Komst bevrijdingsvuur 10e Van Randwijklezing iscussies bij Reflexionz of Freedom Het festival is de start van de Maand van Vrijheid Discussies Discussie, egon op de scholen dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL De agenda van Bevrijdingsdag deweekkrant.nl Festivalinfo Verkeer Woensdag 29 april 2009 - Pagina 18 VUSSINGEN - Het Bevrij dingsfestival Zeeland wordt op 5 mei elk jaar in Vlissin- gen gevierd. We vieren de vrijheid met muziek optre dens op verschillende po dia, met discussieprogram ma's en het Plein van de Vrijheid. Het festival is de start van de Maand van de Vrijheid. Het thema voor de dertien Bevrijdingsfestivals die in Nederland zijn is dit jaar: vrijheid en identiteit Al bijna volgens traditie krijgt een talentvolle Zeeuwse band de kans het festival te openen. De eer is dit keer voor de Zeeuws Vlaamse band Bluem, die van 13.00 tot 14.00 uur lekker alter natieve Rockpop speelt met een Belgisch randje. Daarna treedt Ziggi op het Bellamypark op en klinken relaxte reggaeklanken en opzwepende dancehallnum- mers. Samen met zijn Renais sance Band presenteert hij on der andere zijn nieuwe repertoi re met nummers van de cd In Transit. Als iedereen een beetje opgewarmd is, is het tijd voor een hiphop act met de ambassa deur van de vrijheid, rapper Typhoon, ofwel Glenn de Ran- damie. Samen met zijn vrienden Sticks Rico (Opgezwolle), Blaxtar en Neske Beks roept hij de festivalbezoekers op om zich in te zetten voor vrijheid. De VUSSINGEN - Het Bevrij dingsfestival Zeeland is een onderdeel van de Maand van de Vrijheid. De vrijheid vieren en er tegelijk aan wer ken dat anderen ook kunnen leven in een wereld zonder angst en gebrek, dat is waar het in mei, de Maand van de Vrijheid, om draait. De acti viteiten zijn vooral gericht op jongeren. Alles staat in het teken van de vier vrijheden (Four Free doms), zoals die ooit zijn ge formuleerd door de Ameri kaanse president Roosevelt: de vrijheid van meningsui ting, de vrijheid van gods dienst, de vrijwaring van ge brek en de vrijwaring van vrees. Meer informatie: www.maandvandevrij- heid.nl. plaatselijke rappers van Nul Elf Acht vullen daarna het optreden aan. Lay-On en Minnie, inmid dels beter bekend als Neger R. De Vries en Huckleberry Vinn, bleven over van de hiphopgroep 0118-VIER. En dan is er de Band Zonder Banaan, die we tegen woordig BZB moeten noemen. Deze zevenkoppige dwaze band staat met een mix van allerlei muziekstijlen garant voor een feestje. Wat je ziet is volop VUSSINGEN - Wat beweegt iemand om zo'n 240 kilome ter in estafettevorm door Ne derland te draven? Het ant woord: het doorgeven van het vuur van bevrijding. Van uit Wageningen wordt in de nacht van 4 op 5 mei om middernacht het Bevrijdings vuur ontstoken, 's Middags komt de estafette in Vlissin- gen aan en wordt de grote vlam op het Bellamypark aangestoken. Afsluiter van de avond is Milow. theater en absurditeiten. Wat je hoort is een stuwend lekker in het gehoorliggend eigen BZB- geluid. Room Eleven brengt daarna een combinatie van jazz en pop, maar ook blues invloe den en bossa nova. De nieuwste cd Mmm...Gumbo? is een groot succes. Opvallend is dat drie acts dit jaar een zilveren harp hebben gewonnen voor opko mend talent en dat alle drie de acts in Vlissingen op het pro- VUSSINGEN - Ieder jaar wordt in het kader van de Maand van de Vrijheid de Van Randwijkle zing uitgesproken door een pro minente spreker. Dit jaar doet Alexander Pechtold dat, fractie leider van D66 in de Tweede Ka mer. Zijn lezing heeft de titel: Een land op drift. De lezing be looft zeer boeiend en scherp te zijn. De lezing is gratis bij te wo nen, voor iedereen, vanaf 10.30 uur in de Sint Jacobskerk in Vlis singen. Kaarten aanvragen via: info@cultuurwerf.nl foto: p.r. gramma staan. Ziggi, Typhoon en Room Eleven zullen laten zien en horen deze titel waard zijn. Afsluiter van de avond is Milow. De Belgische singer is bekend sinds hij met Ayo Tech nology, de hitlijsten bestormde. Die cover van 50 Cent is briljant, maar hij heeft meer in zijn mars, zoals zijn andere grote hit You Don't Know. Meer informatie via www.bevrijdingsfestivalzee- land.nl Het debatprogramma Re flexionz of Freedom heeft na Prem Radhakishun een nieuwe debatleider. Onder leiding van Lange Frans dis cussiëren jongeren dit jaar met politici of gasten met een maatschappelijke func tie over de vrijheid. Om