Waar blijft de mens in hedendaagse geweld? het Estafette voor wereldmoeders Kennisgeving Kernenergiewet Grappige Boy zoekt baasje met auto De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Waarom inspreken? de~faam.nl Tinus Woensdag 16 september 2009 - Pagina 32 MIDDELBURG - VUcon- nected houdt woensdag 23 september in samenwer king met de Roosevelt Aca demy in Middelburg een symposium over de Mense lijke Maat. Waar blijft de mens in het hedendaagse geweld van globalisering en schaalvergroting? Meer en meer staat de Men selijke Maat op de agenda. In dit symposium worden visies vanuit overheid, markt en wetenschap naast elkaar gezet. De rol van de overheid wordt belicht door gedeputeerde George van Heukelom. Hij laat zich in zijn werk inspireren door de mensen van Zeeland, met respect voor elkaar en el- kaars levensovertuiging. Ruud Nijs bespreekt de menselijke maat in de markt. Hij is directeur Maat schappelijk Verantwoord Ondernemen bij Rabobank Nederland. De visie vanuit de wetenschap wordt ver woord door Willem van den Broeke, economisch histori cus verbonden aan de Roos evelt Academy. Hij publi ceerde eerder over econo mische geschiedenis in het algemeen, bedrijfsgeschie denis en regionale econo mische historie in het bij zonder. Vervolgens discus siëren sprekers en zaal, on der leiding van Pieter Ippel, over de uitwerking van de strategieën die overheid en markt hebben gekozen, op basis van de bestaande we tenschappelijke inzichten. Ippel is hoogleraar rechten aan de Roosevelt Academy waar hij onderwijs geeft in internationaal recht, recht en maatschappij, en mis daad en recht. Het symposi um is van 19.30 tot 21.30 uur in de raadzaal van de Roos evelt Academy, Lange Noordstraat 1, Middelburg. Reserveren: www.vucon- nected.nl. MIDDELBURG - "Hé, hier een verhaal over mij, Boy. Bk ben een lie ve, leuke en grappige Pincer, geboren in no vember 2004. Een mini- Dobermann eigenlijk. Klein van stuk, maar ik voel me heel groot En zo gedraag ik me ook. Ik ben een echt mannetje en al- Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer Informatiebijeenkomsten in verband met Startnotitie milieu-effectrapportage Tweede Kerncentrale Borssele De Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer maakt, mede namens de Ministers van Economische Zaken, van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, bekend dat er op 24 en 26 september aan staande informatiebijeenkomsten zullen worden gehouden in verband met het voornemen van DELTA Energy B.V. (verder: DELTA) tot het bouwen en vervolgens bedrijven van een tweede kerncentrale in Borsele. Achtergrond Op 29 juni 2009 is van DELTA in verband met haar voornemen tot de bouw van een tweede kerncentrale in Borsele een startnotitie voor de milieu effectrapportage (m.e.r.) ontvangen. Deze startnotitie m.e.r. is op 22 juli 2009 bekendgemaakt in de Staats courant en in een aantal landelijke, regionale en huis-aan-huisbladen zowel in Nederland als in België. Met deze kennisgeving is de procedure voorde m.e.r. gestart. Procedure Voor de bouw van een nieuwe kerncentrale moet voorafgaand aan de vergunningprocedure een wettelijke m.e.r.-procedure worden doorlopen. Deze m.e.r.-procedure kent vijf stappen: 1. DELTA dient een startnotitie m.e.r. in voor een nieuwe kerncentrale in Borsele. 2. ledereen kan zijn of haar mening geven over de startnotitie m.e.r. 3. De Commissie voor de m.e.r. geeft advies aan de Ministers over de richtlijnen voor het milieu-effectrapport (MER). 4. De Ministers stellen de richtlijnen op waaraan het MER moet voldoen. 5. DELTA stelt een MER op. Tijdens de m.e.r.