'De realiteit is soms paranormaal' Een maand lang spanning Witte ridder in New York Intercultureel Vis en Livia Minachting Afval Juni Maand van het Spannende Boek 2009~J Geld en nazi's Populistisch dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL ROEL JANSSEN Woensdag 10 juni 2009 - Pagina 27 Spanning Marions sluier gaat meer over de processen die zich afspelen tijdens een moordonderzoek, dan over de uitkomsten ervan. Waarmee niet gesuggereerd moet worden dat het onderzoek op zich en de moorden van on dergeschikt belang zijn. Gaat het om eerwraak? Is er een ra cistische moordenaar aan de gang? Probeert de een de ander de moorden in de schoenen te schuiven? Het zijn vragen die de lezer bezighouden en die in het boek zowel allochtone als au tochtone gemeenschappen in Noorwegen in beroering bren gen. Roy Jacobsen schakelt tus sen het perspectief van de leden van de 'Contactgroep Intercul turele Conflictoplossing', met vooral dat van Marion, en het perspectief van hun leider John McNaughton, die zijn verhaal na afloop voor een onderzoeks commissie moet doen. Haar scherp komt daardoor het pro ces van onder andere samen werking, irritatie, wantrouwen en nieuwe toenadering in beeld. Roy Jacobsen, Marions sluier, Signatuur, 21,95 euro. Andrea Ca- milleri neemt de le zer mee naar een wereld die dichtbij is maar tege lijkertijd ver weg van het gangbare Europese. Commissaris Montalbano ope reert in Sicilië en heeft daardoor met wat andere 'wetten' te ma ken dan van een westerse be schaving verwacht mag wor den. Bovendien wordt Montal bano's humeur ernstig beïn vloed door de vraag of er verse vis beschikbaar is én door de af wezigheid van zijn minnares Li via. Ondanks de beperkingen die worden opgeworpen blijkt al snel dat de getatoeëerde vlinder op de schouder van een ver moorde vrouw niet op zich staat. Montalbano ziet relaties in een betrokken stichting en in de politiek. Maar uiteindelijk wil hij niets liever dan op zoek naar Livia. Wellicht een kleurrijk voor proefje op een vakantie. Adrea Camilleri, De vleugels van de sfinx, Prometheus, 18,95 eu ro. Ook in Blind vertrouwen vervul len radiomaakster Chantal Zwart én het Franse platteland een hoofdrol. Anders dan in Twee zomers gaat het niet zo zeer om Chantals eigen achter grond of haar eigen woonomge ving. Waar Chantal, met Micha el Berg zelf, alle moeite doet om thuis te raken in haar omge ving en aanslui ting te krijgen bij de bewoners, geldt dat niet voor oud-zaken man Peter Versloot, die met del mooie Tamara op een landgoed bij het dorp Rebeyrat woont. Versloot heeft een boek ge schreven over zijn leven in Frankrijk en vertelt daarover bij Chantal in de uitzending. Uit het boek en uit de uitzending blijkt echter vooral minachting voor de lokale bevolking. Reac ties kunnen niet uitblijven. Michael Berg, Blind vertrouwen, the House of Books, 16,90 euro. Verbijstering, wanhoop, woede, schaamte. Het zijn niet de min ste emoties die je kunnen over vallen bij het lezen van Het meisje onder de straat. Allemaal weten we wel hoe erg het met de straatkinderen in het Oek raïense Kiev of, zoals in het boek, het Roemeense Boekarest is gesteld. Van straatkinderen dichterbij, in het welvarende Westen, willen we liever niets afweten. Anders Roslund en Börge Hel- lström drukken de lezer echter met de neus op de feiten.Hoe- wel het natuurlijk een roman is, is de ondergrondse wereld van Stockholm meer dan reëel aan wezig. De persoonlijk erg op de proef gestelde commissaris Ewert Grens en zijn team dalen af naar een wereld die letterlijk en fi guurlijk lager en door de gegoe de burgerij vergeten is. Afval, zo constateert Grens' collega Ma riana Hermansson terecht over de Roemeense straatkinderen. Maar en passant ook over het afval van de Zweedse samenle ving: junkies, voormalig