Diagnose MS wordt steeds vaker bij kinderen gesteld Diagnose multiple sclerose is moeilijk Witte ballonnen steunen MS actie als eerste 24 UUR VAN DE Team: Junior Kamer Walcheren, Vlissingen Team: Istimewa Elektro Team: ZLMA/erzekeringen, Goes Woordvoerder: Machteld van der Slot Waarom steunt uw bedrijf het MS evenement? Wij, als Junior Kamer Walcheren, dragen graag bij aan goede doelen. Daarnaast vinden wij dit een erg mooi en leuk evenement van de Rotary Vlissingen. In de organisatie van de 24 uur (Ro tary Vlissingen) zitten een aantal oud JKW leden die we ook graag steunen. Hoe heeft u de groep spinfietsers bij elkaar gekregen? Wij hebben onze JKW leden en aanhang gemo biliseerd om te fietsen tijdens de 24 uur. Wie gaan er met uw team meedoen? Zowel mannen, vrouwen en zelfs een kind van 11 jaar. De mannen en vrouwen zijn zo vanaf 23 jaar tot en met 42 jaar. Trainen de teamleden al veel en hoe/waar? Trainen doen we niet als groep van te voren, een aantal wel individueel. Andere leuke wetenswaardigheden? Uiteraard zullen we proberen zoveel mogelijk voor MS research bijeen te fietsen als Junior Kamer Walcheren! Woordvoerder: Evelien Boone Waarom steunt uw bedrijf het MS evenement? Kinderen zijn onze toekomst en wij als Istimewa Elektro willen graag ons steentje bijdragen om MS bij kinderen de wereld uit te fietsen. Hoe heeft u de groep spinfietsers bij elkaar gekregen? Toen wij hoorden van deze bijzondere manifes tatie ben ik eigenlijk meteen gaan bellen met collega's om een team van vierentwintig man/vrouw bij elkaar te sprokkelen en dat is hartstikke goed gelukt. In totaal hebben er veer tien enthousiaste collega's zich opgegeven om mee te doen waarvan één dame (en dat ben ik). Daarnaast heb ik zelf nog zeven fanatieke vrien den weten te regelen waarvan ook weer 1 dame. Tenslotte heeft mijn collega nog drie sportieve dames in zijn familie die ook graag voor het goede doel willen mee spinnen. Kortom wij hebben een team samen weten te stellen met in totaal vijf dames en negentien heren tussen de 16 en 55 jaar. Woordvoerder: Emerence van Wingen Waarom steunt uw bedrijf het MS evenement? Een collega van ons heeft zelf MS en zij heeft ons geattendeerd op dit bijzondere evenement. Hoe heeft u de groep spinfietsers bij elkaar gekregen? Wij hebben een oproep in onze nieuwsbrief op intranet geplaatst. Wie gaan er met uw team meedoen? Een combinatie van personeelsleden en part ners. Trainen de teamleden al veel en hoe/waar? De meeste teamleden zijn goede wielrenners en spinners dus er wordt regelmatig getraind. Met de conditie zit.het dus wel goed! Andere leuke wetenswaardigheden? In ons bedrijfsrestaurant vragen wij vanaf juni ook aandacht voor dit evenement, ledereen die niet meefietst kan zijn of haar donatie in een spaarvarken gooien. Op die manier hopen we een leuk bedrag aan extra sponsorgeld te ont vangen. sr& i k i ff» iiu rik 'tr% n VOOR <\NT>BQBN MBTM5 De eerste verschijnselen die op MS kunnen wij zen, zijn: Doof gevoel, tintelingen, wazig zien, duizeligheid, moeheid, krachtverlies in de benen en onduidelijke spraak. De diagnose kan worden gesteld op basis van: twee of meer aanvallen of schubs, een MRI-scan of onderzoek van ruggenmergvloeistof (cerebro- spinale vloeistof liquor cerebrospinalis) en een onderzoek dat evoked potentials heet en waarbij met behulp van elektroden op de hoofdhuid op pijnloze wijze de reactietijd van de hersenen op visuele, geluids- en zintuiglijke prikkels wordt ge registreerd. Bij het onderzoek wordt ook geke ken in hoeverre de patiënt in staat is zelfstandig te eten, zich aan te kleden en naar de wc te gaan, en in hoeverre hij of zij kan lopen met of zonder hulpmiddel. Op deze wijze kan de hulp verlener vaststellen of de ziekte stabiel is of ver ergert. Symptomen kunnen voorkomen in allerlei combinaties en de mate kan variëren van licht tot ernstig. VLISSINGEN - "Koninklijke Ho reca Nederland, afdeling Vlissin gen heeft eind 2008 en begin van dit jaar het Winterfestival gehouden. Tijdens de jaarwisseling zijn 200 witte ballonnen de lucht inge gaan. Die hebben 1000 euro op gebracht en dat is naar 'De 24 uur van de boulevard', gegaan zodat MS Research onderzoek naar MS bij kinderen kan doen", vertelt eigenaar Frans Meijer van het Vlissingse café De Con current. "De '24 uur van de boulevard' kreeg eind vorig jaar bekendheid en dit leek ons een leuk op stapje", gaat Frans verder. Het ballonnengeld was één van de eerste bedragen die binnen kwam. Hij is begaan met de fietsmarathon die zaterdag 20 en zondag 21 juni is. Daarom heeft zijn café een fiets gehuurd en zal Frans als eerste van zijn team op de pedalen gaan. Frans: "Ik kende de ziekte MS al. Maakte het mee bij klanten. En heb meegedaan aan de eerdere actie van Ab Goedbloed, die zijn vrouw verloor aan MS." Door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Multiple sclerose (MS) is een slopende ziekte die iedereen kan treffen. Bij MS vallen verschillende lichaamsfuncties plot seling uit. MS wordt gezien als een ziekte van volwassenen, die meestal de kop opsteekt bij mensen tussen de 20 en 45 jaar, maar steeds vaker wordt de diagnose bij kinderen gesteld. Wereldwijd hebben zo'n 4,5 miljoen mensen MS. Kinderen die aan MS lijden hebben vaak de zelfde klachten als volwassenen, maar de ziekte heeft veel meer impact. Kinderen zijn nog volop in ontwikkeling, waardoor de ziekte veel pro gressiever verloopt. Zo hebben kinderen meer last van vermoeidheid en krijgen zij vaker aan vallen, waarbij hun toestand plotseling ver slechtert. Deze terugkerende perioden van verslechtering zijn een belangrijk kenmerk van multiple sclerose. Een kind met MS kan dan plotseling slecht zien, slecht lopen of praten en heeft weinig kracht meer in zijn armen en benen. De onzekerheid en de onvoorspelbaar heid worden als zeer dreigend ervaren. Ook heerst er vanuit de omgeving veel onbegrip over de ziekte. Een kind met MS ziet er vaak fit uit, maar de problemen kunnen aanzienlijk zijn. Aan vriendjes is het ook moeilijk uit te leggen dat je de ene keer wel en de andere keer geen rolstoel nodig hebt. Meer bekendheid over de ziekte op school, thuis en bij vrienden zou het leven voor een kind met MS een stuk aangena mer maken. Omdat er nog geen medicijn is tegen deze wrede ziekte, is onderzoek hard nodig. De Stichting MS Research financiert en stimuleert wetenschappelijk onderzoek naar MS. Haar doelstelling is het opsporen van oor zaken van MS en het ontwikkelen van effectieve behandelwijzen. Frans Meijer fietst zelf ook mee tij dens de '24 uur van de boulevard.' Foto: Powernews

de Faam | 2009 | | pagina 29