de Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWFTNL Zelfbeeld Kandidaten gezocht Jeugdadviesraad Bergen op Zoom Van Konijnenburgweg 13 (0164) 27 44 77 Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 02 Koudekerke Dorpsplein 35 (0118) 55 55 33 Kruiningen Zandweg 1b (0113) 38 26 26 www.tmcwoonwinkels.nl Woensdag 17 juni 2009 - Pagina 18 Photoshop of gewoon je zelf zijn? TEKST EN FOTO: CARRIE FREDERIKS GOES - Stichting Mijn Kind Online en Mediawijzer.net hebben in het kader van de themaweek Lekker Be roemd onder 500 jongeren van 11 tot 17 jaar het onder zoek '(on) bewerkt be roemd' uitgevoerd. Het onderzoek onderstreept het belang om kinderen al op jonge leeftijd mediawijzer te maken. Tieners willen vaker iets veran deren aan hun lichaam als ze meer ideaalbeelden zien in de media, bijvoorbeeld in pro gramma's zoals Hollands Next Topmodel en Extreme Makeo ver. Mediawijze tieners, die we ten hoe media beelden mani puleren en ook zelf vaak foto shoppen, hebben daar minder last van en zijn vaker tevreden met hun uiterlijk. Jongeren worden sterk beïn vloed door de grote aandacht voor uiterlijk in de media en de bijbehorende celebrity culture. Door die aandacht kijken tie ners kritisch naar hun éigen ui- 'Lessen over media op school kunnen jongeren hel pen een gezond zelfbeeld op te bouwen', aldus Remco Pijpers, directeur van stich ting Mijn Kind Online. 'De onderzoeksresultaten laten zien dat kinderen mediawijs worden door zelf media te leren maken. Daar kun je niet vroeg genoeg mee be ginnen.' Meer informatie op www.mijnkindonline.nl/on- bewerktberoemd ën op me- diawijzer.net. terlijk en vormen er een oordeel over. Opleiding Ontevredenheid kan het gevolg zijn. Hoe hoger de opleiding, hoe kritischer jongeren tegen over media staan en hoe zelf verzekerder ze meestal zijn. Uit het onderzoek blijkt dat 61% van de 11-17-jarigen beroemd wil worden. De twaalfjarige Donna zou haar foto best graag zien in een reclamecampagne Donna, brugklasser van het Ostrea Lyceum vindt dat ook wel iets. "Ik zou best beroemd willen zijn, het liefst als filmsce narioschrijfster. Het lijkt me leuk om naar al die feestjes te gaan. Alleen wil ik niet de hele dag op straat aangesproken worden," realiseert Donna zich meteen de nadelen. Volgens het onderzoek wil een groot deel van de tieners dunner zijn, een mooiere huid of een andere lengte hebben. Ruim een derde van de tieners wil niets verande ren. Leeftijd speelt daarbij een grote rol: hoe ouder de tiener hoe vaker hij/ zij iets wil veran deren. Wat dat betreft voldoet Donna (12) aan de uitslag want: "Ik hoef eigenlijk niets aan mijn uiterlijk te veranderen, ik ben er wel tevreden mee. Ik kan niet meer zijn dan mezelf'. Hyves Zoals veel meisjes van haar leef tijd maakt ze regelmatig foto's van zichzelf en zet er af en toe een paar op Hyves. "Ik bewerk mijn foto's ook, ik maak ze soms lichter of zet ze in neon. Vaak zet ik er een tekst in." Maar daar ligt voor haar de grens. Rimpels weghalen of jezelf slan ker maken vindt ze niet kunnen. DOOR f MEIJERS GOES - De Zeeuwse le den van Vereniging na tuurmonumenten roe pen jongeren in de pro vincie op om zich kandi daat te stellen voor de landelijke Jeugdadvies raad van Natuurmonu menten. In de Jeugdad viesraad zullen negen jongeren tussen de 14 en 20 jaar de directie van de natuurbeschermingsor ganisatie adviseren. Initiatiefnemer voor de Zeeuwse oproep is Jos Hu- gense uit Nisse. Hugense is voorzitter van de Districts commissie Zeeland, die de provinciale leden van Na tuurmonumenten vertegen woordigt in de vereniging. 'Wij vinden het- belangrijk om binnen de landelijke club ons Zeeuwse geluid te laten horen. Maar het is ook ontzettend belangrijk dat het geluid van de Zeeuwse jeugd doorklinkt in de vereniging.' Uit andere provincies zijn er al diverse aanmeldingen binnengekomen, maar nog niet uit Zeeland. En daar moet verandering in komen, vindt Hugense. De raad komt vier keer per jaar bij el kaar, in het midden van het land. Jaarlijks is er ook geza menlijk natuuruitstapje. De leden ontvangen een reis kostenvergoeding. Volgens Jos Hugense is dit een prach tige kans om interessante werkervaring op te doen. Meer informatie op www.natuurmonumenten.n 1/jeugdadviesraad.

de Faam | 2009 | | pagina 18