Nationale Molen- en Gemalendag Fiets gezellig mee op de ANWB Fietsdag Wandelend Lingo Wandelen boven vloedlijn r w De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Genieten van mooie fietsroutes, arrangementen en activiteiten Fietsdag Leuke routes Stadswandelingen in Vlissingen Fietspuzzeltocht rond Aagtekerke Groot economisch effect recreatief fietsgebruik Woensdag 6 mei 2009 - Pagina 42 Meimaand Fietsmaand Veel animo voor de meimaand fietsmaand. foto: andré van der velde door ellen de vriend VEERE - De Meimaand Fietsmaand is een jaarlijks terugkerend evenement dat een hele maand duurt. Het is een periode waarin volop genoten kan worden van unieke routes, arrange menten en bijzondere acti viteiten. Zo'n 420.000 men sen deden vorig jaar aan de Fietsmaand mee. Dit jaar is de vierde editie van de spor tieve maand. Naar verwachting gaan in mei enkele honderdduizenden fiet sers op pad in Meimaand Fiets maand. Het grootste fietseve- nement van Nederland heeft inmiddels meer dan driehon derd bijzondere fietsroutes in Nederland beschikbaar. Daar mee voorziet het in een be hoefte, want uit onderzoek van het Landelijk Fietsplatform blijkt dat recreatief fietsen in Nederland de afgelopen jaren is gestegen. Jaarlijks stapt ruim de helft van de Nederlanders op de fiets voor een recreatieve fietstocht. Het onderzoek laat verder zien dat mensen tijdens die fietstochten en fietsvakan ties zo'n 750 fniljoen euro uit geven aan onder andere con sumpties en overnachtingen. Meimaand Fietsmaand geeft het recreatief fietsen een extra impuls door een maand lang bijzondere fietstochten en De derde Zeeuwse Fietsdag is dit keer in Breskens en op 9 mei. Op het Veerplein in Breskens zijn verschillende activiteiten zoals mountain- bikeclinics, GPS fietsen, een dodehoektest, een conditie test en een Zeeuwse proe- verij. Voor de kleinere be zoekers is er een verkeers- tuin. Gedeputeerde Toine Poppelaars geeft daar om 10.00 uur het startschot voor een recreatieve route van ongeveer 35 kilometer. Fiet sers maken bij inlevering van een volle stempelkaart kans op mooie prijzen zoals een fietsweekend in Neder land. Wie geen zin heeft om alleen te fietsen kan vanaf 10.00 uur meerijden met een speciale groepsfietstocht. Info: www.zeeuwsefiets- dag.nl. meerdaagse arrangementen aan te bieden. Bunkerroute Op Walcheren zijn veel leuke routes te rijden. De Bunkerrou te is daar één van en herinnert aan de Atlantikwall uit de Tweede Wereldoorlog. Deze recreatieve fietsroute is tussen de 31 en 40 kilometer lang en gaat van Westkapelle naar Zou- telande, Groot Valkenisse en Dishoek. Meer informatie: http://www.routesinzeeland.nl. Ontdek Walcheren De route Ontdek Walcheren is tussen de 50 en 60 kilometer lang en voert deelnemers van Domburg naar Veere met de luxe van bagagevervoer. Meer informatie: http://www.vw- zeeland.nl. Een fietsarrangement van drie dagen biedt het Badhotel Domburg met routes tot 20 of 30 kilometer, diners en zelf een fiets. Meer informatie: 0118- 588800. De Walcherenroute is ook recreatief en tussen de 40 en 50 kilometer lang. De route gaat langs de Jumbo Super markten in Middelburg, West kapelle, Domburg en Zoute- lande en komt langs de mooi ste plekjes. Meer informatie: ilse.fabrie@jumbosupermark- ten.nl. Ook zijn er op andere plaat sen in Zeeland leuke routes zoals de Bloesem- en Fruit- route, de Dijkenroute, Ka pelletjesroute of een Geu- zenroute. Voor meer infor matie over routes in Zeeland kan men terecht op www.routesinzeeland.nl. MIDDELBURG - Moeders worden op 9 mei extra in het zonnetje gezet bij winkelcen trum De Veersche Poort in Middelburg. Dan loopt er een promotieteam rond met rugzak ken gevuld met balten. Als de moeders voor een bepaald bedrag aankopen hebben ge daan mogen zij proberen om een groene bal te pakken en winnen ze een prijs. Meer dan de helft van alle authentieke molens in Nederland is tijdens de Molens en Gemalendag opengesteld. En ook bij vele gemalen staan de deuren open voor het publiek. foto: p.r. door tara de vriend AAGTEKERKE - De Natio nale Molen- en Gemalen dag, het zesendertig jaar oude evenement, wordt we gens succes van vorig jaar wederom een heel weekend gehouden, op zaterdag 9 en zondag 10 mei. De Nationale Molen- en Gema lendag biedt dit jaar verschillen de activiteiten in het thema van de traditie. Het is een unieke ge legenheid om molens en gema len te bezoeken op plaatsen die soms wat moeilijk toegankelijk zijn. In Domburg gaat