Buurtbemiddeling structureel! Middelburgs werk aan de N57 Nieuwe melodieën op het carillon van Arnemuiden Koudemiddelen aan banden dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 7 oktober 2009 - Pagina 9 Vanaf 1 januari 2010 is het niet meer toegestaan om bestaande koel- vries- en airconditioningin stallaties die zijn gevuld met R22 (een HCFK), ook Freon 22 genoemd, bij onderhoudsbeurten bij te vullen met nieuwe R22 kou demiddelen. Vanaf 2015 mag u zelfs helemaal geen R22 of de met R22 gemengde servicekou- demiddelen meer gebruiken. Koudemiddel R12 (een CFK), ook Freon 12 genoemd, is sinds vorig jaar verboden. Vanaf 1 januari 2015 geldt een totaal verbod op het gebruik van R12 en R22. Deze verboden houden in dat beide koudemiddelen nog wel in koelmachi nes kan en mag voorkomen, maar niet meer mogen worden bijgevuld. Wanneer de koudemachine zijn druk gaat verliezen moet er worden over geschakeld naar een ander koude middel. Er zijn twee directe gevolgen voor het milieu die onder andere veroorzaakt worden door het koelmiddel als ze in de open lucht terechtkomen. Dit zijn het broeikaseffect en de aantasting 'van de ozonlaag. Het verwijderen van koelinstallaties mag daarom alleen worden gedaan door een STEK-erkende installateur. Want indien oude apparatuur niet op een deskundige wijze wordt ontman teld, bestaat de kans dat het koude middel en olie in het milieu terecht komen. Het doel van het wereldwijd uitfase- ren van chloorhoudende koudemidde len, zoals R12 en R22, is het broei kaseffect te verminderen en de ver dere aantasting van de ozonlaag te beperken. Vragen Mochten er nog vragen op het gebied van het verbod op de koudemiddelen R22 en R12 zijn dan kunt u terecht bij uw installateur of bij de gemeente Middelburg. U kunt in dat geval con tact opnemen met mevrouw M.L. de Haan, afdeling Vergunningverlening en Handhaving, telefoonnummer 67 52 43, m.de.haan@middelbürg.nl. In 2006 is buurtbemiddeling Middelburg gestart als 3-jarig project op initiatief van Woongoed Middelburg, Gemeente, Politie, Woningbouwvereniging Amemuiden en Stichting Welzijn Middelburg. Nu, na afloop van het Bjarig project, is door alle samenwerkende partijen het definitieve besluit genomen om van buurtbemiddeling een permanente dienstverlening te maken. Buurtbemiddeling is onderdeel van Stichting Welzijn Middelburg. In drie jaar tijd heeft buurtbemiddeling zich bewe zen als een sterk en effectief middel om eenmaal vastgelopen conflicten tussen buren of buurtgenoten weer vlot te trek ken en bespreekbaar te maken. Buurt bemiddeling Middelburg zet goed getrainde en gemotiveerde vrijwilligers in die dagelijks gratis ondersteuning verlenen bij partijen die er zelf niet meer uitkomen. Het enige wat wij van partijen vragen is dat zij zelf meewerken aan een voor beiden passende oplossing. De ondersteuning is gratis. Heeft u ook belangstelling om als vrij williger bij buurtbemiddeling aan de slag te gaan, of loopt u zelf tegen een con flict aan met uw buren, neem dan eens contact met ons op. Ons motto is: Samen komen we er wel uit! Kijk voor meer informatie op www.buurtbemiddelingmiddelburg.nl. of bel naar (0118) 75 14 44. U kunt ook e-maiien naar: buurtbemiddeling@welzijnmiddelburg.nl Buurtbemiddeling Middelburg is onderdeel van Stichting Welzijn Middelburg, St. Sebastiaanstraat 12, 4331 PL Middelburg. Gemeente Middelburg werkt de komende tijd aan de aansluitingen op de nieuwe Havenpoortweg (N57) die Rijkswaterstaat langs door ons gebied aanlegt. Deze nieuwe doorgaande weg