A Open dag aquaduct N57 Kleverskerkseweg Zaterdag 3 oktober 10.00 tot 16,00 uur Start herinrichtin Ramsburg Remwegtest in Middelburg Vogels klaar voor najaar De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL b\y7t> Woensdag 30 september 2009 - Pagina 9 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830 Gemeente Middelburg werkt de komende tijd aan de aansluitingen op de nieuwe N57 die Rijkswater staat aanlegt. Deze nieuwe door gaande weg die eind 2010 gereed is, sluist veel verkeer om Middel burg heen. Verkeer dat op dit mo ment nog voor vertragingen zorgt, omdat het dwars door de stad rijdt. Na de aanleg van de N57, rijdt er meer verkeer over Havendijk en Punt. Omdat deze weg heel smal is, wil de gemeente de weg verbreden en er ook een vrijliggend fietspad naast aan leggen. De plannen zijn al klaar. De aanbesteding voor dit werk is gedaan en aanleg zal binnenkort starten. De bomen zijn onlangs al weggehaald en Delta is aan de slag met het verleggen van kabels en leidingen. De planning van de aannemer is in de maak. Zodra de planning gereed is, worden omwo nenden en belanghebbenden geïnfor meerd. Nu de dagen toch wel in rap tempo korten en de bomen mas saal hun loof laten vallen, komt de herfst toch wel snel naderbij. Ook in de vogelwereld is dat dui delijk te merken. Weliswaar zit menig turkse tortel of houtduif nog op zijn nest, maar de meer derheid van de vogelsoorten maakt zich op voor het najaar. Vogeltrek De meeste zwaluwen zijn inmiddels uit de stad verdwenen en ook de meeste zomervogels zijn vertrokken of hangen nog wat in bessendragen- de struiken rond om zich vol te eten alvorens de lange reis richting Afrika te ondernemen. Je bemerkt ze vaak door de geluidjes, die ze in het stru weel maken, variërend van een wat klagend roepje van de tjiftjaf tot een wat agressief "tekken" van de zwart kop. Opvallend zijn ook de groepjes staartmezen, die boomtoppen in tui nen en parken afschuimen. Het zijn kleine wat luidruchtige bolletjes veren met een veel te lange staart, die klei ne insecten van de takken snoepen. Als het straks echt koud wordt, slapen ze met zijn negenen of tienen gezellig dicht tegen elkaar aan, evenals trou wens de boomkruipertjes, die dezer dagen in de schors van de bomen op het bolwerk naar diertjes zoeken. Dat zijn wat onopvallende bruine "muisjes" met een krom snaveltje, die langs de stam omhoog hippen. Ze broeden vooral in holten en spleten van oude bomen in de binnenstad en langs de Vesten, maar zijn nu ook wel op ande re plaatsen te vinden (begraafplaats, Meiveld, Toorenvliedt). Slechtvalken op Lange Jan Het plaveisel op het Molenwater ruikt ietwat muffig sinds grote groepen kauwen en spreeuwen daar hun slaapplaats hebben gevonden. Afgezien van hun gekabbel, valt voor al de hoeveelheid poep op, die zij elke avond produceren. Zij slapen in groepen omdat dat heel wat veilig heid biedt tegen mogelijke vijanden, zoals de slechtvalk, die onlangs alweer op de Lange Jan zijn intrek genomen heeft. De laatste jaren bren gen twee van deze toproofvogels op de toren de winter door, waarbij zij zich niet alleen beperken tot het "slaan" van duiven, kauwtjes en ande re vogels in de directe omgeving, maar waarschijnlijk tot ver op Walcheren jagen. Uit onderzoek is gebleken, dat deze vrij forse beesten gebruik maken van de verlichting van torens, flats en kerken. Die verlich ting trekt mogelijke prooivogels aan, zodat het slechts een kwestie van geduld is om te kunnen toeslaan. Nog een paar weken en groepen gan zen en zwanen en - als het meezit bij aanhoudende oostenwind kraanvogels - uit het hoge noorden zullen over onze stad trekken, dan is het echt herfst! Maar welk seizoen dan ook, het is vogelgenieten, ook in de stad. Meer weten over vogels? Geef u dan op voor onderstaande cursus. Startcursus 'Vogels kijken' Ook het cursusseizoen is weer be gonnen, met onder andere een aan bod voor aankomende vogelaars. MICMEC organiseert samen met Vo gelwerkgroep Walcheren een Vogel cursus voor beginners. U krijgt infor matie over kenmerken van vogels en hoe ze te herkennen zijn aan veren- pak en geluid. Gezien het seizoen wordt wat dieper ingegaan op trek vogels en wintergasten en op het inrichten van een vogelvriendelijke tuin. Ook komt de keuze van verrekij kers aan bod, om meteen uit te pro beren tijdens en de excursie, te hou den op de landelijke Trekvogeldag. Data: do. 5, 12 en 19 november, 19.30-21.30 uur. Excursie za. 14 november. Kosten: Leden Vogelwerkgroep 15, Niet-leden 25 Locatie: MilieuEducatieCentrum, Ko renbloemlaan 5, Vlissingen Info en opgave: MilieuWinkel: 63 34 19 micmec@zeelandnet.nl In het voorjaar volgt hierop een vogel- inventarisatiecursus. Een botsing met een knuffel toont dat de remweg bij een snelheid van 30km/uur lager is dan bij 50 km/uur. Foto: Jacqueline Pruijsers Wethouder Hannie Kool- Blokland (foto) en Thijs Breel van het Ramsburgse bedrijf Ontop begonnen maandag morgen met de sloop van een aantal panden op Ramsburg. Het zijn de eerste zichtbare acties voor de herinrichting van Ramsburg. De eerste fase van dit project dat de komen de jaren in kleine stapjes wordt uitgevoerd, is de verbreding van de Oostperkweg. De Oostperkweg wordt een belangrijke toegangsweg voor Middelburg vanaf de nieuwe N57. Foto: Jacqueline Pruijsers Weggebruikers en (toekomstige) automobilisten bewust maken van de risi co's van te hard rijden in 30-kilometerzones. Dat was het doel van de rem wegtest die gemeente Middelburg afgelopen donderdag hield. Hierbij werd gedemonstreerd wat het effect is van de rijsnelheid op de remweg die een auto nodig heeft bij een nood stop. De remweg is bij 30km/uur ge middeld 13 meter en bij 50km/uur ge middeld 28 meter. Leerlingen van groep 8 van de basisscholen Vossenburch, Dol- fijnenburch en Cypressenhof zagen hoe lang een auto nodig heeft om tot stilstand te komen bij een snelheid van 30 km/uur en 50 km/uur. Aanleiding is de uitkomst van een onderzoek van Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWÓV). Hieruit bleek dat het aantal ver keersslachtoffers met 70% is gedaald op plaatsen waar een 30 kilometerzone is ingevoerd. Gemeente Middelburg organiseerde de remwegtest in samenwerking met Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ); Politie Zeeland; Veilig Verkeer Nederland; de basisscholen Vossen burch, de Doffijnenburch en Cypressen hof en rijschool Rinie Vaane.

de Faam | 2009 | | pagina 9