www.middelburg.nl Verkiezingen Europees Parlement Herdenkingsconcert op begraafplaats Tiende editie vrijwilligersmarkt De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL LOU Woensdag 27 mei 2009 - Pagina 9 Bent u op zoek naar vrijwilligers voor uw organisatie? Laat u zelf dan zien op de vrijwilligersmarkt, er zijn nog enkele kra men beschikbaar. Bureau Vrijwillige Inzet, onderdeel van Stichting Welzijn Middelburg, organi seert samen met de gemeente Middelburg én met muzikale mede werking van Middelburg Vol-kören op zaterdag 6 juni alweer de tiende edi tie van de vrijwilligersmarkt. Middel burgse en Zeeuwse organisaties pre senteren zich van 11.00 uur tot 16.00 uur op de markt en laten u graag zien wat zij allemaal doen. Bent u op zoek naar vrijwilligerswerk en wilt u eens weten wat er op dat ge bied allemaal mogelijk is, kom dan ze ker langs. U kunt kennismaken met de organisa ties en zich aanmelden als vrijwilliger. U wilt wel vrijwilligerswerk doen, maar u weet nog niet wat? Kom dan langs de stand van het Bureau Vrijwillige Inzet, de standhouders hel pen u graag op weg. Vrijwilligerswerk: dankbaar werk Vrijwilligerswerk doen mensen om allerlei redenen. De grootste motiva tie is dat het veel voldoening geeft. U komt binnen en bewoners krijgen een glimlach op het gezicht, een evene ment is afgerond omdat onder ande re daar keihard aan hebt meege werkt of als u hoort van ouders dat hun kind met veel plezier meedoet aan een leuke activiteit. Vaak zijn het de kleine dingen waaruit de waarde ring wordt gehaald voor uw inzet als vrijwilliger en die er voor zorgen dat ook u met een glimlach naar huis gaat. Vrijwilligerswerk noemen op uw cv is tegenwoordig een pré. Weet u nog niet wat voor baan u wilt? Met vrijwilli gerswerk kunt u zich ook oriënteren op de arbeidsmarkt. Wilt u ook een kraam op de vrijwilli gersmarkt? Laat het de organisatie dan zo snel mogelijk weten. U kunt zich nog aanmelden via vrijwil- liger@welzijnmiddelburg.nl of vul het contactformulier in op www.vrijwilligeinzetmiddelburg.nl Voor meer informatie kunt u telefo nisch contact opnemen met Angèle de Baar of Yvonne van Schaik, bereik baar op telefoonnummer 75 14 00. Ook dit jaar doet de gemeente Middelburg weer extra inspanningen voor haar natuurlijk erfgoed, de stadsvogels. Sterker de gemeente doet ook in 2009 een serieuze gooi naar het predikaat de stadsvogel- stad, de vogelvriendelijkste gemeente van Nederland. Ze zijn weer terug, de giertjes, de gierzwaluwen boven de stad. Zomervogels bij uitstek, komen gier zwaluwen pas eind april en vertrek ken al begin augustus naar de over- winteringsgebieden in Afrika ten zui den van de evenaar. In die korte peri ode brengen ze hier hun jongen groot, maar alvorens het zo ver is, worden vaak spectaculaire balts- vluchten ondernomen. Hoog in de lucht jagen mannetjes en vrouwtjes soms in groepjes achter elkaar aan, waarbij luid roepend - gierend - snelheden tot 150km per uur bereikt worden. Glijdend, wendend, draai end, dalend en stijgend, soms tot op grote hoogte vliegend, dan weer langs huizen scherend, worden de eerste weken na aankomst in de lucht doorgebracht. Tot aan het invallen van de duisternis zijn de giertjes actief, dan zoeken zij hun nestholten op om de nacht door te brengen. Die bevinden zich onder dakpannen, in scheuren en gaten in muren of in speciaal opgehangen nestkasten. Bij goed weer overnachten heel wat gierzwaluwen eenvoudigweg in de lucht, "drijvend" op warmere luchtla gen. Dat zijn dan vaak eenjarige vogels, die nog niet tot broeden komen, maar aan het einde van het broedseizoen ook ouders met hun jongen. Bij langere perioden van slecht weer kunnen de jongen overigens tot een soort "winterslaap" overgaan. Hun