelnemen. Bij het theoriedeel staan verkeersin- zicht en regelkennis centraal. In het praktijkexamen worden kandidaten getest op veilig gedrag, goed rea geren in dagelijkse verkeerssituaties en voertuigbeheersing. Door de in voering van het praktijkdeel bou wen bromfietsers, snorfietsers en brommobielers al vóór het behalen van hun rijbewijs verkeerservaring op. Zeker wanneer ze ter voorbe reiding van het praktijkexaffien les sen nemen bij een rijschool. Dankzij die 'ervaringsuren' raken ze minder gauw betrokken bij ongelukken, als ze later zelfstandig de weg op mo gen. Zo wordt het voor iedereen veiliger. Het praktijkexamen Het theoriecertificaat geeft toegang tot het praktijkexamen. De kandi daat mag dan ook beginnen met rijlessen. Bij het praktijkexamen moet hij aantonen voldoende ken nis, inzicht en vaardigheid te heb ben voor een goede zelfstandige verkeersdeelname. Dat wordt ge toetst tijdens een bromfietsrit van ongeveer een half uur op de open bare weg. De examinator volgt op een eigen bromfiets en geeft via een portofoon routeopdrachten. Hij beoordeelt of de kandidaat vei lig en verantwoord rijdt. Belangrijk criterium daarbij is hoe de kandi daat in verschillende situaties rea geert op het overige verkeer. Ook beheersing van de bromfiets telt mee. Uiteindelijk bepaalt het totaal beeld of de kandidaat aan de exa meneisen heeft voldaan. Beginnersrijbewijs Geslaagde kandidaten kunnen het bromfietsrijbewijs aanvragen. Zij vallen gedurende zeven jaar (16- en 17-jarigen) of vijf jaar (per sonen vanaf 18 jaar) onder het 'beginnersrijbewijs'. Voor hen gel den in die periode strengere regels, bijvoorbeeld een alcohollimiet van 0,2 promille. Een bekeuring voor een ernstige overtreding betekent een strafpunt. Bij 3 strafpunten ra ken ze het rijbewijs voorlopig kwijt. Om het terug te krijgen, moet op nieuw theorie- en praktijkexamen worden gedaan. Meer weten over het brom fietsrijbewijs en -examen? Kijk op www.cbr.nl. OFFICIAL ISUZU-DEALER VOOR ZEELAND D-max 1-zijdige kipper v.a. 18.975,-* D-max 2WD single cab v.a. 15.275,-* D-max 4WD single cab 3.0 v.a. 19.675,-* D-max 2WD extended cab LS v.a. 20.725,-* D-max 4WD extended cab 2.5 j D-max 4WD ext. cab 3.0 LS v.a. 19.975,-* v.a. 24.774,-* OOK ALS DUBBELE CABINE 5 pers. GRIJS KENTEKEN Isuzu D-max standaard met 5 jaar garantie; 2500 kg en 3500 kg aanhangwagengewicht geremd; Tel. 0115-613857 Tel. 0114-313041 alle prijzen excl. BTW Lees de actievooryaacden op www.autotrack.nl

de Faam | 2009 | | pagina 59