Landtongetje Energieverbruik wegverlichting gaat fors omlaag Oproep Provincie maakt mogelijk Praat ook mee over thema's uit televisieserie De Nieuwe Delta Welke ondernemer zorgt voor goede kampeerautovoorziening? Interesse? Provincie Zeeland S/ Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Met de feestdagen voor de deur zijn we vaak op zoek naar heerlijke gerechten voor onze gasten. Een visje maakt het bijzonder, zeker een Zeeuws visje: vers van het land. Op dit moment zijn we in Zeeland bezig met een proef met het kweken van tong op het land, waar de Provincie een subsidie van 500.000 euro aan verleent. De tong wordt vanaf volgend jaar gekweekt op een proefboerderij in Colijnsplaat via een zilte kringloop van vis, kokkels, wormen en algen. De teelt gebeurt op een duurzame manier: kleinschalig, zonder vervuiling van zeewater, zonder antibiotica en zonder gebruik van vismeel. Het tegelijkertijd kweken van tong en zagers is uniek in Nederland. Dat doen we in Zeeland, echt waar. Waterschaarste De gedachte achter de proef is dat zoet water in de toekomst steeds schaarser zal worden en dat de landbouw daar veel aanspraak op blijft maken. Daarom zoeken we naar duurzame oplossingen die ook nog iets opleveren op financieel gebied. Uit de eerste resultaten blijkt dat het een interessant alterna tief kan zijn voor de akkerbouw. Akkerbouwers verdienen met aardappelen, suikerbieten of granen, maximaal een paar duizend euro per hectare. Met aquacultuur levert dit vier keer zoveel op. In principe zou zo'n tien procent (tien- tot vijftienduizend hectare) van de Zeeuwse landbouwgrond gebruikt kun nen worden voor deze zogenaamde aquacultuur. Traditie en vernieuwing De Provincie is groot voorstander van aquacultuur. Gedeputeerde Toine Poppelaars: 'Het project is niet alleen een bijzondere verbinding tussen landbouw en visserij, het biedt ook veel perspectief voor de toekomst. Ondernemers kunnen een nieuw product op de markt brengen. Landbouwers raken steeds geïnteresseerderen enthousiaster. De slechtere, zilte landbouwgrond kun je beter voor aquacultuur gebruiken. Zo slaan we twee vliegen in één klap en het is typisch voor Zeeland: traditie en vernieuwing gaan hand in hand.' De Provincie verlicht vooral kruispunten op provinciale wegen. Door deze openbare verlichting te dimmen en de verlichte wegwijzers van LED-lampen te voorzien, is een energiebesparing mogelijk van vijftig procent. We zijn de eerste Provincie, die dimbare verlichting op zo'n grote schaal toepast. Verkeersveilig Uitvoerig onderzoekt wijst uit dat sterk dimmen geen aantoonbaar negatief effect heeft op de verkeersveiligheid. Sterk dimmen.bete kent vijftig procent minder licht op rotondes en tachtig procent min der licht rondom de rotondes. Intelligente programmeerbare dim mers zorgen ervoor dat de verlichting in de ochtend- en avondspits op volle sterkte staat ingesteld, maar op de rustige uren is gedimd. Ook in natuurgebieden of op provinciale wegen met gering wegver keer zorgt deze dimmer voor minder licht. Bovendien wordt hier een gedeelte van de verlichting 's nachts uitgeschakeld. Eerder paste de Provincie al verschillende typen LED-verlichting toe in het wegdek, ook wel actieve markering genoemd. Er is een proef gedaan met verlichting waarbij het verlichtingsniveau, afhan kelijk van de weersomstandigheden en de hoeveelheid verkeer op de weg automatisch wordt ingesteld. Dit wordt dynamische verlich ting genoemd. Heeft u de schakelkasten langs de weg wel eens opgemerkt? Meer lezen? In de beleidsnota 'Effe dimmen' leest u meer over de openbare ver lichting op provinciale wegen in Zeeland. Deze nota kunt u gratis opvragen bij het informatiecentrum via infocentrum0zeeland.nl of 0118-63 16 00 of te downloaden via http://loket.zeeland.nl/informatiecentrum/publicaties/ Deze schakelkasten in Koudekerke verwerken het aantal auto's. In de spits staat de openbare verlichting op honderd procent. Neemt het aantal auto's af. dan krijgt de schakelkast een signaal dat het licht mag dimmen. Bij regen en mist geeft de regen- en mistdetector aan dat de verlichting op honderd procent moet staan. Een Zeeuws landtongetje. uniek product in Nederland. De Provincie zoekt een enthousiaste ondernemer nabij de A58 die een kampeerautovoorzie ning wil inrichten. Een sanistation waar bezitters van een kampeerauto terecht kunnen voor elektra en schoon drinkwater. Waar ook een uitstortplaats is voor een vuilwatertank en een rioolaansluiting.-Wilt u bezitters van een kampeerauto gastvrij ontvangen in Zeeland? Dan bent u mogelijk de persoon waar we naar zoeken! De Provincie is bereid het sanistation finan cieel te ondersteunen. Stuur dan een e-mail voorzien van uw motivatie vóór zaterdag 9 januari 2010 naar provincie0zeeland.nl o.v.v. interesse sanistation langs A58. Dit adres kunt u ook gebruiken als u vragen heeft. Provincie Zeeland en Omroep Zeeland organiseren informele avon den naar aanleiding van de documentaire 'De Nieuwe Delta'. Kom ook naar deze Nieuwe Delta Cafés om mee te praten over de Westerschelde, Volkerak-Zoommeer en de kust. En leg vragen over één van de drie onderwerpen voor aan experts van onder andere Rijkswaterstaat, de Provincie en cfë waterschappen. Wilt u uitslui tend luisteren, dan bent u natuurlijk ook van harte welkom. Donderdag 3 december - Thema: Westerschelde en scheepvaart Terneuzen, café Du Commerce, Markt 2. 19.30 uur - 21.00 uur. Donderdag 10 december - Thema: Volkerak-Zoommeer en land bouw Tholen-stad, Hotel Zeeland, Kaaij 6. 19.30 uur - 21.00 uur. Donderdag 17 december - Kustveiligheid, recreatie en toerisme Vlissingen, Arsenaal Theatercafé, Arsenaalplein 119.30 uur - 21.00 uur. Wilt u de afleveringen bekijken? Ga dan naar www.omroepzeeland.nl/denieuwedelta. Smaakt het? Maar de hamvraag is natuurlijk: smaakt het 'landtongetje' net zoals de zeevariant? Jazeker, zegt pro jectleider Jan Ketelaars van de Wageningen Universiteit: 'We hebben al een aantal tongetjes gegeten en het verschil proef je niet. En je ziet het niet, want ze zijn even groot. Maar de vis die we op het land kweken groeit wel twee keer zo snel. Dat komt waarschijnlijk omdat ze hier alleen maar zagers te eten krij gen, die eten ze in de natuur ook het liefst zoveel mogelijk.' Als het experiment slaagt, kun nen we de landtong.etjes vol gend jaar opdienen bij het kerstmenu. Geïnspireerd geraakt? Kijk dan op www.zeeuwseziltezaligheden.nl Colofon Redactie afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland. Opmaak Prepress Provincie Zeeland. Fotografie Dick van Houwelingen (wegverlichting), Jan Ketelaars (tong). Reageren op deze uitgave van ovmc ewerk? Geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatiecen trum. Via de e-mail infocentrumf3zeeland.nl of per telefoon op 0118- 631 6 00. Of schrijf naar Postbus 6001, 6330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6, 6331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt op 16 december 2009.

de Faam | 2009 | | pagina 16