■DE FONTEYNEfl GEEFT 250 GRATIS Hpremière^I [KAARTEN WEG? Of win een van at? VIP arrangementen aefonteyne Win met de Fonteyne kaarten voor het Groot Kerstcircus Verschil Stichting Steun aan Israël houdt verkoop Herdenkingsavond Wings to Victory Ouderenbond houdt najaarsvergadering Sinterklaas logeert in de bibliotheek 35 jaar Klaveijassen bij 't Verzakertje Vul je gegevens in en lever je wedstrijdlot tot en met 29 november 2009 in bij één van de deelnemende winkels. De prijswinnaars worden vóór 12 dec. 2009 persoonlijk ingelicht. www. d ef o nteyne.nl Wie moet er nu in de schoolbank zitten? DOOR MARCEL VAN DER VOORT VLISSINGEN/MID- DELBURG - Uit cij fers op de website van het ministerie van Onderwijs blijkt dat één op de vijf leraren van Zeeuwse middelbare scholen onbevoegd voor de klas staat. "Dat vind ik slecht. Zonder diploma kunnen ze de les stof niet goed uitleggen", zegt leerlinge Jeanne (16) van Christelijk Scholenge meenschap Walcheren Beste- vaêr, aan de Adriaen Coorte- laaninVlissingen. Het is maandagmiddag en voor het schoolgebouw staan enkele leerlingen. Jeanne krijgt bijval van Toby (13). "Ik vind het ook een slechte zaak. Een leraar moet al zijn diploma's hebben", stelt hij. Volgens hem zijn de on derwijzers te gretig. "Die men sen willen graag werken voordat ze met hun school klaar zijn", merkt Toby op. Begum (13) ziet een gevaar van onbevoegd lesge ven. "Wellicht weten ze nog niks van de onderwerpen af en vertel len ze het onjuist. Daardoor leer ik iets verkeerd", luidt haar me ning. Naomi (12) gaat daarin mee. "Onbevoegde leraren zijn niet okay, dan leer ik de dingen verkeerd", meldt ze. Iris (16) neemt het voor de leerkracht zonder bewijs van bekwaam heid op. "Misschien kunnen ze toch goed lesgeven. Er zijn trou wens genoeg leraren die wel het diploma hebben, maar niet naar behoren de lesstof overbren gen", wil ze kwijt. Bij de CSW klinkt een zoemer. De scholieren verwisselen van klaslokaal en maken zich op voor een nieuwe les. Een enkeling pakt de fiets en rijdt het schoolplein af. Onder hen is ook de 13-jarige Sara. Ze Het blijkt dat één op de vijf le raren van middelbare scholen in Zeeland les geeft in een vak waarvoor liij niet de juiste di ploma's heeft. Ella loopt dooi de Middelburgse binnenstad en meldt dat ze één kind op de middelbare school heeft. "Ik heb begrepen dat ze veelal in opleiding zijn. Maar voor mij is er wel een verschil of ze in het eerste of in het vierde jaar van hun studie zijn", geeft de moeder prijs. Zou ze willen weten welke leraren onbe voegd zijn? Ella: "Ik zou erom wagen, want ik heb het recht om het te weten" ziet ook weinig problemen in onderwijzers die hun diploma missen. "Als ze maai- goed lesge ven en weten welke methode ze moeten uitleggen. Dan vind ik het inderdaad geen probleem. Maar eerlijk gezegd, héb ik toch het liefste les van een gediplo meerde leraar", geeft ze toe. Worden leerlingen minder slim als er veel onbevoegde leraren op school zijn? "Dat hangt er vanaf of ze weten wat voor les er gegeven moet worden", ver klaart het meisje. Sharon (12) is het daarmee oneens. "Ik denk dat de leerlingen minder slim worden, omdat een onbevoegde leraar nu eenmaal minder weet dan een onderwijzer die wel een diploma heeft", vertelt Sharon. In het Zeeuwse is het percentage onbevoegde leraren hoger dan elders in het land. Daar is het ge middelde 18,3 procent. Het Goe- se Calvijn College heeft met 27,7 procent de meeste onbevoegde leraren in Zeeland. Is dat verontrustend? Sharon: "Hierdoor krijgen Zeeuwse leer lingen mindere kansen dan in de rest van Nederland." SEROOSKERKE - De Zeeuw se Stichting Steun aan Israël houdt