Herdenking slavernijverleden De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 24 juni 2009 - Pagina 9 Het snijdt wreed en ongenadig recht door de. stad, het schreeuwt: waar zijn de woonhuizen die fraaie poort dat bastion in plaats van de brug, ramp voor het verkeer zie het is kampen tussen rijden en varen, bruggen zitten in de weg, stalen tuigen liggen dwars, klieven door de stad, tsjoem tsjoem tsjoem tsjoem tsjoem, treffen opnieuw een hindernis bij de plaats waar treinen stoppen; 't is wachten ieder op zijn beurt en het gebeurt langzaam; wie geduld heeft ziet hoe hier mensen op stand wonen aan het water; dan ligt daar ineens, als afgemeerd een boot met hoge houten containers aan dek, van dichtbij raadselachtig een karakteristiek schip van waaruit in de ruimte voortvarend de stad wordt bestuurd. juni 2009 Johannes Herman Buma Stadsdichter van Middelburg De Stichting Monument Middelburg zet zich elk jaar in om deze plechtige vie ring vorm te, geven. De stichting bestaat uit leden van Surinaamse, Antilliaanse en Nederlandse afkomst. Sinds 2 juli 2005 heeft Zeeland een eigen slavernijmoment op de Balans. Sindsdien organiseert de stichting elk jaar op 1 juli De Dag der Vrijheden, waarin de afschaffing van de slavernij in 1863 wordt gevierd. De Dag der Vrijheden wordt voorafgegaan door een avondwake bij het monu ment op de Balans waarin de voorouders traditioneel worden herdacht met zang en gebed. De viering op woensdag begint om 13.00 uur met een plech tig gedeelte waarbij er om 13.30 uur een kranslegging plaatsvindt. Na dit plechtige gedeelte is er vanaf 14.00 tot 19.00 uur feest op het Abdijplein met muziek en dans. Ook zijn er Surinaamse en Antilliaanse hapjes. De toegang is gratis. www.stichtingmonumentmiddelburg.nl De lintjesregen op Koninginnedag 2010 is nog ver weg. De aanvraag voor de onderscheiding moet echter wel voor 1 augustus bij de gemeente binnen zijn. Hoe gaat de aanvraag van een koninklijke onderscheiding in zijn werk? Een koninklijke onderscheiding ontvang je De aanvraag niet zo maar. Mensen die een lintje krij gen, hebben zich op een bijzondere manier verdienstelijk gemaakt tegenover het koninklijk huis of de samenleving. Het is belangrijk dat die inzet van recente aard is. Van bijzondere verdiensten is sprake wanneer iemand zich geruime tijd zoda nig voor de samenleving heeft ingespan nen, dat deze inspanning uitgaat boven hetgeen van hem of haar verwacht mag worden. Dit is misschien wat omslachtig omschreven. Enkele voorbeelden zijn ver helderend. Iemand die bijvoorbeeld twin tig jaar vrijwilligerswerk heeft gedaan en zich daarvoor met hart en ziel heeft inge zet. Iemand die zich geruime tijd belan geloos heeft ingezet voor de kerk. Een medewerker van een oranjevereniging die er na 25 jaar mee ophoudt. Ook iemand die in zijn werk bijzondere presta ties levert kan worden onderscheiden. Het gaat dus om persoonlijke inzet, visie en kwaliteiten waar de samenleving baat bij heeft. In de aanvraag vermeldt u de naam en adresgegevens van de persoon voor wie de aanvraag van toepassing is. Een moti vatie mag uiteraard niet ontbreken. Het adres van de aanvrager moet ook wor den vermeld. Op die manier blijft de aan vraag en eventuele toekenning van de onderscheiding een verrassing. De lintjes worden altijd door de burge meester uitgereikt. Een aanvraag wordt niet per definitie gehonoreerd. Bij de beoordeling van een aanvraag wordt ook bekeken of de maatschappelijke waarde ring voor deze bijzondere verdienste al op een andere manier tot uitdrukking is gekomen. Het is niet mogelijk om voor jezelf een koninklijke onderscheiding aan te vragen. Hoe aanvragen? Misschien vindt u dat iemand in uw omge ving in aanmerking komt voor een konink lijke