BURGERjAARVERSLAG '08 VLISSINGEN GEMEENTERAAD WAAROM EEN BURGERJAARVERSLAG? OVERZICHT KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN NATURALISATIEDAG FRANS NAEREBOUTPRIJS 2008 4 STERREN VOOR VLISSINGSE STRAND 3.428.051 VOOR TIMMER FABRIEK VOORWOORD DIENSTVERLENING PUBLIEKSZAKEN GEMEENTE Het gemeentebestuur van Vlissingen wil de bevolking graag meer betrekken bij het beleid. Het moet transparan ter en laagdrempelig wor den voor de burger. Daarom nodigt de gemeenteraad al een aantal jaar elke maand burgers van de gemeente Vlissingen persoonlijk uit om kennis te maken met de gemeenteraad en om de raadsvergadering bij te wonen. Deze gasten (VIPS) krijgen een speciaal ont vangst door raadsleden en de burgemeester en een goede uitleg over wat er tijdens de vergadering gebeurt. De burgemeester zit de raadsvergaderingen voor, maar heeft geen stemrecht. Zij heeft wel speciale taken die alleen door de burge meester mogen worden ver richt, zoals de handhaving van de openbare orde. Sinds de gemeenteraadsverkiezingen in 2002 is in de Neder landse gemeenten het duale stelsel ingevoerd. De wet verplicht onder andere de burgemeester om de bevolking op de hoogte te stellen van het reilen en zeilen van het gemeentebestuur en de ambtelijke organisatie, namens de gemeenteraad. Maar de bur gemeester is niet de baas van de gemeente. Dat is de gemeenteraad, die sinds 2002 geheel onafhankelijk van het college van burgemeester en wethouders (duaal) functio neert. Dit heeft als doel het gemeentelijke beleid transparanter te maken voor u, inwoners van Vlissingen, Souburg en Ritthem. Lid in de Orde van Oranje Nassau: Arendse, Antonina joosse, Adriaan Koeman, johan Linden, van der, Dirk Schreurs, Louisa Maria Vael, Anton Aloysius Camillus Op 15 december 2008 orga niseerde de gemeente de landelijke naturalisatiedag. Op deze dag werden alle 'nieuwe' Nederlanders in onze gemeente welkom geheten door de burgemees ter. In 2008 hebben in totaal 74 inwoners de Nederlandse nationaliteit gekregen. Woensdag 3 december 2008 is de Frans Naereboutprijs uitge reikt aan mevrouw Nel Witte. Met de Frans Naereboutprijs zet de gemeente Vlissingen jaarlijks een vrijwilliger in het zonnetje die gedurende langere tijd op een aan sprekende wijze actief is geweest binnen de Vlissingse samenle ving. Mevrouw Witte zet zich al jaren in voor KansPlus Walcheren. KansPlus behartigt de belangen van mensen met een verstande lijke handicap. Bij de uitreiking van de prijs Schoonste strand van Nederland heeft Vlissingen vorige jaar de achtste plaats behaald. De gemiddelde schoonheid van de stranden is door de ANWB inspecteurs beoor deeld als zeer schoon en daarmee heeft Vlissingen vier sterren verdiend! Wethouder Rob van Dooren heeft de plaquette met de sterren in Wassenaar in ontvangst genomen. Alle Zeeuwse stranden staan in de top 10. Het schoonste strand van Nederland ligt in de gemeente Sluis. Minister Ronald Plasterk van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap heeft vorig jaar in Vlissingen elf kanjersub sidies uitgereikt. Deze sub sidies zijn bedoeld voor de restauratie van rijksmonu menten die een restauratie achterstand hebben. Tijdens het officiële gedeelte van het programma heeft minister Plasterk persoonlijk de kanjersubsidies uitgereikt. Burgemeester Wim Dijkstra en wethouder Piet Polder man mochten voor de Tim merfabriek een beschikking ter waarde van 3.428.051 in ontvangst nemen. Het aantal inwoners in de gemeente Vlissingen is in 2008 met 96 inwo ners afgenomen en kwam uit op een totaal van 44.697 inwoners. Opvallend is dat er 97 minder vrou wen in de gemeente woonden en er één man meer in Vlissingen woont vergeleken met 2007. Het aantal binnenverhuizingen is net als voor gaande jaren tussen de 200 tot 300 keer per maand. Opvallend is verder dat er vergeleken met andere jaren er meer mensen zijn overleden in de gemeente dan dat er geboren zijn. De komende jaren zal dat ook zo blijven, door de verhuizing van