Praten over Oeroeg m wmmm BOVRG-OCCRSIOnS.ni Terug naar toen Toch Nederland Jaloezie en verraad dé Weekkrant ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL I Maximaal TV start binnenkort met een nieuw programma: De Faam NEDER -LAND LEEST Ui, In dit programma worden auto's met >chöds door een team van jpodoll U'OM onder handen genomen. Heeft jouw auto schade, of vermoed je dat je auto niet meer door de keur ïng komt en wil je kans maken op fJi'CUTi en deskundig herstel? Stuur dan een e-mail met een foto van je auto en de i'odon waarom je jouw auto op wil laten knappen naar: ixm ncumaxim fllle occasions met BOVRG Garantie en nationale Ruto Pas i BOVAG Woensdag 11 november 2009 - Pagina 44 Tijdens de landelijke campagne Nederland Leest van vrij dag 23 okto ber tot en met vrijdag 20 no vember, wordt iedereen uit genodigd met elkaar in dis cussie te gaan over één be paald boek. In 2006 was dat Dubbelspel van Frank Martinus Arion, in 2007 De gelukkige klas van Theo Thijssen, en in 2008 Tweevrouwen van Harry Mulisch. In deze vierde editie van de campagne staat Oeroeg centraal, het romandebuut van Hella S. Haasse uit 1948. Leden van de open bare bibliothe ken krijgen het Neder land Leest-boek cadeau tijdens de campagnepe riode, zolang de voorraad strekt. Zo'n 95 procent van de 1200 bibli otheekvestigingen in Nederland doet mee aan Nederland Leest. In 2008 werden zo bijna één mil joen exemplaren verspreid. Ieder jaar schrijft een persoon van naam de Lofre de op het Neder land Leest-boek. Dit jaar bezingt Willem Nijholt de lof op Oeroeg. Naast de bibliotheekpocket ver schijnt een luxe jubileumeditie van Oeroeg in de boekhandel. Dit is de 50e druk en bevat een exclu sief essay van Abdelkader Benali over 'vriendschap en cultuurver schillen'. Muziek en literatuur zitten Jessica Duchen zo ongeveer in de genen. In haar romans brengt de muziekjoumalis- te de twee bij elkaar. Hon gaarse dansen is daar een even intrigerend als ontroe rend voorbeeld van. Karina Veres is een uitzonderlijk getalenteerd violiste, maar het orkest waar ze een grote toe komst leek te hebben heeft ze al snel vaarwel gezegd. Een toeval lige ont moeting met een collega violist én een ern stig me tro-onge luk, waar na haar vriendin Hongaarse damen wordt vermist brengen een om mekeer in haar leven. Het is voor haar aanleiding om op zoek te gaan naar haar familie geschiedenis. Net als Veres dook Jessica Duchen in de ge schiedenis van Hongarije en de wissel die de geschiedenis voor al op de zigeuners getrokken heeft. Een eerste opzet van het verhaal was echter totaal an ders. Toen zij haar idee bij de Engelse uitgever inleverde, vroeg deze gelijk waar de mu ziek in het verhaal was. "Ik ben mij toen direct af gaan vragen waar en door wie viool wordt gespeeld. Daarbij kwam ik bijna automatisch bij Hongarije te recht," vertelt Duchen. En al di rect werd zij getroffen door het grote verschil tussen de wester se concertmuziek en de zigeu- nermuziek. "Toen ik mij reali seerde dat bij de zigeuners echt met het hart gespeeld wordt, gingen bij mij de sluizen open." Voor het boek trok Duchen naar Boedapest. "Maar daar had ik weinig aan. Ik sprak geen Hon gaars en het bleek dat de men sen in wie ik geïnteresseerd was er helemaal niet van houden met buitenstaanders te spre ken." Lezend in Hongaarse dan sen wordt veel duidelijk over Duchens eigen mening over Duchens eigen mening over de discriminatie van de Roma. "Net als in het boek, heb ik con tact gehad met een joodse mu- ziekprofessor, die zigeunermu- ziek per definitie als iets min derwaardigs zag. Dat was voor mij een echte eyeopener." Anders dan je zou kunnen den ken, is Hongaarse dansen door de grote rol van de klassieke muziek absoluut geen 'moeilijk' boek. "Dat wilde ik ook beslist niet. Muziek is voor iedereen. Ik wil juist dat iedereen tot muziek wordt aangetrokken in plaats van afgestoten." En daar is Duchen met verve in geslaagd. En voor wie zich verder in de muziek wil verdiepen is er de cd Hungarian Dances die de be vriende violist Philippe Graffin naar aanleiding van het boek heeft gemaakt. En voor wie de smaak dan helemaal te pakken heeft, is Jessica Duchen alweer met een nieuw boek bezig. Ook dan weer een 'muziekverhaal' met een historische en een he dendaagse verhaallijn. "Maar dan zal het hedendaagse een grotere rol gaan spelen dan het historische." Jessica Duchen, Hongaarse dansen, De Kern, 19,95 euro. rite 'Rftmiii Het is dertig jaar geleden dat Op waaiende zomerjurken verscheen. Ter gelegenheid daarvan is een speciale editie van de roman van Oek de Jong verschenen. Het boek is voor zien van historische foto's en heeft als extra een autobiogra fisch essay van de auteur. In De ro man als oerschreeuw; herinnerin gen aan het ontstaan en verschij ning van Opwaaiende zomerjur ken kijkt De Jong terug op de twee de helft van de jaren '70 en alles wat hem bij het schrijven heeft beïnvloed. (Augustus, 25 euro) VP-, ■i m Eerder gaf Rodaan Al Galidi aan België boven Nederland te ver kiezen. De uit Irak afkomstige schrijve had het helemaal gehad met het (literaire) klimaat in het land waarin hij onderdak had gevonden. Na zijn prachtige roman Dorstige rivier speelt De au tist en de postduif nu niet alleen in Nederland af, maar gaat het goed beschouwd over Nederland. Als de autistische en geniale Geert alleen in een huis komt te wonen, brengt een duif van de vorige eigenaar hem tegen wil en dank in contact met anderen. Want wat hij ook doet, de duif komt steeds terug. Hij doet heel wat om van de duif af te komen. Tot de duif hem in contact brengt met Annamaria Anna Laura. Meulenhojf/Manteau19,95 euro) Haar debuutroman Boom was ge waagd en opvallend. Het gegeven van de verhouding van moeder Ag nes met de vriend van haar dochter Lieke is er een om niet snel te verge ten. In het nieuwe Engel komen de verhaallijnen van Angélica Rijkers en de band Ace bij elkaar. Hoewel de ooit zo populaire band al jaren gele den uit elkaar is gevallen, is drum mer David de ik-figuur. Hij treedt op als dj op Lowlands en ontmoet na vele jaren zanger en gitarist Sid weer. Zeker omdat Lowlands-medewerk- ster Babette sterk op Angélica lijkt, komt alles weer terug. Vanaf de tijd dat Angélica in een engelenkostuum plaatsnam op het podium van Ace bij hun Angel-toernee tot alles wat erop volg de. Een bijzonder sterke opvolger. (Nijgh Van Ditmar, 17,50 euro) 2' U 1 mfm w. T AUTOS Ci FOTO: JERRY BAUER Emoties op papier en muziek DOOR DICK SNIJDERS tXut-rtm. f Autoschade Ruto kopen? Vertrouwd adres BOVRG Garantie Gecontroleerde kilometerstand - v ■- - IPS

de Faam | 2009 | | pagina 44