Strand- wachten verlenen eerste hulp MS patiënten Suus en Jolanda hopen op medicijn dat geneest Vrije tijd schiet er bij in tijdens voorberei den fiets- marathon BOULEVARD De twee Vlissingse vrouwen openen de '24 uur' 20-21 JUNI 2009 24 UUR VAN DE Door Marcel van der Voort VLISSINGEN - De Vlissingse strand wachten willen graag hun steentje bijdragen aan de 24 uur van de boulevard op zater dag 20 en zondag 21 juni. Ze hadden de mogelijkheid om mee te gaan fietsen voor het goede doel, maar omdat de or ganisatie behoefte heeft aan gediplomeerde hulpverleners is besloten om de mensenredders in te zetten als EHBO'ers. Op de stoep bij Toon's Kiosk komt een gele eerste hulp tent te staan. Naast eerste hulp tas sen zijn in deze ruimte ook zuur stof en - een Automatische Externe Defibrillator aanwezig. De strandwachten bemannen vrijwillig deze post. Er worden in drie ploegen steeds diensten van acht uur gedraaid. De strandwachten hopen dat er geen beroep gedaan hoeft te worden op de EHBO. Het risico is niet groter dan een willekeurig ander evenement, toch zijn ze voorbereid op een eventuele ca lamiteit, hoe gering het risico ook is. Bij dit soort buitenactivi teiten wordt in het draaiboek uit gegaan van twee uitersten wat betreft de weersofhstandighe- dén, extreme hitte waardoor uit droging en uitputting op de loer liggen of juist extreem slecht en koud weer, waardoor onderkoe ling een potentieel risico is. Ze verwachten overigens dat de fy siotherapeut het wel eens het drukst kan krijgen met kleine spierblessures. De ÈHBO-post op het badstrand is voorzien van behancfeltafel en wordt beschik baar gesteld als behandelruimte voor de fysiotherapeut. De strandwachten willen zo op hun manier de strijdt tegen MS bij kinderen ondersteunen. Door Marcel van der Voort VLISSINGEN - "In 1990, toen ik op de admini stratie van de Vlissingse Schelde werkte, kon ik opeens mijn rechterarm niet meer gebrui ken. Veel onderzoeken later is de diagnose multiple sclerose (MS) gesteld", vertelt Jo landa Schipper (48) uit Vlissingen, die te kam pen heeft met de aandoening van het centraal zenuwstelsel. "Ik werkte bij de gemeente Vlissingen. In 1997 begon ik moeilijk te lopen. Mijn benen werden koud en kreeg ik niet meer op temperatuur. Ik hing badlakens over de verwarming en legde die later op mijn benen om ze een beetje warm te krijgen", legt de Vlissingse Suus Spanjer (58) uit. Haar vriendin Jolanda luistert aandachtig. Dan gaat Suus verder: "Mijn huisarts ver moedde meteen MS en na een halfjaar is defi nitief de diagnose gesteld." Jolanda: "Toen ik de ziekte kreeg stortte mijn wereld in. Op een ge geven moment functioneerde alleen mijn mond nog. Ik was jong en vroeg mij af: "Moet ik zo tachtig worden? Ik heb twee jaar in Der Boede tussen de ouderen gezeten. Wellicht ook dank zij medicijnen is mijn toestand daarna verbeterd. Genezing zit er niet in. Toch hoop ik dat er een medicijn komt waardoor dat wel lukt." Daar is Suus optimistisch over: "Dat hoop ik en ver wacht ik ook", verklaart ze. Jolanda en Suus drinken gezellig koffie en genieten van de ap pelflappen die erbij zijn. Suus: "Wij sporten met elkaar en bellen en mailen dagelijks." Welke be perkingen hebben ze door de ziekte? Jolanda: "Sporten gaat minder goed dan vroeger en ramen zemen lukt niet." Suus: "Ik kan 300 meter achter de rolstoel lopen, een trapje op hoef ik niet te proberen. Stofzuigen wel, maar dat doe ik heel langzaam." Over de '24 uur van de boulevard', waarvoor ze de openingshande ling doen zijn ze positief. "Geweldig!", klinkt het tweestemmig. "Een mooi initiatief om MS Re search zo te steunen", verduidelijkt Suus. Suus en Jolanda steunen elkaar in de strijdt tegen de ziekte MS. Foto: Izaak Verkste REKENING 1446.51.858 Weinig vrije tijd, maar wel veel plezier. Frans van Spaandonk, Gerben Rodts en Jan Jacobs zijn de mannen achter de '24 uur van de boulevard.' Foto: Izaak Verkeste Door Marcel van der Voort VLISSINGEN - "Het afgelopen najaar waren wij al bezig met de organisatie van de '24 uur van de boulevard', het fietsevenement van de Vlis singse Rotaryclub om geld in te zamelen voor onderzoek naar MS bij kinderen. Op weg naar het kantoor van MS Research ,zei ik tegen Jan Jacobs: Ik word nerveus van dit project", ver telt Frans van Spaandonk openhartig. Het is woensdagavond. Frans zit samen met Jan en Gerben Rodts in een zaal van het Ach- mea Health Center in Vlissingen. Spanning ,zo vlak voor de start van de Vlissingse fietsmara- thon op zaterdag 20 en zondag 21 juni, is amper te bespeuren. Wel heerst er een vrolijke sfeer. Dat komt vooral omdat bekend is gewor den dat bijna alle tachtig spinfietsen inmiddels zijn verhuurd. Frans: "Een tijd geleden kreeg ik in de gaten dat het evenement groot zou wor den." Gerben: "Vanaf het begin praten wij er veel met elkaar over. Daarom hebben wij een enorm enthousiasme en veel energie gekre gen." Jan glundert als hij praat over de inzet van alle leden van de Rotaryclub. "Het beeld dat sommige mensen van de Rotaryclub hebben is dat van een verzadigde groep heren en een en kele dame in een club, die een beetje wijn drin ken en leuteren. Onze club staat midden in de samenleving", benadrukt hij. Het is de bedoe ling dat de fietsmarathon zeker vijfjaar achter elkaar wordt gehouden. Een enorme opgave voor de mensen achter de schermen. Frans: "Ik heb er nog geen moment spijt van gehad. Wel eens een nacht wakker gelegen. Dan vroeg ik mezelf af: Lukt het wel? Ik probeer zoveel mo gelijk alles in de hand te'houden. Ik denk dat de meeste betrokkenen, zodra het evenement zon dags voorbij is, uitgewrongen kunnen worden." En heeft Jan Jacobs nog vrije tijd? "Mijn vrouw Els, die het secretariaat voert, en ik hebben er hierdoor op het ogenblik samen een extra baan bij. Het is geweldig om dit te mogen doen. Ik heb van tevoren tegen de anderen gezegd, dat we weinig vrije tijd over zouden houden." Het drietal is verbaasd over de veelvuldige spon tane medewerking. Frans: "Van Dorinda Roos en haar organisatie MS Research, de gemeente Vlissingen, de Amadore groep, De Faam voor alle publiciteit en de strandwacht die voor EHBO'ers zorgt. Dat had ik vooraf niet ver wacht." De Rotaryclub wil niet alleen geld inza melen voor onderzoek, maar ook meer I VOQg <WPEgEA/ MET MS bekendheid aan de ziekte MS geven. "Het is een relatief onbekende ziekte. Dit is onze kans om er meer duidelijk over te maken", besluit Jan. Informatie: www.24uurvandeboulevard.nl.

de Faam | 2009 | | pagina 27