-procedure wordt er geen besluit genomen over de Kemenergiewetvergunning. Dat gebeurt pas nadat DELTA het MER heeft afgerond en een vergunningaanvraag heeft ingediend. DELTA heeft in de startnotitie aangegeven de aanvraag voor een vergunning medio 2011 in te dienen. In hetvergunningbesluit wordt beslist of DELTA een kern centrale mag bouwen. Ook in het kader van de vergunningprocedure is het voor eenieder mogelijk om in te spreken. Op dit moment bevinden we ons bij stap 2: U kunt uw mening geven over de startnotitie. Hoe komt u aan meer informatie? De startnotitie m.e.r. ligt nog tot en met 16 oktober 2009 op meerdere plaatsen ter inzage. Ook is de startnotitie m.e.r. in te zien op de website www.vrom.nl/nieuwekemcentrale. Hier kunt u tevens alle adressen en openingstijden vinden van de genoemde locaties. Informatiebijeenkomsten Erworden twee informatiebijeenkomsten georganiseerd. In het eerste deel van de bijeenkomst wordt informatie gegeven over de procedure en de inhoud van de startnotitie. Ook kunt u hierover dan vragen stellen. In het tweede deel kan iedereen mondeling zijn of haar reactie geven over de inhoud van de richtlijnen. De bijeenkomsten worden gehouden op: donderdag 24 september 2009 Van 19.00 uur tot 23.00 uur in Vergader- en Congrescentrum De Stenge, Stengeplein 1,4451CZ Heinkenszand. zaterdag 26 september 2009 Van 13.00 uur tot 16.30 uur in Stadsschouwburg Middelburg, Molenwater 99,4331 SG Middelburg. Het programma voor de informatiebijeenkomsten kan worden gedown- load van de website www.vrom.nl/nieuwekemcentrale. Een half uur voor aanvang van de informatiebijeenkomsten wordt de zaal geopend. Aanmelden In verband met de organisatie horen wij graag van tevoren of u op donderdagavond 24 september 2009 of zaterdagmiddag 26 september 2009 aanwezig bent. U kunt u aanmelden via de e-mail postbus.nieuwekerncentrale@minvrom.nl. Ook kunt u zich telefonisch aanmelden via-het Inspraakpunt nieuwe kerncentrale (070 - 339 49 91). U krijgt de gelegenheid te reageren op de startnotitie milieu- effectrapportage van DELTA met betrekking tot de door DELTA voorgenomen bouw van een tweede kerncentrale in Borsele. In uw reactie kunt u onder meer aangeven of u de door DELTA in de startnotitie gegeven informatie voldoende vindt om als uitgangspunt te dienen bij het door DELTA op te stellen milieu effectrapport. Ook kunt u in uw reactie alternatieven aangeven voorde voorgenomen activiteit, die nog niet in de startnotitie staan. Uw inspraakreactie kan leiden tot uitbreiding van de te onderzoeken (milieu-)effecten en daarmee doorwerken in het door DELTA op te stellen milieu-effectrapport. Tot en met 16 oktober 2009 heeft u de mogelijkheid om zowel mondeling als schriftelijk in te spreken. Voor meer informatie zie ook: www.vrom.nl/nieuwekerncentrale. Nadere informatie Heeft u vragen over de inhoud van de startnotitie of over de inspraak procedure, dan kunt u terecht bij het Inspraakpunt nieuwe kerncentrale, telefoon 070 - 339 49 91 of per e-mail via postbus.nieuwekemcentrale@minvrom.nl onder vermelding van 'Startnotitie Tweede Kerncentrale Borssele'. Op de website www.vrom.nl/nieuwekemcentrale kunt u terecht voor nadere informatie. Hoe kunt u reageren? U kunt tot en met 16 oktober 2009 schriftelijk of mondeling reageren op de startnotitie m.e.r. Tweede Kerncentrale Borssele. Schriftelijk U kunt uw schriftelijke reactie, onder vermelding van 'Startnotitie Tweede Kerncentrale Borssele', tot en met 16 oktober 2009 sturen naar: Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer Directoraat-Generaal Milieu Directie Risicobeleid/IPC 645 Postbus 30945 2500 GX Den Haag Per e-mail kunnen reacties worden ingediend bij postbus.nieuwekemcentrale@minvrom.nl onder vermelding van 'Startnotitie Tweede Kerncentrale Borssele'. Mondeling Mondeling reageren kan tijdens de twee informatiebijeenkomsten. In het tweede deel van de bijeenkomst wordt u in de gelegenheid gesteld om mondeling uw reactie naar voren te brengen. Daarnaast kunnen mondelinge reacties worden ingediend bij het Inspraakpunt nieuwe kerncentrale, telefoon 070 - 339 49 91. Wat gebeurt er met uw reactie? Alle inspraakreacties worden door de Commissie voor de m.e.r. betrokken bij het opstellen van het advies voor de richtlijnen voor het door DELTA op te stellen MER. Dit advies voor de richtlijnen zal naar de reacties verwijzen indien deze nieuwe inzichten aan de orde stellen over specifieke lokale milieu omstandigheden. Indieners van reacties krijgen het