psy chiatrisch patiën ten en zelfs misbruikte kinde- ren.Ros- lund Hel- Iström, Het DOOR DICK SNUDERS Sebastian Fitzek flirt in zijn boeken met de psychologie en het paranormale. Om daarmee de lezer steeds op het verkeerde been te zet ten. "Nou ja, dat is geen doel op zich. Veel meer krijgt de lezer een beeld van hoe ver warrend de wereld is." In De wreker, zijn derde roman, beweert de doodzieke tienjarige Simon in een vorig leven moor den gepleegd te hebben. Via een vriendin raakt de advocaat Robert Stem betrokken bij za ken die het 'normale' lijken te overstijgen. Daardoor rijst de vraag hoe Fitzek dan zelf ten op zichte van het paranormale staat. "Eigenlijk zie ik mezelf als een keiharde realist. Maar van daaruit moet ik me ook realise ren dat de realiteit paranormaal is. Wat is er bijvoor beeld de reden van dat uitge rekend wij met een adembe nemende snelheid op een ronddraaiende aardkloot door de ruimte slingeren? Ik kan me goed voorstellend at er buiten ons nog veel meer is, maar tege lijkertijd vind ik de tijd op aarde te beperkt om dat alles te onder zoeken. "Anders is dat met de psychiatrie, die ook steevast een rol in zijn boeken speelt. "Ik heb groot respect voor de psycho analyse sinds een goede vriend van mij ermee geholpen is. Ik vind het erg jammer dat men sen met psychische problemen nog steeds gestigmatiseerd worden. In Duitsland kun je nog steeds niet zonder gêne zeggen dat je professionele hulp zoekt als je bijvoorbeeld last van de pressies hebt."En ook zijn eigen ervaring was wat problema tisch: "Ik heb jarenlang een vriend met grote problemen ge probeerd te helpen. Tot een psychiater mij duidelijk maakte welke fouten ik met mijn on professionele hulp maakte. Hij constateerde bij mij bovendien een hulpsyndroom." Daarmee komt Fitzeks opstelling ten op zichte van anderen in beeld. Terwijl hij bovendien consta- WRAAK De maand juni is traditioneel de Maand van het Spannende Boek. Een maand lang staan al le mogelijke vormen van span nende boeken extra in de schijnwerpers. En dit is niet zo raar, want anno 2009 behoort een groot deel van de boeken Esther Verhoef FOTO: MERLUN DOORNERNIK die in de boekhandel liggen tot de ze categorie. Bovendien is een steeds groter daarvan recent geschreven door een Nederlandse auteur. Daar sluit het geschenkboek van dit jaar uitstekend bij aan. Erken mij werd geschreven door Esther Verhoef en wordt tot en met dinsdag 30 juni in de boekwinkel cadeau gedaan bij de aanschaf van tenminste 12,50 euro aan Nederlandstali ge boeken. Van het geschenk boek zijn niet minder dan 805.000 exemplaren gedrukt: een recordoplage. teert dat anderen zich bijna au tomatisch met vragen en pro blemen tot hem wenden. "Wildvreemden spreken mij bijvoorbeeld in de metro aan en vertellen direct hun intiemste geheimen."Die geheimen ko men goed van pas bij het be denken van onderwerpen voor nieuwe romans. "Steeds weer ben ik aanvankelijk in de vaste overtuiging dat ik iets helemaal zelf heb verzonnen. Maar als ik een eerste versie laat lezen, ma ken vrienden en bekenden mij duidelijk dat er veel persoonlij ke belevenissen in zitten. Op die manier is schrijven voor mij ei genlijk een soort therapie! waar mee veel van wat ik verdrongen heb weer naar boven komt."En voor de lezer is het maar goed dat er nog veel in de hersenpan van Fitzek verborgen zit. Want voordat er ook maar iets op pa pier komt, vertelt hij zichzelf het verhaal keer op keer. "Dan komt het moment dat ik het bij vrien den en bekenden test. dat moet duidelijk maken of het idee het waard is om vier maanden aan een stuk aan een eerste versie te gaan zitten werken." Iets dat voor zijn vierde roman inmid dels al is gebeurd. Sebastian Fitzek, De wreker, De Fontein, 19,50 euro. DOOR DICK SNUDERS Lee Child begrijpt waarom zijn lezers