Bevrijdingsmuseum Werk mee aan een beter OV Nieuw De vergroening van de Zeeuwse industrie Provincie maakt mogelijk Provincie Zeeland j_j11i11iiL-iiiiL Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl In deze rubriek vertellen we over organisaties, projecten of evene menten die (mede) subsidie ontvangen van de Provincie Zeeland. Dit keer de opening van het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. Overgebleven sporen Dit jaar herdenkt Zeeland 65 jaar Slag om de Schelde: de doorslaggevende operatie in 1964 voor de bevrijding van Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Onderzoek naar over gebleven sporen van de Tweede Wereldoorlog in Zeeland wees naar de unieke verzameling in Nieuwdorp: deze collectie vormt de basis van het nieuwe museum. Op 30 oktober is het zover en opent prinses Margriet het Bevrijdingsmuseum tijdens de herdenkings- week 65 jaar Slag om de Schelde. Passie De motor achter het Bevrijdingsmuseum is Kees Traas. Samen met zoon Stef en tachtig vrijwilligers zet hij met steun van de Provincie een totaalbeeld neerover wat zich in Zeeland afspeelde tijdens de Tweede Wereldoorlog. 'Vanaf mijn vijfde verzamel ik materiaal over en uit de Tweede Wereldoorlog. Het is mijn passie. Ik ben nu 51 jaar en heb een grote collectie opgebouwd, ledereen kent de slag om Arnhem, daar is veel over te zien en te lezen. Deze operatie is niet gelukt. De slag om de Schelde is wel gelukt en doorslaggevend voor de bevrijding van Nederland. Als dit niet was gebeurd had de oorlog veel langer geduurd en waren er meer slachtoffers gevallen op het hele front.' Colofon Redactie afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland. Opmaak Prepress Provincie Zeeland. Fotografie Peter Stigter, input/output fotografie, Bevrijdingsmuseum Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Of geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatie centrum. Via de e-mail infocentrumOzeeland.nl of per telefoon op 0118- 631 4 00. Of schrijf naar Postbus 6001. 4330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6, 4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt op 28 oktober 2009. Zeeuwse mannen Het museum laat de periode van mobilisatie in 1940 tot en met de terugkeer van het Zeeuwse oorlogsbataljon uit Oost-lndie in 1948 zien. Hiermee staat het museum bewust stil bij de jonge Zeeuwse mannen die werden uitgezonden naar Oost-lndië. Aanwinst De provincie trekt 267.000 euro subsidie uit voor de oprichting en totstandkoming van het Bevrijdingsmuseum. Gedeputeerde Harry van Waveren vertelt: 'Het Bevrijdingsmuseum geeft een overzicht van de gebeurtenissen in heel Zeeland tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. Dat hebben we in Zeeland nog niet en daarmee is het museum een aanwinst voor onze provincie.' Meer weten? www.bevrijdingsmuseumzeeland.nl Ter herinnering aan de bevrijding van Oostkapelle. Zeeland stelt zich tot doel om de C02-uitstoot te verminderen met 20% in 2020 ten opzichte van 1990. Dat is een flinke ambitie, want Zeeland is de op twee na grootste uitstotervan het klimaatgas kooldi oxide in Nederland. Dat komt omdat Zeeland veel energie-intensieve industrie heeft. Deze doelstelling is haalbaar bij meer gebruik van zonne-energie en windenergie, maar vooral door gebruik van van bio- based economy en biobrandstoffen. Bio-based economy betekent de vergroening van de chemische industrie. In plaats van aardolie worden plantaardige en dierlijke grondstoffen gebruikt. De Provincie is verantwoordelijk voor het open baar vervoer in Zeeland en hecht veel waarde aan uw mening. Door uw ervaring op www.beterov.nl te registreren, krijgen wij een goed beeld van de dagelijkse praktijk van het busvervoer. Met uw hulp kunnen we de reis nog beter laten verlopen. www.beterov.nl is overigens gericht signalen te krijgen, niet om klachten te verwerken. Maak kans op een boekenbon en vertel ons wat goed gaat en wat beter kan: www.beterov.nl Registreer op www.beterov.nl uw ervaring met het busvervoer in Zeeland. Rijdt uw bus op tijd? Had u een zitplaats? Wat is goed en wat kan beter? Groen gas uit groene bak De Provincie organiseerde dit voorjaar twee biomassa-debatten. Centraal stond: 'Wat wenst de Zeeuwse chemische industrie' en 'Wat kan de Zeeuwse agrarische sector leveren?' Hieruit kwamen belangrijke aanbevelingen, die we graag om willen zetten'in concrete acties', vertelt Ries Zweistra, senior beleidsmedewerker milieukwaliteit bij de Provincie. 'Zo zijn we bezig groen gas te maken uit gft- afval en bermmaaisel. Dit werd eerder uitsluitend gebruikt voor compost, maar er is dus meer moge lijk. Onze bussen rijden nu al op groen gas, maar dat gas komt uit Brabant. Zij zijn daar namelijk ver der in. Wij willen dat ook graag zelf gaan maken door slim om te gaan met afval. Dit gas zou. op de lange termijn ook aan de Zeeuwse pompen kunnen worden verkocht. We werken in dit proces samen met onder andere Gemeenten en Waterschappen.' Vlas, uien en bieten Verschillende agrarische gewassen zoals vlas, uien en bieten zijn erg geschikt voor de kleding- en de verf industrie. Een tweede aanbeveling die uit de debatten kwam is om hier veel meer uit te halen. Van de vlasvezels kun je namelijk linnen kleding maken en de schillen van uien geven een rode of een gele kleurstof. Wie weet draagt u binnenkort een linnen pak met daarin verwerkt de kleurstoffen van een echte Zeeuwse ui! Proeffabriek 'In samenwerking met Gent bouwden we een proeffabriek, waar fabrikan ten biobased processen grootschalig kunnen uittesten. Dit is een faciliteit die we door middel van-Europese subsidies hebben bekostigd', aldus Ries Zweistra. 'In Terneuzen komt een opleidingscentrum voor mensen die werken met schonere processen. Stukje bij beetje wordt Zeeland dus klaargestoomd tot een C02 schonere provincie. De Provincie heeft hierin drie rollen en taken: partijen - zoals bijvoorbeeld de industrie en land bouw - bij elkaar te brengen; subsi dies geven aan diegenen die het voor touw nemen in schoner produceren èn haar kennis en bestuurlijke kracht bundelen om op die manier tot een beter resultaat te komen.' Duurzaam mooi. Deze jas is geverfd met de verfstof uit de meekrapplant. Ontwerp van de van oorsprong Zeeuwse mode ontwerpster Rianne de Witte. Meer weten? Kijk dan op http://provincie.zeeland.nl/milieu_ natuur/duurzame_energie/kadernota Of vraag de nota aan bij het informa tiecentrum.

de Faam | 2009 | | pagina 19