Jonge harddruggebruikster zonder professionele hulp Gebroeders Ko Avond met zang, cabaret, klassiek en popmuziek ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Sinterklaas is in het land en samen met zijn pieten kijkt hij graag naar de belevenissen van de De gebroeders bellen dan ook regelmatig met de Sint, zingen Sinterklaasliedjes met de kinderen, lezen spannende verhalen en hebben de grootste lol met de Pieten en de moppenmeneer Sam. Kijk iedere dag op Maximaal TV om 16:1 Ou - 17:10u - 18:1 Ou en 19:10 uur Hogeschool Zeeland I TumVf De Faam Woensdag 18 november 2009 - Pagina 22 DOOR MARCEL VAN DER VOORT VLISSINGEN - Volgens haar ouders heeft de 17-ja rige Vlissingse Liza* van wege haar harddrugspro bleem dringend professio nele hulp nodig. Tot nu toe weigert ze die en ontkent zij dat de speed haar in de nesten heeft gebracht. Vol gens de Wet op de Jeugd zorg mag het meisje zelf beslissen en kijken haar vader en moeder machte loos toe. "Sinds kort ben ik erachter ge komen dat Liza een drugspro bleem heeft, ik vond speed op haar kamer. Liza ontkende drugsgebruik. Ook een leeg wietzakje zou niet van haar zijn. Daarvoor merkte ik al dat ik het contact met mijn doch ter kwijtraakte. Ik dacht dat het door de pubertijd kwam", legt moeder Kristie* uit. Liza ont dekte de harddrugs. Aanvan kelijk was- dat niet opgevallen. Ondanks het drugsgebruik presteerde het meisje goed in het laatste jaar van de middel bare school. Omdat de span ning in huis groeide heeft Liza zes weken bij haar tante gelo geerd. Dat ging niet goed, Liza verkaste naar een vriendin en na een maand was dat even eens voorbij. Kristie: "Ik heb hulp gezocht bij Emergis Ver slavingszorg in Middelburg, eerst niet wetende dat ik daar als ouder ook terecht kon. Eveneens kunnen ouders hulp zoeken bij de Lotgenoten groep voor ouders van ver slaafde kinderen." Afzakken Liza mocht het thuis nogmaals proberen. Kristie: "Wij hebben onze dochter twee voorwaar den gesteld: stoppen met het drugsgebruik en urinetesten via de huisarts. Ze heeft enkele gesprekken bij Emergis bijge woond, maar zag het nut er niet van in. Omdat het drugs probleem wordt ontkend." Zo'n zeven weken geleden es caleerde de situatie en is haar de deur gewezen. Nu logeert Liza bij een vriend, heeft wei nig geld en ziet er slecht uit. Het probleem is volgens Kristie de Wet op de Jeugdzorg. Die zorgt ervoor dat een meisje als Liza zelf mag beslissen of ze geholpen wil worden. Haar ouders hadden graag meer mogelijkheden willen hebben tot gedwongen behandeling om zo volledig vrij van de harddrugs te komen. Omdat ze in het verleden hulp bij Emergis en het VET-team op Walcheren weigerde, zien de vader en moeder het meisje steeds verder afzakken. Behandelings overeenkomst De Wet op de Jeugdzorg kent inderdaad beperkingen. Ru ben van Dorssen, woordvoer der van minister André Rou- voet van Jeugd en Gezin meldt: "Het meisje kan door de ou ders niet worden verplicht hulp te aanvaarden. Ouders kunnen evenmin op eigen kracht vaststellen dat hun kind zorg nodig heeft. Dat kan wel door een onafhankelijke in stantie, zoals Jeugdzorg", re ageert hij. Een woordvoerder van Emergis Verslavingszorg: "Een instelling voor versla vingszorg valt onder de wet op de geneeskundige behande lingsovereenkomst (WGBO) en daaruit vloeit voort dat per sonen vanaf zestien jaar zelf een behandelingovereen komst aangaan. Een ander heeft hier geen stem in, tenzij de betrokkene wilsonbe kwaam is. Wanneer de cliënt zowel wilsonbekwaam is én zich verzet tegen behandeling, dan kan er toch geen behande lingsovereenkomst tot stand komen." Een communicatie medewerkster van politie Zee land meldt dat een meisje als Liza na contact met het VET- team wordt doorverwezen naar Bureau Jeugdzorg. *Vanwege privacyredenen zijn Liza en Kristie gefingeerde na men. Zeeuwse Avond De Zeeuws Vlaamse Vocalband Flash Back. MIDDELBURG - Voor de twaalfde keer zijn dit jaar voorstellingen in de Stads schouwburg in Middelburg, de Mythe in Goes en het Scheldetheater in Temeu- zen onder de naam Zeeuw se Avond. Het programma is zoals altijd zeer geva rieerd met zang, cabaret, klassiek en popmuziek. Het thema de voorstelling is: Zing Zeeuws en Korenslag. Er zijn optredens van ondermeer Bennie Hek en de Houdoe's, Maarten Bruijnes en de Zeeuws Vlaamse dynamische vocal band Flash Back. Ooit begon nen als een klein groepje en na een project uitgegroeid tot een koor met vierentwintig mannen en negentien vrouwen. Zij wor- den begeleid door vijf bandle den en zeven orkestleden. Hun repertoire bevat nauwelijks ar rangementen maar oorspron kelijke partijen van popsongs, uitgewerkt door de dirigente. FOTO PR Naast zang en muziek speelt ook de choreografie een grote rol. Flash Back treedt regelmatig op en er liggen plannen klaar voor een nieuwe theatershow in 2011. Kaarten Kaarten voor de Zeeuwse Avond kosten 15 euro, inclusief consumptie in de pauze. Voor stellingen op 20 november om 20.00 uur in Middelburg, 21 no vember om 20.00 uur in Goes en op 22 november de matinee voorstelling om 15.00 uur in Temeuzen. Meer informatie op de website www.zeeuwse- avond.nl.

de Faam | 2009 | | pagina 22