eigenlijk vinden dat Jack Reacher hen toe behoort "Ze zouden hem zelf willen zijn of anders wel door hem gered willen worden." Sluipschutter is het dertiende boek in Lee Childs Jack Re acher serie. Dit keer is de on grijpbare Reacher getuige van een zelfmoord in de metro van New York. Als koning van 'finding trouble and putting it right' laat de zelfmoord Re acher niet meer los. Hoewel diverse groeperingen hem ervan af willen houden, bijt hij zich in de zaak vast. Want Reacher strijdt nou eenmaal te gen onrecht. Wat dat be treft vertoont hij een op vallende gelijkenis met de mythische figuur van Wale- wein in de Middeleeuwse lite ratuur, erkent Child. "Ook Re acher is een mysterieuze lo ner, die de mensen helpt en vervolgens weer verdwijnt." Als klein ventje was Lee Child al gefascineerd door New York. Inmiddels woont hij er alweer jaren en voelt ook zijn karakter Jack Reacher zich er als een vis in het water. "Re acher hoort bij de Verenigde Staten. Hoewel nooit hele maal duidelijk wordt wat hij in het verleden heeft gedaan, kun je je niet voorstellen dat hij bijvoorbeeld in Londen rond zou lopen. In de VS vind je een soort Frontier-gevoel dat elders onbekend is." De keuze voor een karakter als Jack Reacher is niet alleen leuk voor de lezer. "Het geeft mij veel vrijheid. Ik kan hem steeds op een andere plaats op laten duiken. "Het vinden van een idee is echt geen pro bleem. Ik lees kranten en volg wat er op internet gebeurt. Dat geeft me wel vijf bruikbare ideeën per week. Het is daar door meer een kwestie van se lecteren dan van verzinnen." Dat selecteren noemt Child intuïtief. "Het feitelijke schrij ven kost gemiddeld zes maan den. Bij het bepalen welk idee uitgewerkt kan worden, ga ik vooral op m'n gevoel af. Speel ik niet op safe. Dat zou de energie eruit halen." Hoewel de figuur van Jack Re acher veel vrijheid geeft, is voor elk boek wel wat research nodig. "Maar zo ingewikkeld is dat niet. In de boeken ko men zaken rond het le ger naar voren. Er zijn tal van boeken en films verschenen waar je je in formatie vandaag kunt halen. En als er dan nog gaten vallen, kun je ze zelf invullen." En met dat invullen gaat Child nog wel even door. "Dat ver wacht de lezer ook van mij. Zelfs als ik Oorlogen vrede zou schrijven, zou de lezer niet te vreden zijn omdat Jack Re acher er niet in voorkomt." Lee Child, Sluipschutter, Lui- tingh, 19,95 euro. Eerder werd Bonus Time in het Engels in eigen beheer uitge geven. Nu is bij Bruna de Ne derlandse vertaling van het boek van de Nederlandse ban kier Gregor Vincent versche nen. In het vuistdikke boek neemt Vicent de lezer mee naar de wereld van het grote geld. Dat klinkt mis schien niet zo span nend maar dat is het wel! Het boek gaat dan ook over' meer dan alleen maar geld. Zo blijkt het autoconcern, waar de jon ge Zwinterse bankier zijn geld in steekt, gebouwd te zijn met geld van door nazi's gestolen kunstschat ten. De klopjacht die ontstaat heeft dan ook veel meer ach tergronden dan de vele miljoenen die de Zwitser heeft verloren! Gregor Vincent, Bonus Time, A.W. Bruna, 22,95 euro. Televisieprogramma's die de nieuwe sterren selecteren en populistische politiek. In De stem van het volk kan de lezer niet om de thema's heen. Op de terugweg van de golfbaan krijgt de licht beschonken Nikki Koudstaal een aanrijding met twee Marokkaanse jongens op de scooter. De jongens chante- ren haar, maar niet precies zoals zij la ter haar man op biecht. Doordat haar man Bart Jaap betrokken is bij het campag neteam van Eva Perdon, winna res van het tv-programma 'Wie mm$T: wil het volk?' gaat Nik- ki's aangedikte verhaal een eigen leven leiden in een merkwaardige wereld die wordt be heerst door macht en geld. Roel Janssen, De stem van het volk, Cargo, 18,90 euro.

de Faam | 2009 | | pagina 35