de molen Weltevreden draaien en is deze ook te bezichtigen van 10.00 tot 14.00 uur. Verder draait molen De Lelie in Koudekerke, net als de molen in Meliskerke, molen De Koning in Middelburg en De Pere in Oost-Souburg. In Aagtekerke is de molen uitge breid te bezichtigen. Ook doet d' Arke molen in Oostkapelle mee aan de Molen en Gemalen dag. Deze gaat draaien en ma len. Er wordt brood gebakken én meel, kruidkoek, cake en koekjes verkocht. Alle molens zijn geopend op za terdag 9 mei. VROUWENPOLDER - De Vereniging Natuurmo numenten houdt 9 mei een wandeling boven de vloedlijn. Deze zogenaamde Hans Verkooijen Wandeling is op het voormalige werkeiland Neeltje Jans, in het Nationaal Park Oosterschelde. Wandelen boven de vloedlijn" gebeurt onder lei ding van een gids. Deelname is 2 euro voor vol wassenen en kinderen betalen de helft. De begin tijd is 14.00 uur. Aanmelden via: 0113-569110 of: www.biologischewerkgroep.nl vijftig kilometer en iedere route gaat door een uniek stukje van Walcheren. Er is een dorpen route die start vanaf StayOkay aan de Duinvlietweg 8 in Kou dekerke. De route is vijfenvijftig kilometer lang. Er is een Vlied bergenroute van tweeënveertig kilometer lang die start vanaf de Kanaalweg 22 in Middelburg. Ook is er een Rammekensroute van vijftig kilometer lang die be gint vanaf Parkeerterrein bij de sluis aan de Kanaalweg Westzij de. En als laatste is er de Kanaal route Veere van veertien kilo meter lang. Deze begint bij Par keerterrein bij VW Middelburg op de Dam 73. Aanmelden kan via www.anwb.nl/fietsdag. Deelnemers kunnen starten tussen 10.00 uur en 13.00 uur. Meedoen is gratis voor NTFU- en ANWB-leden. MIDDELBURG - Dit jaar is er de tweede editie van de ANWB Fietsdag op zondag 7 juni. Op deze dag Imnnen fietsliemebbers door heel Walcheren speciaal uitge zette routes fietsen. De rou tes zijn geschikt voor zowel de geoefende als de niet-ge- oefende fietser. Er zijn routes van veertien, tweeënveertig, vijftig of vijfen- VLISSINGEN - Wie heeft er maar liefst zeven geboortehuizen? Dat is Michiel de Ruyter. Een wandeling daarlangs is één van de opties die het Zeeuws Maritiem mu- ZEEum in Vlissingen biedt. Tot 1 november zijn verschillende stads wandelingen mogelijk. Een stadswandeling door Vlissingen is een unieke ma nier om de verhalen van de stad te leren kennen. Een stadsgids voert wandelaars door bijzondere steegjes, langs interessante pleintjes en kent de verhalen achter de gebouwen. Bijzondere plekjes worden bezocht, verhalen komen tot leven. Wat heeft een oud-loods bijvoorbeeld allemaal mee gemaakt? Welke verhalen schuilen er achter de gevels van oude panden? Vlissin gen, een stad van verhalen. De wandelingen zijn op zondag en beginnen om 14.00 uur bij het muZEEum. De gids loopt ongeveer an derhalf uur en meelopen kost 6 euro. Reserveren bij Stichting Promotie Marke ting Zeeland Delta op tele foonnummer 0118-569177. AAGTEKERKE - De stich ting hulp aan Roemenie Aagtekerke houdt op maan dag 1 juni haar jaarlijkse fietspuzzeltocht. Het is een gevarieerde tocht over Wal cheren van vijfentwintig ki lometer lang. Inschrijven kan tussen 12.30 en 14.00 uur aan het Dorpsplein in Aagtekerke. Deelname kost 2,00 euro. Het NCDO ver dubbelt de opbrengst. Meer informatie via 0118-584948. VEERE - Actuele cijfers, ver zameld door de Stichting Landelijk Fietsplatform - het kennis- en coördinatie punt voor het recreatieve j fietsen in ons land, tonen dat jaarlijks meer dan vijftig procent van de bevolking (ruim 8,5 miljoen Nederlan ders) op de fiets stapt voor het maken van een recre atieve tocht. Dit resulteert in ruim 200 miljoen fietstoch ten van een uur of meer en circa 750 miljoen euro aan bestedingen onderweg. De ze bestedingen zijn aan zienlijk toegenomen, omge rekend per fietstocht ge middeld vierendertig pro cent in vergelijking met 2002. Ook het aantal meer daagse fietstochten is ge groeid. In 2008 werden er ruim 1 miljoen fietsvakan ties gehouden, waarvan on geveer 450.000 op basis van het LF-netwerk. Het Fiets platform ziet goede kansen voor verdere toename van het recreatief fietsgebruik en fietsvakanties in Neder land, onder andere door het stimuleren van het inko mend fietstoerisme. Voor waarde is volgens voorzitter van het Fietsplatform Jan Dijkema wel het blijven in vesteren in de mogelijkhe den voor fietsrecreatie en het verder versterken van de samenwerking op het ge bied van marketing en voor lichting. _j

de Faam | 2009 | | pagina 62