Ouderschapsplan verplicht bij scheiding 28 Ouderschapsplan BUNTSMA KAPTEIJN VLISSINGEN - Bij echtscheiding, beëindiging van geregistreerd partnerschap of scheiding van tafel en bed worden ouders verplicht afspraken vast te leggen over hun kinderen in een zogeheten ou derschapsplan. Deze verplichting geldt ook voor samenwonende ouders die gezamenlijk gezag over hun kinderen uitoefenen. Dit staat in de Wet bevordering voortgezet ouderschap en zorgvul dige scheiding van de ministers Hirsch Ballin (Justitie) en Rouvoet (Jeugd en Gezin) die op 1 maart 2009 in werking trad. Ook komt er een einde aan de flitsscheiding. Het is niet langer mogelijk een hu welijk via de burgerlijke stand om te zetten in een geregistreerd partnerschap. De regeling gaat ervan uit dat beide ouders na de scheiding geza menlijk verantwoordelijk blijven voor de kinderen. Als zij samen het gezag houden dan zijn goede, controleerbare afspraken belangrijk om problemen in de toekomst te voorkomen. Bij het opstellen van het ouderschapsplan kan een mediator behulpzaam zijn. Het ouder schapsplan maakt onderdeel uit van het verzoek tot echtscheiding. In dat plan nemen de ouders in ieder geval afspraken op over belang rijke onderwerpen: De verdeling van de zorg- en opvoedingstaken; de omgangsregeling; de wijze waarop de ouders elkaar informeren over de kinderen; de wijze waarop de ouders elkaar raadplegen inzake belang rijke aangelegenheden die het kind of diens vermogen raken; de kinderalimentatie. Goede afspraken kunnen in de toekomst conflicten voorkomen en dat is belangrijk voor de kinderen. Conflicten rond scheidingen kunnen een schadelijke invloed hebben op de ontwikkeling van kinderen. Niet alle ouders zijn in staat afspraken te maken over hun scheiding of om conflicten die na de scheiding ontstaan, op te lossen. Hulp vari derden is dan gewenst. De rechter kan ze naar een bemiddelaar ver wijzen. Dit gebeurt slechts als hij voor partijen mogelijkheden ziet om tot afspraken te komen. Uit resultaten van experimenten bij schei- dings- en omgangsbemiddeling is gebleken dat bemiddeling een po sitieve invloed heeft op zowel de afhandeling van de scheiding als de oplossing van een conflict over de omgang met de kinderen. *YÏa&*vu&tivt7 mw. mr. E.H.M. Graafmans mr. MAFaas* mr. P.M.J.T. Schumans Advocatenkantoor Vlasmarkt28 richt zich op particuliere cliënten en op de navolgende rechtsterreinen: echtscheidingsrecht tomilierecht arbeidsrecht huurrecht sirofrecht/jeugdstralrecht WWB, WIA. O, ZW vreemdelingenrecht consumentenrecht letselschade psychiatrisch patiëntenrecht Gratis spreekuren op afspraak; ook bij u in de buurt Vlosmarkl 28, Middelburg 0118-485464 www.vlasmarkt28.nl advocaten@vlasmarkt28. Een ouderschapsplan (ook wel zorgplan, zorgmodel) is een document waarin ouders (specifiek; ouders die gaan scheiden) afspraken over de uitoefening van hun ouderschap (vaderschap, moederschap) vastleg gen. Er worden afspraken gemaakt over verzorging, ontwikkeling en opvoeding van hun kinderen. De volgende punten zouden in een ouderschapsplan behandeld kunnen worden: de dagelijkse zorg voor de kinderen (waar verblijven de kinderen, eten en drinken, huisregels en dergelijke) school sport medische zorg vakantie bijzondere dagen (verjaardagen en dergelijke) financiën (beheer spaarrekeningen, bijdrage van de niet-verzorgende ouder) communicatie tussen de ouders (informeren en raadplegen) halen en brengen van de kinderen. Volgens een Nederlands wets voorstel uit 2005, de Wet be vordering voortgezet ouderschap en zorgvuldige scheiding, moeten ouders die gaan scheiden verplicht een derge lijk ouderschapsplan opstel len - ook bij een geregistreerd partnerschap. Als zo'n plan ontbreekt, zal de rechter een verzoek tot echtscheiding niet in behandeling nemen. PER JAAR WORDEN ZO'N 74.000 HUWELIJKEN GESLOTEN EN BIJNA 32.000 HUWELIJKEN ONTBONDEN. De invoering van het verplichte ou derschapsplanvinden de beide advo caten een positieve ontwikkeling. Mensen worden steeds meer ge dwongen om in overleg hun echt scheiding te regelen. Dat leidt vaak tot een betere afwikkeling. Partners heb ben meer vrede met de uiteindelijk gemaakte afspraken. Keuzes en af spraken worden minder vaak achteraf ter discussie gesteld. Wanneer er kinderen in het spel zijn, is overleg in de echtscheiding nog be langrijker. Als ouders heb je tenslotte nog heel lang met elkaar te maken. Het ouderschapsplan dwingt partijen zelfs voorafgaand aan de echtschei dingsprocedure tot overleg. Het zal niet in alle gevallen lukken overeenstemming te bereiken over een ouderschapsplan. Dit betekent niet dat dan niet gescheiden kan wor- advocaten den. In dat geval wordt namens één partij een verzoekschrift tot echt scheiding bij de rechtbank ingediend. Wel moet door deze ouder gemoti veerd worden aangegeven waarom het ouderschapsplan ontbreekt. Uitgangspunt van de nieuwe wet is gelijkwaardig ouderschap bij de op voeding en verzorging van kinderen. Het gaat er niet om dat de ouders de zorgtaken zo gelijk mogelijk verdelen, maar dat zij hun verantwoordelijk heid nemen in het belang van het kind. Buntsma Kapteijn advocaten Dam 51 Middelburg Tel. 0118-628888 www.buntsmakapteijn.nl AI>V< li ATK.VKANTC Ui lid VFAS (Vereniging von Familierecht Advocaten Scheidingsbemiddelaars) Buntsma Kapteijn advocaten is een kantoor dat zich volledig toelegt op het personen- en familierecht. In hun praktijk neemt het echtschei dingsrecht een prominente plaats in. De advocaten mr. M.C. Buntsma en mr. M.P. Kapteijn

de Faam | 2009 | | pagina 42