de discussie alvast op gang te brengen is er een Reflexionz of Freedom Scholentour opgezet om de jongeren alvast een klein voorproefje te geven. Tijdens de tour zijn diverse onderwerpen op middelbare scholen en op ROC's in Zeeland besproken. Room Eleven brengt daarna een combinatie van jazz en pop, maar ook blues invloeden en bossa nova. foto: p.r. VUSSINGEN - Alexander Pechtold en columnist Abdelkarim El Fassi ope nen op 5 mei de eerste debatronde van Re flexionz of Freedom. Een project door en voor jonge ren tussen de 12 en 25 jaar waarin sport, debatten en muziek centraal staan. Dit jaar zal Lange Frans het ge sprek leiden, ondersteund door een side-kick. Re flexionz of Freedom geeft de jongeren van Zeeland ook deze zesde edi tie de kans om zijn of haar stem te laten horen! Tijdens het Bevrijdingsfestival Zeeland is van 13.00 tot 17.00 uur, in een tent op het Arsenaalplein, het debatonderdeel van Re flexionz of Freedom te vinden. Geen suffe debatten maar pittige discussies over onderwerpen die actueel zijn en dicht bij de jonge ren uit Zeeland staan. De Cul- tuurwerf, organisator van het Be vrijdingsfestival, wordt in de voorbereiding bijgestaan door een jongerenpanel om het pro gramma samen te stellen. Zo heeft het panel stellingen gefor muleerd bij onderwerpen als vrij heid en identiteit, recht op priva cy, solidariteit en vrijheid van me ningsuiting. Met stellingen als; schotelantennes belemmeren de integratie! Als je je aanpast, verlies je jezelf! In hoeverre mag de over heid ingrijpen? Moet er een openbaar databestand komen voor bijvoorbeeld pedofielen? De discussies worden ingeleid door Lange Frans en gasten uit de po litiek, of gasten die betrokken zijn bij het onderwerp. Maar vooral het publiek wordt gevraagd om na te denken over vrijheid mee te discussiëren. Het draait er tijdens dit onderdeel van het Bevrijdingsfestival om dat de jongeren van Zeeland zich kunnen laten horen. Zowel in de bat als met optredens van locale rappers; Riff G, Extreem, Sketch en Green. Sportonderdeel Om actief bezig te zijn is er ook een sport onderdeel georgani seerd. Namelijk, Bossaball! Deze nieuwe sport is een combinatie van volleybal, voetbal, capoeira en gymnastiek. Heel erg specta culair! Er worden demonstraties en clinic's gegeven, ook is er ruimte voor vrij spel. Dit zal plaats vinden op het Dijk- theater. Daarnaast zal er aan dacht besteed worden aan dans met optredens van Vivrant Thing, Let's Dance en Motivation Dan cers. Muzikale begeleiding bij de sport en dans van Dj's Dirty- Brown en Ruwe data! Vanaf 18.30 uur gaat het feest in de tent verder met verschillende live-optredens van Rap-A-noia Double 8, Bdm Entertainment, 111 Proceeja, Hef, Nul Elf Acht, Tim Tommy, Dj dash en Winneü Kijk voor meer informatie over het Reflexionz of Freedom en het Bevrijdingsfestival op www.be- vrijdingsfestivalzeeland.nl of hy- ve naar reflexionzoffreedom.hy- ves.nl en geef ie mening! Hoofdpodium: 13.00-14.00 Bluem 15.00-16.00 Ziggi 17.00-17.30 Typhoon 17.30-18.00 Nul Elf Acht 18.45-19.00 aankomst Bevrijdingsvuur 19.00-20.00 BZB 21.00-22.00 Room Eleven 23.00-00.00 Milow C-Culturepodium: 14.00-14.45 Smout 16.00-16.45 Jay Minor 18.00-18.45 Suck on This 20.00-20.45 La Ventura 22.00-22.45 Benoit Martiny Band Dijktheater 14.00-17.30 Reflexionz of Freedom Sport 18.00-19.30 Sarien 19.30-21.00 Mason 21.00-22.30 Dada Life 22.30-23.45 Nakadia Arsenaalplein: 13.00-17.00 Reflexionz of Freedom debat 18.30-24.00 Reflexionz of Freedom Music De Piek: 14.00-18.00 Liberty Locals Zeilmarkt: 13.00-18.00 Plein van de Vrijheid Arsenaaltheater: 22.00-23.30 Swing for Free VLISSINGEN - De bin nenstad is grotendeels afgesloten voor verkeer. Kom dus waar mogelijk met het openbaar ver voer. Wel bereikbaar zijn de par keerterreinen van het Arse naal, Koningsweg en sta- tion/veerplein. Het fiets en voetveer naar Breskens heeft extra afvaarten om 22.55 uur en 23.55 uur. Het festival is op het bekende Bellamy park, Zeilmarkt, Arsenaal plein en Dijktheater. In ver band met de veiligheid is de doorgang over de sluis bij de jachthaven niet in gebruik. De infostand van de festival organisatie is te vinden op het Bellamypark. Bij vragen, kritiek, hulp, verloren/ge vonden voorwerpen, aan melden als vrijwilliger: kom even langs. Bevrijding festiva I Muziek van Room Eleven je eigen wereld op

de Faam | 2009 | | pagina 42