Nieuwe ontwikkelingen praktijkonderwijs Energiezuinig wonen in Koudekerke Goud voor de beste speurneus Provincie maakt mogelijk Provincie Zeeland De Provincie wil minstens 50% van haar beleidsnota's met inbreng van jongeren vorm geven. JouwZeeland daagt jongeren tussen de 12 en 24 jaar uit voor een grootscheepse zoekactie naar de Gouden Envelop. Op twaalf plaatsen in Zeeland is een JouwZeeland envelop verstopt, waaraan een mooie prijs hangt. De twaalf enveloppen leiden samen naar de speciale dertiende Gouden Envelop. Wie één van de enveloppen opspoort, wint. Tijdens de actie worden vrijwel dagelijks aanwijzingen gegeven over de vindplaats van de enveloppen via www.jouwzeeland.nl. De vindplaatsen houden verband met de zes thema's uit het Integraal Jeugdbeleid van de Provincie Zeeland. Meedoen kan door je gratis aan te melden via www.jouwzeeland.nl. Driehonderd jongeren hebben dit inmiddels al gedaan. De prijsuitreiking is op 12 december 2009. Waarom deze aanpak? De Provincie wil minstens 50% van haar beleids nota's met inbreng van jongeren vorm geven. JouwZeeland is het platform voor jongerenparti- cipatie bij de Provincie. De enveloppenactie heeft tot doel dit platform en de mogelijkheden ervan duidelijk te maken aan de Zeeuwse jeugd, zodat er nog meer jon geren meepraten, -denken en -doen. Meer weten? Bekijk het introductiefilmpje van deze actie op http://www.youtube.com/user/ditisjouwzeeland of ga naarwww.jouwzeeland.nl. De nota inte graal jeugdbeleid met de zes thema's is te downloaden via http://provincie.zeeland.nl/ zorgonderwijs/jeugd/ of aan te vragen bij het informatiecentrum via de e-mail: infocentrum(3zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 14 00. Bewoners van de Zeeheldenbuurt in Koudekerke doen mee met het proefproject 'Voor niets gaat de zon op'. In het kader van de landelijke campagne 'Meer met minder' worden achttien woningen ener giezuinig gemaakt, waardoor de woning een beter energielabel krijgt. Bewoners leveren op die manier - hoe klein dan ook - een eigen bijdrage aan de oplossing voor de kli maat- en energieproblematiek. Impuls voor bouwsector Met de ervaringen uit de Zeeheldenbuurt worden andere wijken in Zeeland door Zeeuwse bouw- en installatiebedrijven en overheden aangepakt. Harry van Waveren, gedeputeerde wonen: 'In het kader van de economische crisis trekt het provin ciebestuur één miljoen euro uit om de bouwsec tor, gericht op de particuliere woningvoorraad, een impuls te geven. Hetzelfde gebaar is gevraagd aan de gemeenten. Op die manier zetten we ons in het project 'Voor niets gaat de zon op' provin- ciebreed aan te pakken.' Arjen Drijgers, coördinator ruimtelijke ontwikke ling bij de Provincie: 'De aanpak in Koudekerke laat zien dat we samen met Zeeuwse bedrijven woonhuizen energiezuiniger en comfortabeler kunnen maken op een manier die voor bewoners efficiënt en-betaalbaar is. We kijken nu hoe we het project vervolg kunnen geven. Hiervoor maken we een voorstel samen met de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, Bouwend Zeeland, de installatiebranche VNI en Delta.' Meer informatie? U kunt meer lezen over 'Meer met minder' op www.meermetminder.nl. Via http://provincie.zeeland.nl/wonen/leest u meer over wonen in Zeeland. In deze rubriek vertellen we over organisaties, projecten of evenemen ten die (mede] subsidie ontvangen van de Provincie Zeeland. Deze keer subsidie voor het project PrO-Actief Bruggen Bouwen, een gezamenlijk project van het Zeeuwse Praktijkonderwijs. Zeeland heeft zes praktijkscholen: Praktijkschool Hulst (Hulst), Bolwerk (Middelburg), Pontes Pieter Zeeman (Zierikzee), De Wissel (Goes), Calvijn College (Krabbendijke) en De Sprong (Terneuzen). Zij werken samen onder de naam Praktijkonderwijs Zeeland en maken zich sterk voor een arbeidsmarktgericht onderwijsaanbod passend bij de leerlingen die praktijkonderwijs volgen. Onder de projectnaam 'PrO-Actief Bruggen Bouwen' zetten zij zich in om de komende drie jaar een provinciebreed netwerk van PrO-bureaus te realiseren. Leerlingen, ex-leerlingen en bedrijven kunnen hier terecht voor informatie, advies en doorverwijzing rondom leren en werken. De Provincie subsidieert dit traject met 317.120 euro. Peter van Vooren, beleidsmedewerker onderwijs bij de Provincie: 'We geven dit project subsidie omdat het concreet bijdraagt aan de samenwerking tussen de Praktijkscholen en zijn partners zoals gemeenten, UWV Werkbedrijf, het bedrijfsleven en collega-scholen. Het is deze samenwerking die we als Provincie graag stimuleren.' Meer leerlingen De afgelopen jaren heeft het Praktijkonderwijs Zeeland te maken met een daling van het leerniveau en een toename van leerlingen met sociaal-emotionele problemen. Ruim 600 leerlingen volgen praktijkonderwijs. Dat is een groei van bijna 15% in vijfjaar. Met als gevolg dat er meer begeleiding en zorg op maat nodig is. Ook is er- meer aandacht nodig voor nazorg. Karei Kerckhaert, directeur van de Praktijkschool Hulst en belangenbehartiger voor Zeeland in de vereniging Landelijk Wekverband Praktijkonderwijs: 'Pro-Actief Bruggen Bouwen draagt ertoe bij dat er tussen de scholen onder ling in toenemende mate sprake is van kennisuitwisseling en goede praktijkvoorbeelden. Dit kan alleen maar ten goede komen aan alle leerlingen die elke dag de scholen voor praktijkonderwijs en het Auris-college bezoeken. De (ex)-leerlingen en hun ouders merken de komende tijd dat ze nog laagdrempeliger dan voorheen bij de scholen terecht kunnen met hun vragen over leren en werken en alles wat daar mee samen hangt. Ook kunnen met name ex-leer lingen één avond in de week op school terecht voor ondersteuning en begeleiding van huiswerk. Het gaat hier in eerste instantie om leerlingen die na het praktijkonderwijs deelnemen aan een voltijds- dan wel een deeltijdopleiding aan het R.O.C. De Praktijkscholen werken in dit project samen met Auris College/VSO De Kring (Goes), ROC Westerschelde, ROC Zeeland, het lokale bedrijfsleven en EduNova Onderwijsinnovatie.' Meer informatie? Het provinciale onderwijsbeleid vindt u op www.zeeland.nl/onderwijs en dé Onderwijsagenda vindt u op http://provincie.zeeland.nl/zorgonderwijs/onderwijs/. Leerlingmonteur krijgt instructies van een professional. Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Colofon Redactie afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland. Opmaak Prepress Provincie Zeeland. Fotografie Mechteld Jansen, Lorenzo Obrie. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Of geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatie centrum. Via de e-mail infocentrum(azeeland.nl of per telefoon op 0118- 631 4 00. Of schrijf naar Postbus 60014330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6, 4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt op 11 november 2009.

de Faam | 2009 | | pagina 19