op woensdag 18 no vember een verkoopdag van Israëlische producten. Het is van 10.00 tot 21.00 uur bij Martine van der Meule aan de Meijstraat 32 in Seroos- kefke. De stichting koopt de producten in bij het Israël Producten Centrum in Nij- kerk. De korting die ze krij gen gaat in het geheel naar het Jaffa project. MIDDELBURG - De stich ting Wings to Victory houdt op zaterdag 21 november een herdenkingsavond in de Nieuwe kerk in Middelburg. De avonden zijn ingevuld met koorzang, samenzang, gedichten, hymes, psalmen, harp duo, orgelspel en een trompet. Medewerking wordt verleend door man nenkoor Jeduthun, een trompettist van de Lucht machtkapel en op harp Wil- janne de Koster en Margreet Verhage. Tevens zal aan dacht zal besteed worden aan de burgerslachtoffers van de Tweede Wereldoor log in Zeeland, maai' ook aan de gevallen militairen, in het bijzonder de vliegeniers. Aanvang is om 19.30 uur en toegang is gratis. VLISSINGEN - Ouderen bond KBO (afdeling Vlissin- gen) houdt op dinsdag 24 november om 13.30 uur haar najaarsvergadering in het clubgebouw van de speel tuinvereniging Lammeren- burg, Zuidbeekseweg 18 in Vlissingen. Voor de pauze worden de gebruikelijke on derwerpen afgewerkt, waar bij vooral ingegaan wordt op het nieuwe programma van 2010, dat ook te vinden is op www.kbovlissingen.nl. Na de pauze verzorgt Petra Sloof een lezing over de onderwa terfauna van de Oosterschel- de en wordt de vergadering afgesloten met een hapje en een drankje. VLISSINGEN - Sinterklaas en alle pieten logeren tot en met 5 december in het Sin terklaashuis in Bibliotheek 't Spui in Vlissingen. Naast het maken van surprises en het inpakken van cadeautjes ontvangt Sinterklaas op af spraak kinderen uit groep 1 en 2 van Vlissingse basis scholen en cliënten van Stichting Arduin. Sinterklaas bezoeken kan op 18 en 25 november en 2 december van 14.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag 21 en 28 november en 5 december is er een vrije inloop' van 13.00 tot 16.00 uur. Brieven en berichtjes voor Sinterklaas kunnen op elk moment van de dag wor den afgegeven in de biblio theek. MIDDELBURG - Klaverjas club 't Verzakertje viert dit jaar haar vijfendertigjarig ju bileum. Ze kaarten elke dins dagavond van 19.30 tot 22.30 uur in het clubhuis van FC Dauwendaele aan de Kruit- molenlaan 123 in Middel burg. Info: 0622782095. Naam: E-mail: Telefoonnummer: De actieperiode loopt van 16 t/m 29 november 2009. Actievoorwaarden zijn na te lezen op onze website: www.defonteyne.nl Gezellig winkelen in Vlissingen VLISSINGEN - Het Groot Kerstcircus Zeeland staat van 23 december tot en met 4 januari in Vlissingen. Het echtpaar Alberto en Katarzy- na Althoff van Circus Althoff heeft, als winnaar van het circusfestival van Monaco, een enorme internationale re putatie en het Groot Kerstcir cus Zeeland belooft dan ook een show vol humor, span ning en sensatie te worden in een prachtige, in kerstsfeer aangeklede circustent. De Vlissingse winkeliers onder steunen de komst van dit bij zondere circus naar hun plaats van harte en verloten onder hun klanten 250 pre- mièrekaarten en diverse VIP- arrangementen. Wie tijdens de actieperiode, die deze week begonnen is en loopt tot en met 29 november, voor een bepaald bedrag aankopen doet bij één van de deelnemende winkeliers, ont vangt een gratis lot. Dit lot moet ingevuld en ingeleverd worden in de winkel. Ook het lot dat op deze pagina in De Faam staat, mag ingevuld in geleverd worden. De win naars ontvangen uiterlijk 12 december bericht. Meer in formatie over deze spetteren de actie en het kerstcircus is te vinden op www.defontey- ne.nl.

de Faam | 2009 | | pagina 3