de kraamafdeling van het ziekenhuis Walcheren naar het ziekenhuis in Goes. In 2008 hebben we in Vlissingen bestuurlijk en ambtelijk de draad weer opgepakt na de crisis van 2007. In de eerste maanden heb ben we veel tijd besteed aan een zakelijke en menselijke afwikkeling van een voor velen erg nare peri ode. Dat was niet altijd gemakke lijk maar het programma van het nieuwe College, vastgesteld door de Raad, 'bouwen met vertrou wen', bleek een schot in de roos. We bouwen voort op het verleden, zonder omzien in wrok. We geven elkaar vertrouwen in de' overtui ging dat we ons werk doen voor de burgers van Vlissingen, Souburg en Ritthem. De inwoners van onze -gemeente hebben die boodschap verstaan, hebben met ons de draad weer opgepakt en werken als bur ger, maatschappelijke organisatie, of bedrijf constructief met ons samen. En dan is er weer het leven van alledag. Met ups en downs. Grote zorg in 2008 hadden we over het ziekenhuis, de verslavingszorg (verhuizing HKPD), de financiële positie van onze gemeente, Britan nia en nog veel meer. In 2008 is er weer hard gewerkt om de dienstverlening van de gemeente Vlissingen te verbeteren. Zichtbaar was dat vooral in de cen trale hal van het stadhuis. Er is een nieuwe informatiebalie geplaatst waar de burger nog beter geholpen kan worden en waar ook het Wmo loket is bijgevoegd. Daarnaast zijn er beeldschermen opgehangen om de burger tijdens het wachten van informatie te voorzien over wat er in de gemeente speelt en is er een leestafel geplaatst waar elke mor gen die kranten vers van de pers liggen. Er is namelijk genoeg te lezen over Vlissingen! Ook op straat is de verbeterde dienstverlening te zien. Door de afdeling Beheer en leefomgeving zijn er tien nieuwe voertuigen in gebruik genomen. Enkele wagens hebben een betere uitrusting waar door incidentele zaken zoals het vergeten te legen van een afvalbak niet meer alleen door een vuilnis wagen zelf gedaan kan worden. Maar ook achter de schermen wordt hard gewerkt. Zo zijn de verschillende telefoonnummers waar burgers naar konden bel len met vragen afgeschaft en is er weer één centraal telefoonnum mer waar de klant terecht kan. We waren ook blij met veel posi tieve gebeurtenissen: vier sterren voor het Vlissingse strand, we wer den tweede kunststad van Neder land, brachten aan diverse dorpen/ wijken collegebezoeken, kinderen ontvingen voor het eerst een kin derlintje, we hadden vele mooie evenementen. Kortom, er was veel om trots op te zijn. En we rekenden en teken den aan de grote projecten: Schel- dekwartier/Kenniswerf, samen Stadshavens, Bellamypark, Mid dengebied, e.a. De eerste wonin gen in Souburg-Noord en het Spaans Kwartier werden opgele verd. Wegen werden onder han den genomen. Kortom Vlissingen werkt aan zijn toekomst. Dat moet ons goed doen. H Wim Dijkstra I Burgemeester H van Vlissingen Ook werden er vorig jaar voorbe reidingen getroffen om in februari van dit jaar de openingstijden van het stadhuis voor de burger te ver ruimen met inachtneming dat de wachttijden verminderen. Verder is de gemeente bezig met een zoge naamd Klant Contact Centrum (KCC). Dat is één loket voor alle informatie van de rijksoverheid, de provincie, de Belastingdienst en de gemeente. Het aantal klantcontacten aan de balie was in 2008 25.476. Dat zijn ruim 25.000 contacten minder dan het jaar ervoor. In 2008 kon den burgers niet meer zelf gebruik maken van het systeem waarbij ze zelf een bonnetje moesten aanvra gen op het touch/screen scherm. Hierbij werden er vaak verkeerde of dubbele bonnen uitgedraaid. Ook de verhuizing van de Soci ale Dienst naar Middelburg heeft ervoor gezorgd dat er minder mensen naar het Stadhuis komen. Daarnaast worden ook veel klanten al geholpen bij de infobalie, waar voor je geen bonnetje nodig hebt. Steeds meer aanvragen kunnen nu ook via internet worden afgehan deld. In de komende jaren zal het aantal klantcontacten nog verder afnemen. Mevnxaf A.F. W'tfe

de Faam | 2009 | | pagina 10