advies van de Commissie voorde m.e.r. automatisch toegestuurd. Dit zal waarschijnlijk eind 2009 gebeuren.Het advies wordt tevens op de VROM-website geplaatst. Nadat de Ministers het advies voor de richtlijnen van de Commissie voor de m.e.r. hebben ontvangen, stellen zij de richtlijnen op waaraan het MER moet voldoen. Zij betrekken hierbij de reacties en het advies van de Commissie voor de m.e.r. Na vaststelling van de richtlijnen wordt een notitie met de hoofdlijnen van alle reacties samen met de vastgestelde MER-richtlijnen naar de individuele insprekers gestuurd. Verwacht wordt dat dit begin 2010 gebeurt. Lieve, leuke Pincer, die houdt van kleine katten, hon den en auto's zoekt baasje. foto: karin ocké tijd aanwezig. Geloof me, mij kun je niet over het hoofd zien; figuurlijk dan. Ik vind het zalig om te 'pra ten' en ben dan ook regel matig schor. Ik woonde bij een lief baasje, maar zij is helaas overleden. Ik was erg verdrietig en besloot een tijdje met vakantie te gaan. Ik liftte mee naar de lucht haven en smokkelde me zelf aan boord van een vliegtuig richting zuiden. Ik had me verborgen in het kofferruim. Wat is het daar koud zeg. Toen we na ruim twee en een half uur land- den, was ik bijna een vis stick. Ik glipte ongezien, wel een beetje stijfjes, het vlieg tuig weer uit. In de warme zon ontdooide ik al snel en sloop een bus binnen. Na een tijd stapte ik op goed geluk uit en zag de prach tigste vuurtoren ter wereld: stralend wit tegen een blau we lucht. Ervoor een soort pleintje met een lage witte muur eromheen. Ik ging liggen en keek uit over een diepblauwe zee, zover ik kijken kon. Het duurde niet lang voor enkele plaatselij ke honden kennis kwamen maken. Ik had een heerlijke tijd: rennen over het strand, hapjes wegpikken uit het afval van restaurants en heerlijk liggen soezen op de rand van het muurtje dat ik eerder noemde: mijn snuit je in de wind en het zonne tje op mijn bolletje. Ik be sefte, dat ik daar niet eeu wig kon blijven en keerde terug naar Zeeland. Dierenasiel Tja, en nu zit ik hier in het asiel te wachten op een nieuw baasje. Wie wil mij? Kom eens langs bij het Die renasiel aan de Oostperk- weg 9. Bellen kan natuurlijk ook via: 0118-613579" je eigen wereld op "Toen ik de vorige keer in de krant stond, heet te ik nog Tinus. Dat is nu gelukkig veranderd, want ik ben immers een meisje. Ik ga tegen woordig door het leven als Tina. De meeste die van Tinus Tina willen worden, hebben hier voor wat ingrepen no dig. Ik dus niet. Naast het feit dat ik gelukkig ben met mijn nieuwe naam, ben ik ook ge lukkig met mijn nieuwe baasje! Yes, ik ben ge adopteerd! Ik verliet het asiel met een jonge vrouw en-werd afgun stig nagekeken door mijn huisgenoten. Zij komen vast ook een keer aan de beurt. Groetjes!" GOES - Iedereen kan meelopen in de estafet te om meer aandacht te vragen voor moeder- sterfte in ontwikke lingslanden. De Esta fette voor Wereldmoe ders start op zondag 20 september om 13.30 uur op de Grote Markt in Goes. Van 5 tot en met 26 sep tember toert de Estafette voor Wereldmoeders kris kras door Nederland. Ne derlandse vrouwen trek ken in drie oude Volkswa genbusjes langs verschil lende millenniumgemeen ten om zich in te zetten voor gezonde zwanger schappen in ontwikke lingslanden. Samen met de gemeente, bekende Ne derlanders, burgemeester en wethouders vragen ze aandacht voor millenni- umdoel 5: minder vrou wen sterven door zwan gerschap. In Nederland kunnen zwangere vrou wen naar het ziekenhuis, maar in Afrika en Azië is dat niet zo makkelijk. Zwangere vrouwen moe ten vaak uren lopen naar de dichtstbijzijnde medi sche post. In Afrika is de kans dat een vrouw over lijdt als gevolg van zwan gerschap of bevalling 1 op 26. Simpelweg omdat er geen goede begeleiding is en geen transport naar het ziekenhuis. Zo sterven jaarlijks een half miljoen moeders. 20 september geeftwethouder Sophie van 't Westeinde het start sein voor de estafette, Hadassah de Boer (presen tatrice) zal ook meelopen in de rondwandeling door Goes.

de Faam | 2009 | | pagina 32