lichaamstemperatuur zakt, de adem- frequentie daalt en de stofwisseling kan tot 50 tot 90% gereduceerd worden. Op die manier overleven de jongen een schaarste aan voedsel, immers gierzwaluwen voeden zich met "luchtplankton", spinnetjes, kevers, vliegjes, vliegende mieren, dat niet altijd in voldoende mate beschikbaar is. Vaak ondernemen de oudervogels daarom vluchten van tientallen kilometers van de broedplaats om voedsel te verzame len. De prooien worden in de keelzak met speeksel tot een soort voed- selbal gevormd. Na anderhalf tot twee maanden zijn de jongen vliegvlug en kiezen zij hun element, de lucht. En dan is het al heel snel weer terug naar Afrika, waar gierzwaluwen het grootste gedeelte van hun leven doorbren gen, een leven, dat voor vogelbe grippen lang duurt: tien tot vijftien jaar is geen uitzondering. Op donderdag 4 juni kunt u uw stem uitbrengen voor de verkiezing van de leden van het Europees Parlement. De kandidatenlijsten worden deze week huis aan huis verspreid. Daarin worden behalve alle partijen en kandidaten ook de stemlokalen vermeld. U heeft een stempas waarmee u in Middelburg elk willekeurig stembureau kunt binnenlopen om te stemmen. Geen stempas ontvangen? Dan kunt u contact opnemen met de afdeling Publiekszaken van de gemeente Middelburg, telefoon 67 54 41 of 67 55 00. Dan krijgt u, als u kiesgerechtigd bent, alsnog een vervangende stempas. U kunt tot en met dinsdag 2 juni een ver vangende stempas aanvragen. U bent verplicht om uw identiteitsbe wijs op het stembureau te tonen. Zon der stempas of zonder geldig identi teitsbewijs kunt u die dag geen stem uitbrengen. Foto: Jan Koole Jaarlijks is er op de begraafplaats aan de Westelijke Oude Havendijk Middelburg een 'Concerto in Memoriam'. Dit openluchtconcert geeft nabestaanden de gelegenheid hun overleden dierbaren te herden ken door middel van muziek. Dit jaar vindt het concert plaats op vrij dag 19 juni. Het concert begint om 19.30 uur en is vrij toegankelijk. In de loop der jaren is er nog altijd een groeiende belangstelling voor dit concert, leder jaar wordt er medewerking verleend door het Middelburgs Muziekkorps. Tevens wordt geprobeerd op de wensen van belangstellenden in te spelen door elke keer een andere toevoeging aan het concert te geven. Zo hebben er in de afgelopen jaren verschillen de koren opgetreden, een kunstena res met een funeraire dans en een klassieke zangeres. Dit jaar werken naast het Middelburgs Muziekkorps, pianist Wouter Izeboud, doedelzak speler Mariëlla van Rijsewijk van Inter Scaldis Pipes Drums en zan geres Pamela Bart mee aan het con cert. Het repertoire bestaat uit muziek stukken die regelmatig bij plechtig heden te horen zijn, zoals het klas sieke Adagio uit Klarinetconcert van Wolfgang Amadeus Mozart. Naast klassieke muziek wordt er ook hedendaagse muziek ten gehore gebracht, onder andere The Rose van Bette Midler. Burgemeester Schouwenaar houdt de openingstoe spraak en Lieke Bosveld spreekt enkele passende woorden. Na het concert kunnen belangstellen den hun dierbaren herdenken door het leggen van een bloem of het aan steken van een waxinelichtje. Een roos en waxinelichtje zijn na het con cert vrij te verkrijgen. Aansluitend kan er in de koffiekamer van de begraaf plaats worden nagepraat. Een pro gramma van het herdenkingsconcert is verkrijgbaar bij de informatiebalie van de begraafplaats. Het concert vindt onder alle weersomstandighe den plaats, dus het is raadzaam een paraplu mee te nemen. Concerto in Memoriam 19 juni 2009 Begraafplaats/crematorium Middelburg Westelijke Oude Havendijk 3 Aanvang: 19.30 uur Gratis toegang Foto: Mieke Wijnen Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830

de Faam | 2009 | | pagina 9