BURGERJAARVERSLAG '08 VLISSINCEN VLISSINGEN 2 KUNSTSTAD VAN NEDERLAND 2008 NEVENFUNCTIES BURGEMEESTER HONDERD JAAR EN OUDER... EEN SCHOON, HEEL EN VEILIGE GEMEENTE VERGUNNINGVERLENING, TOEZICHT EN HANDHAVING Vlissingen heeft zich vorig jaar in de top drie genesteld van steden in Nederland die hoog scoren op het gebied van hedendaagse kunst. Kunststad van het jaar 2008 is Haarlem geworden. Vlissin gen eindigde op de tweede plaats. Minister Plasterk heeft op 31 oktober 2008 tijdens een gala-avond in Schiedam de prijswinnaars bekend gemaakt. De uitverkiezing tot Kunststad van het jaar is tevens het begin van de nati onale Kunstweek 2008. Uit hoofde van de burgemeestersfunctie Ambulancevervoer Zeeland Lid AB Centrale Post Ambulan cevervoer Zeeland Veiligheidsregio Zeeland Lid AB Veiligheidsregio Zeeland Stadsgewestelijke Brandweer Lid DB en AB Stadsgewestelijke Brandweer Stichting RAVZ Voorzitter van de Raad van Toezicht van de Stichting Regi onale Ambulance Voorziening Zeeland (RAVZ) Niet uit hoofde van de burgemeestersfunctie Oranjefonds Voorzitter van de adviescom missie VCK Voorzitter Vlaams Cultureel Kwartier te Nijmegen Louis Paul Boon Genoot schap Ondervoorzitter Nederland XONAR Vice-voorzitter van de Raad van Toezicht bij Xonar, orga nisatie voor jeugdzorg, minder jarige asielzoekers, vrouwenop- vang en hulpverlening in Zuid Limburg In 2008 bereikten de vol gende inwoners de respecta bele leeftijd van honderd jaar en ouder: Kam, Maatje de Linde, Laurina van de Luijk, Wilhelmina Maria Anna van Rijnders, Maatje Blank, Hendrika Jacoba de Stouthart, Albertina Cornelia Mierlobensteijn, Antonia van 100 jaar 100 jaar 100 jaar 100 jaar 101 jaar 101 jaar 103 jaar Op het gebied van vergunningver lening is in 2008 door de gemeente Vlissingen meer gebruik gemaakt van de wet BIBOB. Daarmee kan worden bezien of een vergunning (bijvoorbeeld voor een horeca zaak) niet zal worden misbruikt voor het witwassen van geld of als dekmantel van criminaliteit. Als dat zo blijkt te zijn, dan kan een vergunning worden geweigerd. Voor wat betreft toezicht en hand having: Het handhavingsteam werkt volgens een uitvoerings- De gemeente heeft een speciaal Serviceteam voor onderhoud aan de openbare ruimte. Deze ploeg handelt snel klachten aan wegen, straten en plantsoenen af. Naast de telefonische meldingen krijgt de gemeente jaarlijks enkele honderden schriftelijke en gere gistreerde meldingen, klachten, vragen en/of opmerkingen over de openbare ruimte. Het directe telefoonnummer voor meldingen is tel: 0118 - 487500. Ook kunnen meldingen via het algemene num mer van de gemeente doorgegeven worden. Meldingen worden meteen aan een wijkploe'g of het Serviceteam door gegeven. Het Serviceteam handelt snel klachten aan wegen, straten en plantsoenen af. In 2008 zijn totaal ongeveer 2100 meldingen over het onderhoud van de open bare ruimte afgehandeld. Afvalinzameling De gemeente Vlissingen haalt zelf het huisvuil en het groente-, fruit en tuinafval (GFT) op bij de bewo ners. Daarnaast wordt ook grof huisvuil, oud papier, glas, textiel, KCA, metalen en wit- en bruingoed gescheiden ingezameld. In het overzicht hiernaast staat hoeveel afval er in Vlissingen in 2007 en 2008 werd aangeboden, dit is inclusief het afval dat naar de milieustraat is gebracht. Ondergrondse afvalcontainers In 2008 is gestart met het vervan gen van de oudste ondergrondse containers voor het nieuwe systeem. Op dit moment zijn alle containers vervangen door het nieuwe type. Het aantal storingen en de daarbij behorende overlast is hierdoor afgenomen. Daarnaast is gestart met een proef met het openstellen van de vuilcontainers. Het is voor inwoners van gemeente Vlissingen nu niet meer nodig om een pas te gebruiken voor het gebruik van de ondergrondse con tainer. De verwachting is dat daar door het aantal naast de container geplaatste zakken zal afnemen. De proef wordt in het