Alles over pepernoten ISJ Hogazon www.hogazon.nl Sinterklaasfeest vol symboliek KOZIJNEN ZONWERING SunCircle S<>mfy VELUX LUMENGUARD w Hogazon dé specialist in kozijnen en zonwering Een nieuw team met meer dan 50 jaar ervaring! dé Weekkrant ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL De pepernoot is onlosmakelijk ver bonden met het sinterklaasfeest. Hij is gemaakt van roggemeel gemengd met een beetje anijs. Pepernoten worden van hetzelfde deeg gemaakt als taai-taai. De gebruikelijke wijze om pepemo ten uit te delen is dat men ze door de kamer strooit, zodat de kinderen ze kunnen opzoeken. De strooiende arm van Zwarte Piet wijst terug op het oude symbool van vruchtbaar heid, op de boer die zijn akker met zaad bestrooit Van oudsher werd dit vruchtbaarheidsritueel begin de cember uitgevoerd, een beetje te ver gelijken met het strooien van rijst of confetti, wat tegenwoordig vaak op bruiloften gebeurt. Vroeger werden de pepèrnoten met muntstukken ge mengd, tegenwoor dig met suikergoed. Het strooien met munten stamt van een oude legende waarbij de heilige Sint Nicolaas drie jonge meisjes te genkwam, van wie de vader de bruidsschat niet kon betalen en zijn dochters dwong om de prostitutie in te gaan. Sint Nicolaas wierp ze toen een hoeveelheid munten toe, waar mee ze alsnog hun bruidsschat kon den betalen. Pepemoten worden vaak verward met kruidnoten (zie foto). Ze zijn echter veel zachter en van een ander soort deeg gemaakt. Kruidnoten worden gebakken van deeg bestaan de uit tarwebloem, waar veel specu laaskruiden in verwerkt zijn. Recept kruidnoten: Ingrediënten: -100 gram boter -125 gram basterdsuiker -1 eetlepel speculaaskruiden - 250 gram zelfrijzend bakmeel -1 mespuntje zout - 3 eetlepels melk Bereidingswijze: - Verwarm de oven voor op 160 gra den en vet de bakplaat in met marga rine. - Zeef het bakmeel, zout, basterdsuiker en speculaaskruiden bo ven een kom en voeg de boter en de melk toe. - Kneed alles goed door elkaar tot een soepel deeg. Voeg eventueel nog wat melk toe wan neer het deeg te kruimelig is. - Maak van het deeg kleine balletjes. Maak ze allemaal ongeveer even groot, anders worden ze niet goed te gelijk gaar. - Leg ze op het bakblik en druk ze iets plat Bak ze in 15 tot 20 minuten lichtbruin en gaar. De Faam Woensdag 18 november 2009 - Pagina 41 Het feest van Sinterklaas is omgeven met veel symboliek. Een aantal voorbeelden op een rij: Stoomboot Daar voelt hij zich thuis. Sint Nicolaas redde in nood verke rende zeelieden en is naast beschermheer van scholie ren, huwbare jeugd, kooplie den en reizigers ook patroon van de zeelieden Spanje: Uit Spanje kwamen vroeger veel luxe artikelen en lekkers van daan (en nu dus nog in de cember). Schimmel Geleend van de Germaanse god Wodan Mijter: waar schijnlijk een 'verbastering' van een Frygische muts (een oosterse, godsdienstige hoofdbedekking), onder meer gedragen door bisschoppen Staf: symbool van de herders staf en kerkelijke macht 'Goedheiligman': Een verbas tering van "goet-hylik man" "goed-huwelijks man"), een titel die Sint verdiende door te zorgen voor de bruids schat van een paar arme meisjes. ZwartePiet Vroeger de tegenpool van Sint en boeman voor kleine kinde ren, tegenwoordig Sints on misbare rechterhand, zwart geworden door al dat geklau ter in schoorstenen (wie zou daar niet zwart van worden?). Roe Berkentakken met bamboe of een lint eromheen, symbool van vruchtbaarheid en daar naast handig om de schoor steen schoon te maken (wat gezien Piets uiterlijk mis schien niet de beste metho de is) Schoorsteen Verbinding tussen men sen en de 'bo venwereld' waar geesten en goden wo nen (volgens de Germanen tenminste). Speculaaspoppen Ook wel 'Vrijers' genoemd, kreeg je er één, dan had je een aanbidder. Vroeger afbeeldin gen van heiligen of van de Germaanse vruchtbaarheids godin Freia. Pepernoten Wederom een symbool van vruchtbaarheid, vroeger wer den ze met muntstukken ge mengd, tegenwoordig helaas met suikergoed. Marsepein Amandelbrood met Indisch rietsuiker, in de Middeleeu wen als geneesmiddel ge bruikt. Het wilde zwijn was een Germaans symbool van de jacht en werd in oude tij den regelmatig geofferd. Na dat de kerk dierenoffers ver bood, werd het zwijn vervan gen door zijn achterneefje: het marsepeinen varken. Suikergoed Vroeger vooral in de vorm van een hart. Net als de Vrijer een teken van een aanbidder. Chocolademunten Eén van de bekendste legen den over Sinterklaas vertelt dat hij 's nachts stiekem beur zen met goudstukken naar binnen gooide. Dit om te voorkomen dat een vader zijn dochters de prostitutie in stuurde om aan geld te ko men voor een goede bruids schat. Strooien Liefst ongezien, ten teken van vrijgevigheid en bescheiden heid. Ook weer te herleiden naar de legende van de drie huwbare meisjes. Chocoladeletter Eetbare letters werden ge bruikt op kloosterscholen in de Middeleeuwen om kinde ren te leren schrijven. Zodra ze een letter goed konden schrijven, mochten ze als be loning de bijbehorende broodletter opeten. Een an dere verklaring kan zijn dat in de 19e eeuw mensen de Sin terklaascadeaus bedekten met een laken. Hierbovenop legden ze de eerste letter (van brood) van het kind waarvoor de cadeaus waren bedoeld. Chocolade letters werden er gens in de 19e eeuw geintro- duceerd. Tot die tijd werden de letters gemaakt van brood of banket. Germaanse kinde ren kregen een runeteken ca deau bij hun geboorte, een initiaal voor geluk. Ook deze traditie wordt gezien als voor loper van de chocoladeletter. 100% ZEKERHEID! GÉÉN AANBETALING! Hogazon is onderdeel van Rogeko Groep BV Schouwersweg 100 4451 HT Heinkenszand T 0113 - 56 40 04 F 0113 - 56 30 09 info@hogazon.nl www.hogazon.nl

de Faam | 2009 | | pagina 57