die eind 2010 gereed is, sluist veel verkeer om Middelburg heen. Verkeer dat op dit moment nog voor vertragingen zorgt omdat het dwars door de stad Middelburg rijdt. Het Middelburgse werk aan de N57 bestaat uit een aantal deelprojecten. Hieronder een overzicht van de stand van zaken. Arnestein beter toegankelijk Op Arnestein is net een aansluiting gereed gemaakt door de Ampèreweg te verlengen. De Ampèreweg sluit straks aan op de rotondes onderaan de op- en afrit naar de Havenpoortweg. Op dit moment wordt op Arnestein door Rijkswaterstaat gewerkt aan de nieuwe verbinding naar de Torenweg. De Torenweg is tot 12 oktober voor deze werkzaamheden afgesloten. Vanaf het moment dat de Torenweg weer opengaat, maakt Rijkswaterstaat een omleiding om de Nieuwlandseweg vrij te krijgen van verkeer om de N57 daar te kunnen aanleggen. Deze omlei ding wordt in oktober ingesteld. Hierover volgt nog berichtgeving in onder meer de Faam en de bedrijven op Arnestein worden hierover via de aannemer geïnformeerd. Oostperkweg verlegd en verbreed De gemeente is druk doende met het verkrijgen van de gronden op Ramsburg om de Oostperkweg te kun nen verbreden en verleggen. Veel ver keer van en naar de N57 rijdt straks over deze weg en daarom wil de gemeente de weg aanpassen. Vooralsnog heeft de gemeente nog niet alle gronden in bezit. Naar verwachting kan dit project pas op zijn vroegst in 2010 van start gaan. Aanpassingen Havendijk/Punt Net als op de Oostperkweg, komt er straks ook meer verkeer over Havendijk en Punt. Omdat deze hoek heel smal is, wil de gemeente de weg verbreden en er ook een vrijliggend fietspad naast aanleggen. De plannen zijn al klaar. De aanbesteding voor dit werk is gedaan en aanleg zal binnen kort starten. De bomen zijn onlangs al weggehaald en Delta is al bezig met het verleggen van kabels en leidingen. De planning van de aannemer is op dit moment in de maak. Zodra de planning gereed is, worden omwonenden en belanghebbenden geïnformeerd. President Rooseveltlaan Een andere aansluiting op de Havenpoortweg wordt gemaakt bij de President Rooseveltlaan. De weg wordt daar straks doorgetrokken naar de rotonde onderaan de op- en afrit van de N57 aan de noordzijde van de stad. Langs de President Rooseveltlaan komen geluidsschermen omdat de ver keersdrukte en daarmee ook geluids overlast toeneemt. Binnenkort wordt het werk aanbesteed. Verwacht wordt dat het werk nog dit jaar zal beginnen. Uiteraard volgt meer informatie als een aannemer is geselecteerd Over de Middelburgse projecten is een folder beschikbaar met een inlegvel over de actuele stand van zaken van deze zomer. U kunt deze folder met inlegvel aanvragen bij Christine Reule (0118) 67 57 82 of c.reule@middelburg.nl. Op zaterdag 24 oktober, bij het einde van de zomertijd, wordt voor de vijfde keer de Nacht van de Nacht gehouden. De Nacht van de Nacht vraagt aandacht voor het behoud van de donkere nacht. In de hele provincie zijn activiteiten om mensen kennis te laten maken met de schoonheid en de functie van de duisternis, die onder druk staan door de toenemende verlich ting. De Nederlandse nacht wordt elk jaar drie tot zes procent lichter. Daardoor wordt het bekijken van de sterrenhemel steeds zeldzamer, raken nachtdieren de klus kwijt en kunnen mensen slecht slapen. Romantiek heeft niet veel licht nodig Onder het motto 'Romantiek heeft niet veel licht nodig' worden op veer tien locaties in Zeeland activiteiten georganiseerd voor jong en oud. In Middelburg kun je dan donker tafelen. Diverse