Het verhaal achter de provinciale opcenten Zeeland rijdt op groen gas Koos Meulenberg - Op 't Hof O over Nieuw! Zeeland Baten en lasten Provincie Zeeland Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Als u een auto bezit, betaalt u motorrijtuigenbelasting. In die belasting zitten provinciale opcenten en die vormen één van de inkomstenbronnen van de provincie. De inkomsten hieruit stijgen elk jaar. De belangrijkste oorzaak is de toe name van het aantal auto's en het feit dat de auto's die u koopt zwaarder in gewicht zijn. Het geld komt naar u terug in de vorm van investeringen in wegen, tunnels, veiligheid en andere provinciale investerin gen. De hoogte van de opcenten wordt elk jaar bepaald bij h,et vaststellen van de begroting van de provincie. Dat gebeurt tijdens een Statenvergadering. De uitgaven in de provinciebe groting waren 268 miljoen in 2008. De inkomsten uit de opcenten waren 29 miljoen. Sinds 2006 is het tarief in Zeeland gelijk gebleven. Dat is bijna het laagste tarief van Nederland. Alleen de inwoners van Noord-Holland betalen nog minder. Overigens mag het pro vinciebestuur niet helemaal zelf bepalen hoe hoog de opcenten mogen zijn. Het'Rijk geeft het wettelijke maximum percenta ge opcenten aan. U betaalt dus opcenten als u een auto heeft maar omdat u in Zeeland woont, betaalt u minder dan wettelijk is toegestaan en min der dan in andere provincies. Dat blijft in ieder geval zo tot 2011. Een voorbeeld Als u een auto heeft van 1131 kg, dan betaalt u hier in Zeeland aan motorrijtuigenbe lasting 612 per jaar.. Van dit bedrag gaat 253 naar het Rijk en 159 naar de provincie. Als we hier het maximum zouden heffen, betaalt u 510 per jaar. Daarvan zou ook weer 253 naar het Rijk gaan, maar zou de provincie 257 van u krijgen. Informatie? Wilt u meer lezen over de inkomsten en uitgaven van de provincie? Vraag dan de verha len a.chter de'jaarrekening 2008 aan via het informatiecentrum. Per mail infocentrumldzeeland.nl of per telefoon 0118-63 16 00. Alle 43 bussen op Walcheren en de Bevelanden rijden op groen gas. Gedeputeerde Marten Wiersma: 'Vanuit mijn portefeuille milieu en energie ben ik er trots op dat we de eerste provincie in Nederland zijn die op zo'n grote schaal groen busvervoer mogelijk maken met verschillende partijen. U herkent de biogasbussen aan het opvallende verhoogde dak. Onder de verhoging liggen de gasfles sen. Ik hoop dat het een uitnodiging is aan anderen om ook van de aardgasvulpunten gebruik te maken. Stil reizen Na jarenlange voorbereiding en een tijdje proefdraaien blijkt dat het rijden op groen gas probleemloos verloopt. Rijden op groen gas.is een project van de Provincie, samen met de Coalitie Rijden Op Biogas (CROB), Connexxion, Essent en Senter Novem. De positieve effecten op de luchtkwaliteit en het klimaat zijn voor alle betrokken partners reden voor gepaste trots. De heer A. van Stralen van Essent: 'Groen gas is er niet zomaar. Het is mooi dat we elkaar hebben weten te vinden.' George van Heukelom, gedepu teerde van Openbaar Vervoer: 'De klant kan op een milieuvriendelij ke en stille manier met de bus reizen van huis naar school, het werk, een winkelcentrum of het ziekenhuis. Dat is toch prachtig.' Provinciale Staten De heren Van Heukelom [links] en Wiersma tanken bus vol biogas. Vulpunten In Middelburg, Wemeldinge en Terneuzen zijn voor de bussen aard gasvulpunten aangelegd. Het eerste openbare aardgasvulpunt wordt binnenkort in de wijk Dauwendale van Middelburg geopend. Situatie 2008 1. Doeluitkeringen 2. Uitkering provinciefonds 3. Opcenten motorrijtuigenbelasting 4. Rente en overige baten 5. Dividend 6. Saldo op reserves Mensen 1. Sociaal beleid 2. Jeugdzorg 3. Cultuur 4. Openbare orde en veiligheid 5. Bestuur Economie 6. Economie 7. Toerisme en Recreatie 8. Landbouw en Visserij 9. Onderwijs 10. Mobiliteit 11. Verkeersveiligheid Omgeving 12. Milieu 13. Ruimtelijke ordening 14. Watermanagement 15. Natuur en Landschap Profiel: Statenlid CDA, lief hebber van fietsen, wande len en op vakantie gaan. Ze vindt het duingebied van Schouwen-Duiveland de mooiste plek in Zeeland. Zeeland moet vooruitdenken als het om demografische ontwikke ling gaat. Door minder groei ver- Pi andert de samenstelling van de bevolking. Ook de behoefte aan woonruimte, zorg en openbaar vervoer verandert hierdoor. Niks doen en toekijken betekent straks een woningmarkt met een tekort aan seniorenwoningen, lange wachtlijsten in de zorgsector en een leraar voor de klas zonder leerlingen. Het project NieuwlZeeland ziet deze verandering als uitdaging en kans om samen met de Zeeuwse samenleving een duurzame oplossing te vinden. Koos Meulenberg - Op 't Hof, statenlid en voorzitter van de stuur groep NieuwlZeeland, vertelt over de aanpak. 'Ik ben met project- groepleden de boer opgegaan om te spreken over de krimp van de Zeeuwse bevolking. Dit deden we onder andere door regiobijeen komsten te organiseren. Eerst voor maatschappelijke organisaties en ondernemingen, later ook voor inwoners van Zeeland. De opkomst van de inwoners viel wel een beetje tegen. Daarom hebben we bijeenkomsten bij huis georganiseerd. We nodigden dorpsraden, ouderenbonden, jeugdraden en relaties uit op locatie om te praten over NieuwlZeeland. Op deze manier sta je heel dicht bij de bevolking, je spreekt met mensen en ziet discussies ont staan.' De uitkomsten van alle regiobijeenkomsten zijn naar Gedeputeerde Staten gegaan voor het opstellen van de visie van het provinciebe stuur. 'Het bijzondere aan NieuwlZeeland is dat er niet eerst een visie op tafel lag. We zijn met een blanco vel naar inwoners gegaan met de vraag hoe we omgaan met de bevolkingskrimp. Door met elkaar te spreken kom je tot oplossingen.' De visie 'Op Pad' is het Zeeuwse antwoord op de vraag hoe om te gaan met de bevolkingskrimp. Op 26 september overhandigt gede puteerde Harry van Waveren het eerste exemplaar van de visie aan Tweede-Kamerlid Bas Jan van Bochove. De overhandiging vindt plaats tijdens de NieuwlZeeland manifestatie in het Abdijcomplex in Middelburg. Meer informatie over Provinciale Staten vindt u op: http://ps.zeeland.nl/. Meer over NieuwlZeeland leest u op www.nieuwzeeland.nu. Provincie Zeeland Colofon Redactie afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland. Opmaak Prepress Provincie Zeeland. Fotografie Jan Ploeger. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Of geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatiecentrum. Via de e-mail infocentrumOzeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 14 00. Of schrijf naar Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6, 4331 BK Middelburg De volgende Provinciewerk verschijnt 30 september 2009.

de Faam | 2009 | | pagina 17