mMBMÉM De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 25 november 2009 - Pagina 65 Herstel Bodem moet rust krijgen De boeren van de zee De Waddenzee is één van de oudste en meest gevarieer de natuurgebieden in Ne derland. De laatste echte wildernis van ons land. Af gelopen eeuw ging er echter veel rijkdom verloren. Tal van problemen baren zor gen: het verdwijnen van mosselbanken en zeegras velden, minder helder wa ter, stijging van de zeespie gel, afnemende aantallen wadvogels en minder varia tie in vissen. Het ministerie van LNV werkt samen met natuurbeheerders en ande re overheden aan een pro gramma 'Rijke Zee' om de natuurwaarden verder te versterken. Begin oktober zijn de eerste voornemens aan minister Gerda Verburg aangeboden. In de maan den daarna werken de ver schillende partijen stapsge wijs de plannen uit. Het programma heeft gevolgen voor de Zeeuwse mosselvis sers, zoals Jos van Damme uit Yerseke. Hij kweekt, net zoals zijn vader en grootva der dat deden, mosselzaad op de veranderlijke Wad denzee. Het is al donker als mosselvisser Jos van Damme zijn schip '19 Ichtus 95' de haven van Den Oever uit loodst. Hij zet koers naar Breesem waar volgens de berichten heel veel mosselzaad op hem ligt te wachten. Het plan is te ankeren op de plek zo dat hij morgenochtend als het hoog water is vroeg samen met zijn zwager Ko op tijd kan be ginnen met het vangen van het mosselzaad. „Als alles volgens plan verloopt, haal ik morgen mijn quotum", zegt Jos die rus tig kan praten omdat hij zijn schip op de automatische piloot heeft gezet. „Dan moet ik sa men met een collega 150.000 ki lo binnenhalen." De stuurhut van het schip van Jos is ingericht met hypermo derne apparatuur. Alleen zo is het mogelijk voor Jos om samen met zijn zwager het schip te be mannen. „Normaal gesproken hebben we er nog een mannetje bij. Dan gaat het wel een stuk gemakkelijker. Maar goed, zo kunnen we het werk ook aan. We moeten alleen harder lopen." Op één van beeldschermen die flikkert in de schemeri ge stuur De Zeeuwse mosselvissers vissen op zee zoals ze hebben geleerd van hun vaders en grootvaders. Er is echter een verandering op komst die de mosselvisserij wezenlijk zal doen veranderen. "We moeten gaan werken met de zogenaamde mosselzaadinvanginstallaties", zegt visser Jos van Damme uit Yerseke. foto s: elus van wees hut, staan de mosselpercelen aangegeven. „Een jaar geleden hebben we op deze plek inge zaaid. Morgen halen we het zaad op en brengen het naar een perceel vlakbij Terschelling. Over een jaar kunnen we de mosselen oogsten", zegt de mosselvisser. „We zijn de boe ren van de zee. Veel mensen weten niet dat er veel tijd en ge duld bij komt kijken voor ze uit eindelijk hun mosselen op hun bord hebben liggen." Overweldigend Zwager Ko en schipper Jos drin ken nog een rood wijntje voor het slapen gaan. Ze kunnen ontspannen want het schip ligt voor anker op de plaats van be stemming. Zo rond een uur of half elf is het mooi geweest en duiken de mannen hun kooi in. De stilte van een rustige Wad denzee is overweldigend, alleen het zacht klotsen van de golven tegen het schip is hoorbaar. Om half zeven 's ochtends dou chen de twee mannen en eten een broodje in de moderne kombuis. Jos loopt naar boven en start in de stuurhut de moto ren, zwager Ko hijst zich in een oranje waterdicht pak en be geeft zich aan dek. Na de inten se stilte van de nacht, brullen de motoren over de Waddenzee. Niet alleen het schip van Jos laat zich horen, ook zeker dertig an dere mosselvissers op andere schepen, die in de buurt liggen, hebben de motoren gestart. In opperste concentratie bedient schipper Jos de panelen. Keer het schip in de rondte om zo met netten de percelen met mosselzaad leeg te schrapen. Af en toe schudt de schipper zijn hoofd als een col lega mosselvisser een onhandi ge manoeuvre maakt die daar door bijna tegen een ander schip op botst. De schippers op het gezicht van de schipper. Ondertussen trekt Ko aan dek een net aan boord van het schip. Automatisch hijst de schipper ze op en leegt ze. Een spoelsysteem maakt de lading mosselzaad zo goed als moge lijk schoon. Vandaag werken de weest. „Ik ben tevreden over het resultaat van de overeenkomst met het ministerie van LNV en de natuur en milieuorganisa ties", zegt hij. „De mosselsector wordt niet om zeep geholpen, maar krijgt- de kans te blijven voortbestaan. Wel