restaurants waar onder Gouden Bock, Desafinado, Kaffee 't Hof en café-restaurant de Vriendschap serveren menu's waar bij je blind kan proeven, kan genie ten van duistere gerechten of juist volledig witte gerechten in spaar zaam verlichte omgeving. Touristshop organiseert een wandel route, die begint om 21.30 uur in de Kuiperspoort. De route eindigt op de Markt, waar met helder weer de sterrenkijkers van de sterrenwacht staan opgesteld om te turen naar verre sterrenstelsels. Bij de Sterrenwacht Philippus Lansbergen aan de Herengracht kan er tussen 19.30 en 22.00 uur door de telescoop naar de maan en ster ren worden gekeken, zijn er doorlo pend lezingen, is er een workshop nachtfotografie en kan er kennisge maakt worden met de uitvinding van de telescoop. Ook de gemeente Middelburg doet mee. De verlichting van de Lange Jan, Kloveniersdoelen en de Middelburgse molens zijn die avond gedoofd. Om in de Nacht van de Nacht extra accent te leggen op het belang van duisternis verzoekt gemeente Middelburg de bedrijven in Middelburg op deze avond recla me- en sierverlichting te doven. Kijk voor meer informatie op www.nachtvandenachtmiddelburg.nl of informeer bij Touristshop (0118) 67 43 00. De werkzaamheden aan de fietsover- steek in Sint Laurens worden op dit moment afgerond. Eind volgende week moet het klaar zijn en is de doorgang door Sint Laurens weer helemaal vrij. De oversteek moet de verkeersveilig heid ter hoogte van de basisschool De Palmenhof verbeteren. Vooral omdat de skatebaan bij sportcomplex De Brigge eind dit jaar ook in gebruik wordt geno men en waardoor er nog meer mensen op deze plek zullen gaan oversteken, is een veiliger oversteek gewenst. Veiliger oversteken Bij de kruising van de Noordweg is de voorsorteerstrook voor linksaf- slaand verkeer opgeheven en een breed middeneiland aangelegd. Fietsers en voetgangers kunnen zodoende in twee keer de weg over steken met een rustpunt in het midden. Er is ook een plateau op de kruising aangelegd en de rijstroken zijn versmald. Door deze maatrege len moeten auto's afremmen als ze de kruising naderen. Het carillon van Amemuiden is onlangs voorzien van nieuwe melo dieën. Afgelopen maand septem ber klonken liederen als "De droge haring" en "Gildebroeders" (oude volksliedjes) en 16de-eeuwse muziek van Claude Gervaise en Thoinot Arbeau. Vanaf 1 oktober zijn er zogenaamde Souter- liedekens te horen. De bundel Souterliedekens is versche nen in 1540 en bestaat uit psalmen (op rijm gezet), die gezongen werden op destijds bekende liedjes. Deze bundel was in die tijd ontzettend populair. Het is muziek die bij uitstek geschikt is voor het carillon van Arnemuiden, aangezien deze klokken ook stammen uit de 16de eeuw. Het carillon bestaat uit elf klokjes (de omvang is iets meer dan een oktaaf) en wordt aangestuurd door een carilloncomputer. Naar huidige maat staven klinken de klokken niet geheel zuiver, omdat pas in de 17de eeuw de gebroeders Hemony goed klinkende konden maken én stemmen. Op de zon dag klinkt traditiegetrouw geestelijke muziek. Op de hele uren kunnen gehoord worden de geneefse psalmen 119 en 122. Op de halfuren en kwartieren klin ken dan bekende gezangen. Uiteraard klinken de langere melodieën op het hele en halve uur en worden de kwartieren aangeduid door korte fragmenten. Foto: Aart van Belzen Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-maii naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaaiweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830

de Faam | 2009 | | pagina 9