Activiteiten Bevrijding in Zeeland Jflirpack The Armed Man ...zaterdag 26 september 'Open House'! dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL CUSTOM MADE COMPRESSOR, DRYER AND NITROGEN PACKAGES WORLDWIDE Woensdag 23 september 2009 - Pagina 27 MIDDELBURG - Het is dit jaar 65 jaar geleden dat Walcheren werd bevrijd van de Duitse overheersing. De Duitse verdedigings werken op het eiland waren extreem sterk. De enige toegangsweg over land was de Sloedam, die het eiland met Zuid-Beveland ver bond. De aan de dam gren zende slikken en schorren waren te modderig voor een aanval te voet, maar ook bij vloed te ondiep voor amfibische voertuigen. Pas op 8 november eindigde al le Duitse tegenstand op het eiland. In het kader van de bevrijding zijn van vrijdag 25 september tot en met ja nuari 2011 tal van activitei ten in Zeeland. Hieronder een overzicht van de activi teiten op Walcheren. Tot zaterdag 31 oktober Tentoonstelling Arnemuiden Rode Kruisstad, Lazaretdorp (militair hospitaal), Museum Arnemuiden 25 september t/m 27 november Televisieserie Zeeuwen in de Tweede Wereldoorlog, elke vrij dagavond met afwisselend his torisch beeldmateriaal en por tretten van ooggetuigen Tot en met 8 november Tentoonstelling Het intergeal- lieerd commando in bunker 2 (143), Bunkermuseum Zoute- lande Tot en met 30 november Battlefield Tour, startlocatie Bunkermuseum Zoutelande, bezoek musea, verdedigingslo caties, bunkers, www.bunker- behoud.com 3 oktober t/m 31 december 2010 Digitale tentoonstelling Memo ries to Share, Dijk- en Oorlogs museum Het Polderhuis, West- kapelle 17 oktober t/m 1 november Kinderprogramma met onder meer historische vliegtuigen, Luchtoorlogsmuseum Wings to Victory op Vliegveld Midden- Zeeland Zaterdag 17 zondag 18 okto ber Bevrijdingspad, start/finish Vlissingen, wandelaars van de KNBLO Wandelsportorganisa tie Nederland lopen 130 kilo meter 17 t/m 25 oktober Week van de Geschiedenis: Oor log Vrede, honderden instellin gen door heel Nederland, www.weekvandegeschiedenis.nl Vrijdag 23 oktober Culturele uitwisseling tussen het Polderhuis en folkloregroep Vic tory Morris uit Portsmouth, Dijk- en Oorlogsmuseum Het Polderhuis, Westkapelle Zeeuwse Museumnacht, kin deractiviteiten, verhalenvertel lers, tentoonstellingen, films, muziek, hapjes en drankjes, 20.00-00.01 uur, www.zeeland- museumland.nl 23 oktober t/m 31 januari 2010 Fototentoonstelling Bevrijding van Walcheren, Dijk- en Oor logsmuseum Het Polderhuis, Westkapelle Donderdag 29 oktober Receptie ,en ontvangst vetera nen door St. Steun Bevrijders Walcheren, Prinsen Logement, Abdij Middelburg, 17.00 uur Zaterdag 31 oktober Bevrijdingstocht Walcheren, herdenking Oorlogsmonument op de Sloedam, 10.30 uur, ge volgd door tocht langs diverse dorpen/steden van Walcheren, 14.30 uur: herdenking bevrij ding Middelburg op de Markt en het Damplein, 15.30 uur: parade oude voertuigen en pipebands, 's avonds muziekmanifestatie op de Markt, 16.30 uur: Receptie Stadhuis Middelburg Zondag 1 november Commando Herdenkingsmars, diverse dorpen, Walcheren en herdenkingsvlucht Wings to Victory, in de middag. Herdenkingsactiviteit Royal Ma rines, tank op de dijk, Westka pelle, 14.00 uur, om 15.00 uur openbare herdenkingsbijeen komst in Westkapelle Herrijst, 20.00 uur concert Royal Marines Band Maandag 2 november Symposium Bevrijding