vind ik het van de Elizabeth of Janny draai en telkens weer hun schepen, zwaaien naar elkaar en vullen hun druipende netten met mosselen, zeesterren, krabben en zeewier. Het lijkt wel een feestje op zee met dansende mosselschepen. Leeg gevreten „Het gaat niet goed", roept Jos van Damme. „De mosselen zien er niet goed uit. Veel schelpen zijn leeg gevreten door zeester ren." Een diepe frons verschijnt mosselvissers op zee zoals ze hebben geleerd van hun vaders en grootvaders. Er is echter een verandering op komst die de mosselvisserij wezenlijk zal doen veranderen. „We moeten gaan werken met de zogenaam de mosselzaadinvanginstalla ties (mzi's, red.)", zegt de schip per. In de Waddenzee worden daar nu proeven mee gedaan. Het is de bedoeling dat we in 2020 stoppen met bodembe- roerende mosselzaadvisserij en overstappen op deze nieuwe methode." Voor de kust vlakbij de afsluit dijk drijven honderd zwarte boeien in het water. „Dat zijn de mzi's", zegt Van Damme. „Tot nog toe zijn de resultaten hoop vol. In drijvende constructies met netten en touwen kunnen mossellarven zich vastzetten en ontwikkelen. Met deze metho de kunnen we de verliezen aan bodemzaad compenseren. Daarnaast kunnen we flexibeler inspelen op najaarszaadval. Nu verlopen procedures zo traag dat er pas in november kan worden gevist, terwijl het mees te zaad in september visbaar is." Van Damme is als voorzitter van de vissersvereniging Yerse ke en bestuurslid van het PO Mosselcultuur bij de besprekin gen over de mzi's betrokken ge onderzoek erg belangrijk dat wordt gedaan naar de gevolgen van mosselvisserij naar de bo dem. Het is nog helemaal niet duidelijk of de zestig mosselvis sers, die nog bestaan wel zoveel schade aanrichten." Afgelopen jaren zag de mossel visser veel op de Waddenzee veranderen. „We hebben als mosselvissers steeds minder ruimte gekregen op de Wad denzee. Vroeger voeren we tot aan Delfzijl. Nu komen we niet verder dan tot Terschelling. Er zijn steeds meer beperkingen vanwege natuurbeleid.' Daar door zijn er minder mogelijkhe den om opgevist mosselzaad op te kweken tot volwassen mosse len." Aan dek loopt Ko ondertussen van de rechterkant van het dek naar de linkerkant om de netten aan boord te trekken. Hij steekt een duim omhoog naar de schipper en laat weten dat het mosselzaad er goed uitziet. „Ik snapte het al niet", zegt een op geluchte Jos van Damme. „We hebben van tevoren de mossel bestanden bekeken en alles leek er goed uit te zien." Nog even en dan kan het volgeladen schip vertrekken naar de sluizen bij Kornwerderzand, waar Van Damme op het IJsselmeer zoet water wil laden. „Dat hebben we nodig om met zoet water de zeesterren te doden. Anders eten ze het mosselzaad op." De mosselvisser weet behendig zijn schip door de sluizen te lei den. In een mum van tijd heeft hij zoet water geladen uit het IJsselmeer geladen en kan weer terug. „Op naar Terschelling", zegt hij. „Daar moeten we ons mosselzaad uitzetten." „Het is geen vast getimmerd plan", zegt Kees van Es van het mi nisterie van LNV over het natuurherstelprogramma voor de Waddeneilanden. „Samen met vissers, natuurorganisaties, wadvaarders, overheden en andere gebruikers willen we staps gewijs werken aan plannen voor een rijkere Waddenzee. Inzet is een rijke Waddenzee waar de natuur kan floreren, maar waar het ook goed toeven is voor vissers, wadvaarders, toeristen en inwoners." Een van de eerste positieve resultaten is het convenant met de mosselsector. Afgesproken is dat de mosselsector investeert in duurzame vangst- en kweekmethoden en stapsgewijs de bo- demberoerende mosselzaadvangst in de Waddenzee beëin digd. "Zo krijgt de bodem van de zee weer rust, waardoor mos selbanken en zeegrasvelden de kans krijgen terug te keren." Het is volgens hem meer dan duidelijk dat er nog meer maatre gelen nodig zijn om het Wad te beschermen. „Het gebied staat onder druk", zegt Van Es. „Van binnenuit, door visserij, bagger- werkzaamheden, recreatie en bedijkingen." Daarnaast heeft de klimaatverandering mogelijk grote gevolgen. „We hebben te maken met versnelde stijging van de zeespiegel, een hogere temperatuur van het zeewater en een andere zuurgraad. Wat de effecten zijn, weten we niet precies. Feit is wel dat de Wadden zee is verarmd. Meerjarige mosselbanken en zeegras zijn verd wenen en ook is sprake van minder soorten vis."

de Faam | 2009 | | pagina 65