onderscheiding. U kunt dan een voor dracht indienen bij de burgemeester. Het aanvraagtraject neemt enige maanden in beslag. Dit komt doordat de voordrach ten eerste door de gemeente in behan deling worden genomen, daarna door de provincie en tenslotte door het Kapittel voor de Civiele Orden in Den Haag. Voordrachten voor een koninklijke onder scheiding met de bedoeling de uitreiking te laten plaatsvinden ter gelegenheid van Koninginnedag dienen jaarlijks voor 1 augustus bij de burgemeester ingediend te zijn. Voor de overige voordrachten - dus voor uitreiking van het lintje niet op Koninginnedag - geldt een aanvraagter- mijn van ongeveer vijf maanden. Zo'n aan vraag kan het hele jaar door worden inge diend bij de burgemeester. Daarnaast moet u een formulier invullen dat u kunt downloaden van www.lintjes.nl Informatie Wanneer u overweegt een aanvraag voor een koninklijke onderscheiding in te die nen, is het aan te bevelen voor meer infor matie eerst contact op te nemen met Els Verhage van de gemeente Middelburg. Zij is telefonisch bereikbaar op nummer 67 54 38, mobiel 06 514 229 29. Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie/ Reacties zijn welkom! Per e-maii naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830 Wijkondersteuningspunt 't Zand/Stromenwijk is voortaan bereikbaar via tele foonnummer 06 110 79 573. De gemeente Middelburg heeft over de wijken verspreid verkeerswerk- groepen. Zij zijn de ogen en oren van de wijk op het gebied van ver keer. Om alle verkeerswerkgroepleden bij te praten organiseerde de gemeente vorige week woensdag een excursie naar het bezoekers centrum van de N57. Voordat de excursie begon ontving wethouder Frank Streng de leden van de ver- keerswerkgroepen op het stadskantoor. Hij memoreerde het belang van de ver- keerswerkgroepen om de veiligheid in de wijken naar een hoger niveau te tillen en dat de inzet van alle betrokkenen door de gemeente zeer op prijs wordt gesteld. Door de recessie komt er minder geld vanuit Den Haag naar de gemeente. Ook bij de gemeente zal moeten worden bezuinigd. Frank Streng benadrukte ook dat het niet waarschijnlijk is dat het budget dat de verkeers- werkgroepen tot hun beschikking hebben, ongeschonden door de komende bezuinigingsronde van de gemeente zal komen. Als er tussentijds zaken zijn, kunt u natuurlijk altijd gebruik maken voor het regu liere spreekuur van de collegeleden. Dat is iedere dinsdag op het stadskantoor. Daarvoor wel graag even een afspraak maken bij het secretariaat, tel. 67 54 31. Foto: Jan Koole Foto: Aart van Belzen Wethouder Frank Streng vindt het belangrijk om met de bewoners in de wijk in gesprek te gaan. Daarom houdt hij vanaf dinsdag 7 juli een wijkspreekuur in de Griffioen. Vanaf dan bent u iedere eerste dinsdag van de maand van 16.30 tot 17.30 uur van harte welkom met al uw vragen en suggesties voor uw wijk in Olmenhof aan de Olmenlaan. In Middelburg wordt op 1 juli voor de vierde keer in Zeeland de her denking van het slavernijverleden gevierd. Dit zal gebeuren met onder andere een avondwake, een kranslegging en met muziek en dans. De N57 heeft een voor de meeste verkeerswerkgroepen een directe of indi recte betekenis. Door de aanleg van de N57 zal het doorgaande verkeer in Middelburg sterk verminderen. Het biedt kansen om onder andere de Kaaienroute en Stationsbrug te herinrichten. Met de aanleg van de N57 wordt het oostelijk rondwegenstelsel rond Middelburg voltooid. Bij het bezoekers centrum van de N57 gaf omgevingsma nager Eric Mostert uitleg over de bouw van het aquaduct en aanleg van de N57. Hierna werd de bou- put bezocht. Het Middelburgse deel van de N57, inclusief aquaduct, gaat in december 2010 open voor ver keer. -

de Faam | 2009 | | pagina 9