Noord- Walcheren 1944, De Halve Maan, Oostkapelle, 14.00 uur Herdenking Domburg bij de Boulevard van Schagen, Oor logsmonument Domburg, 15.30 uur Lezing Slag om de Schelde door Hans Sakkers, Dijk- en Oorlogs museum Het Polderhuis, West kapelle, 19.30 uur, opgave: 0118- 570700 Herdenkingsconcert, Stjacobs- kerk Vlissingen, 19.30 uur. Onthulling gedenkbord Slag om de Schelde, Dijk- en Oorlogs museum Het Polderhuis, West kapelle Dinsdag 3 november Herdenking Operatie Infatuate, Commandomonument Vlissin gen, 10.30 uur, Monument Erica Westkapelle, 14.30 uur, Begraaf plaats Westkapelle, 15.30 uur Symposium Bevrijding Noord- Walcheren 1944, Zorgcentrum Simnia, Domburg, 19.30 uur Vrijdag 6 november The Armed Man, muziekstuk van Karl Jenkins, Grote of Sint- Jacobskerk te Vlissingen, 20.00 uur Zondag 8 november Herdenkingsbijeenkomst, Oor logsmonument en kerk Vrou wenpolder, info: 0118-593461 Maandag 9 november Symposium Bevrijding Noord- Walcheren 1944, De Halve Maan, Oostkapelle, 19.30 uur Dinsdag 10 november Symposium Bevrijding Noord- Walcheren 1944, Zorgcentrum Simnia, Domburg, 15.00 uur Woensdag 11 november Poppyday, herdenkingsactivi teit, Luchtoorlogsmuseum Wings to Victory Vliegveld Mid den-Zeeland Zaterdag 21 november Herdenkingsavond met zang en gedichten, Nieuwe Kerk Middel burg Woensdag 25 november Symposium Kleinkampfmittel door Cor Heijkoop, Dijk- en Oorlogsmuseum Het Polder huis, Westkapelle, 19.30 uur. Vooraf opgeven: 0118-570700 Vrijdag 27 november The Armed Man, muziekstuk van Karl Jenkins, Zeeuwse Con certzaal Middelburg, 20.00 uur. Bron: Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland VLISSINGEN - Het Vocaal Ensemble Cantare en het Zeeuws Kamerorkest TY onder leiding van Léon Bours brengen vijf concer ten in Zeeland om het feit te gedenken dat Zeeland 65 jaar geleden werd bevrijd. Ter gelegenheid van het Millen nium schreef Karl Jenkins, in opdracht van Britain's Royal Ar mouries, The Armed man (A Mass For Peace), opgedragen aan de oorlogsslachtoffers in Kosovo. The Armed Man ging in première in The Royal Albert Hall in Londen. Het Zeeuwse kamerorkest TY bestaat uit enthousiaste musici uit Zeeland, aanpalende pro vincies en Vlaanderen. Het or kest is opgericht in november 2006 en staat onder artistieke leiding van Carlo Nabbe en Christian Blaha. De solisten die meedoen aan The Armed Man zijn alle vier bekend op de diver se podia voor klassiek muziek. Sopraan Saskia Gerritsen werkt de laatste jaren veel in Zeeland, waar zij ook hoofdrollen ver tolkte in diverse producties van de Goese Operette. Ook basba- riton Donald Bentvelsen heeft landelijke bekendheid. De ove rige solisten zijn tenor Hans Er- brink en altmezzo Joke Wolters. FOTO: ZEEUWS ARCHIEF Airpack Nederland heeft iets te vieren: de opening van haar nieuwe pand in Zierikzee. Daarom nodigt Airpack iedereen van harte uit op zaterdag 26 september langs te komen om het nieuwe pand van binnen en buiten te bewonderen en te ontdekken wat voor mooi bedrijf Airpack is. De hele dag door zijn er allerlei festiviteiten, rondleidingen, hapjes, drankjes en nog heel veel meer! Mis het niet en meldt u aan op www.airpack.nl of mail naar opendag@airpack.nl zodat, wij u op 26 september vanaf 11:00 uur op Groeneweegje 25 van harte welkom kunnen heten! WhBBBI I Nflhfffertds ■■BBEHSm

de Faam | 2009 | | pagina 43