tweede kwartaal van 2009 geëvalueerd. Bedrijfsafval In 2008 is er een gedeelte van de inzameling van bedrijfsafval over gedragen aan een marktpartij. Het betreft de inzameling die plaats vindt door middel van boven grondse containers. Burgermonitor Als proef laat de gemeente Vlissin gen zich bij het onderhouden van de openbare ruimte naast de tech nische staat van onderhoud onder meer leiden door de resultaten die uit burgermonitoren komen. Bur germonitor houdt in dat burgers en ambtenaren op verschillende locaties meten hoe het is gesteld met het onderhoud van de open bare ruimte. Hiervoor worden objectieve maatstaven gebruikt. Deze proef is gestart in november 2008 en loopt door in 2009 en vindt plaats in de wijken Bossen- burgh, Middengebied en Centrum. Per wijk zullen in totaal drie moni toren gedaan worden. De proef wordt in het tweede kwartaal van 2009 geëvalueerd en bij voldoende positieve effecten wordt de burger monitor uitgebreid over alle wijken en dorpen in de gemeente. Ook de woningbouwcorporaties worden hierbij betrokken. Servicebus Eind 2008 is besloten tot het star ten met een mobiele servicebus. De servicebus wordt op verschillende plaatsen in de gemeente ingezet als mobiel spreekuur. Zo kan direct op locatie worden gereageerd op de vragen, opmerkingen of klach ten over de openbare ruimte met de bedoeling de meldingen zo snel mogelijk op te lossen. De service bus is vanaf half mei 2009 ingezet. Soort melding Aantal meldingen Percentage van het totaal Afvalsoort 2007 2008 2007 2008 Aantal Aantal Per inwoner Per inwoner ton ton in kilo's in kilo's gem. Vlissingen klasse B* Groen/watergangen 356 17,0 Wegen/riolering 650 31,0 Afval en Zwerfvuil 853 40,5 Objecten 230 11,0 Overig 11 0,5 Totaal 2100 100 Oud papier 3153 3161 1092 1995 Textiel KCA (incl. asbest) Metalen Houtafval 1520 1447 Schoon puin 2333 2648 13950 11914 3015 3830 Grof huisvuil Veiiigheidsregio Zeeland De Veiligheidsregio is de organi satie die regionale zaken rondom brandveiligheid, rampenbestrij ding en crisisbeheersing verzorgt. Bijvoorbeeld het beheer van de meldkamer, het opstellen van aller hande rampbestrijdingsplannen, de geneeskundige hulp bij ongeval len en rampen en de aanschaf van bijzonder brandweermaterieel. De Veiligheidsregio Zeeland heeft een convenant gesloten met het Minis terie van Binnenlandse zaken-. Daarmee komen extra gelden vrij voor een extra kwaliteitsimpuls. Voor wat betreft de regionalise ring van de gemeentelijke brand weerkorpsen is afgesproken dat daarvan enkel sprake kan zijn als alle korpsen op eigen kracht een zelfde kwaliteitsniveau hebben behaald. Ook is afgesproken dat er geen nodeloze overhead bij de veiligheidsregio mag ontstaan. De gemeentelijke bijdragen moeten ten goede komen aan meer veilig heid voor de burger. deelnemers aan de benchmark in een vergelijkbare situatie betr. o.a. de totale oppervlakte het gem. aantal inwoners en aansluitingen, percentage binnen- en buitengebied perc. hoog- en laagbouw etc. programma dat is afgestemd met partners als de politie. Eind 2008 zijn de BOA's van het pand aan de Scheldestraat verhuisd naar het stadhuis. Alle handhavers werken nu samen in dezelfde ruimte. Dit zal de afstemming en integraliteit verder bevorderen. Brandweerzorg en rampenbestrijding Uit de zogeheten kwaliteitsfoto die is gemaakt van alle Zeeuwse brand weerkorpsen komt in 2008 naar voren dat onze stadsgewestelijke brandweer (SGB) bovengemiddeld goede en relatief goedkope brand weerzorg verleent. De gemeentelijke rampenbe strijding is verbeterd. Het gehele rampenplan is eind 2008 geactu aliseerd. De (ICT en andere) voor zieningen zijn weer up-to-date. Er zijn opleidingen verzorgd voor alle bestuurders en ambtenaren met een (leidinggevende) rol in de rampenbestrijding. En er is een rampenoefening gehouden, onder supervisie van waarnemers van de veiligheidsregio.

de Faam | 2009 | | pagina 12