Tentoonstellingen tijdens de Boekenweek m Een avond met... Tijs Goldsmidt en de furu Boekenweekgeschenk Gratis reizen met de NS ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL 74e editie van de Boekenweek zit vol dieren en letteren Tjielp...tjielp Centraal bij Boekenweek 'Wachten op Peter' Agenda tijdens de Boekenweek HaWSTMiTCHiWI De Faam Woensdag 11 maart 2009 - Pagina 37 door ellen de vriend MIDDELBURG - Tjielp Tjielp - de literaire zoo... dieren en de letteren, dat is het thema van de 74e editie van de Boekenweek, die vandaag begint. Tijdens de Boekenweek, die tot en met zaterdag 21 maart is, zijn er veel activiteiten over dieren in proza en poëzie op Wal cheren Het dier steelt niet zelden het hart van de schrijver en de dich ter. Vele literaire auteurs heb ben het dier een plaats gegeven in hun verhalen of gedichten. Denk aan Herman Meivilles Moby Dick, George Orwells Animal Farm, Flauberts pape gaai van Julian Barnes en Die renleven van J.M. Coetzee. Ook in Nederland gromt, blaft, fluit en miauwt het dier in de li teratuur. Zie Mijn leven als hond van Martin Bril, Dagboek van een poes van Remco Cam- pert en Alle dierenverhalen van A. Koolhaas. En dan zijn er de non-fictie auteurs voor wie het dier ronduit een passie is. Bij voorbeeld Frans de Waal, Tijs Goldschmidt en Midas Dek kers. Veel uitgaven verschijnen spe ciaal naar aanleiding van dit thema. Tim Krabbé De schrijver van het Boeken- Tijdens de Boekenweek is lezen extra leuk. foto: wieny de brabander weekgeschenk, Tim Krabbé (Amsterdam, 1943), gaat op tournee tijdens de Boekenweek om lezingen te geven in het he le land. Hij signeert donderdag 19 maart tussen 15.00 en 16.00 uur in De Drvkkery in Middel burg. Krabbé studeerde enige tijd psychologie maar zijn wer kelijke ambitie was altijd het schrijverschap. Hij debuteerde in 1967 met De werkelijke moord op Kitty Duisenberg. Naast talloze journalistieke stukken schreef hij verhalen en romans als Het Gouden Ei, Ver traging, De Paarden-tekenaar, De Grot, Kathy's Dochter en het vorig jaar verschenen Marte Ja cobs. Zijn werk werd in 16 talen vertaald en is meermalen ver filmd. Begin jaren zeventig be hoorde hij tot de twintig beste schakers van Nederland. Hij schreef en schrijft veel over schaken, ook op zijn eigen, in ternationaal geprezen website Chess Curiosities. Naast top- schaker was hij een niet onver dienstelijk amateur- wielren ner. Hij putte er de inspiratie uit voor 43 Wielerverhalen en ui teraard De Renner. Midas Dekkers gaat ook op tournee door Nederland, maar komt niet verder het land in dan Rotterdam. Daar houdt hij op 19 en 22 maart een lezing. Al in 1949 bedacht Jan Han- lo (Bandung 1912-Maast- richt 1969) het motto van de Boekenweek 2009: De Mus Tjielp tjielp - tjielp tjielp tjielp tjielp tjielp tjielp - tjielp tjielp tjielp tjielp tjielp tjielp tjielp tjielp, etc. VUSSINGEN - ledereen die voor tenminste 11,50 euro aan Nederlandse boeken koopt, krijgt het boekenweekgeschenk Een Tafel vol Vlinders van Tim Krabbé. Ook krijgt ie dereen die lid wordt van de bibliotheek, tij dens de Boekenweek van 11 tot en met 21 maart, dit geschenk. VLISSINGEN - Op vertoon van het Boeken weekgeschenk Een Tafel vol Vlinders van au teur Tim Krabbé (Amsterdam, 1943) kan zon dag 15 maart gratis met de trein gereisd wor den. Althans in de 2e klas en in alle binnen landse treinen van NS, Arriva, Connexxion, Syntus en Veolia. NS is hoofdsponsor van de Boekenweek. Kijk voor meer informatie op www.tijdvoorlezen.nl. door tara de vriend Tot en met 5 april: MIDDELBURG - De illustraties van het boek Alles kits van Anton Koolhaas zijn te zien aan de wand De christelijke boekhandel in Vlissingen Van 11 maart t/m 21 maart bij besteding vanaf 11,50 aan boeken GRATIS het boekenweekgeschenk van Elizabeth Musser Let ook op onze speciale actie tafel in de winkel! Scheldes traat 60 - Tel. 0118 - 43 19 85 bestevacr@zeelandnet.nl bij de Stripboekenafdeling in de Drvkkery in Mid delburg. Tot en met 19 april: MIDDELBURG - De tentoonstelling Tjielp Tjielp boven Walcheren waaraan bijna alle Middelburg se en Vlissingse scholen voor voortgezet onder wijs aan mee hebben gewerkt. De opening is op donderdag 12 maart om 16.00 uur op het Binnen plein in de Drvkkery in Middelburg. MIDDELBURG - Een tentoonstelling van het werk van Bianca Runge op de wand van de Bras serie. Foto's uit bestaande fotoboeken en tijd schriften bewerkt ze door het onderwerp eruit weg te halen. Ook wordt er op zondag 29 maart om 15.00 uur het eerste boek van haar werk ge presenteerd in de deWillem3 in Vlissingen. MIDDELBURG - De Nederlandse fotograaf Jan Vermeer is er in geslaagd het complete Noord poolgebied in beeld te brengen. Een aantal foto's van hem zijn nu te bewonderen in de Drvkkery in Middelburg. MIDDELBURG - Een aantal vergrotingen van Zeeuwse dieren uit het Zeeuws Archief zijn te be wonderen in de Directiekamer aan het begin van de Drvkkery in Middelburg. Tot en met 31 mei: MIDDELBURG - Enkele Sieraden met Zeeuwse motieven die door de Middelburgse edelsmid Bert van Wijk gemaakt zijn worden tentoonge steld in de vitrine in de Directiekamer in de Drvk kery in Middelburg. Het motto van de Boekenweek 2009 is Tjielp...tjielp..., De lite raire zoo. Centraal staat het dier in de letteren. Het motto is ont leend aan De Mus(1954) een gedicht van Jan Hanlo. foto: p.r. MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg houdt Tijs Goldschmidt (1953) dins dag 17 maart een lezing over de furu. Dat zijn kleine baarsachtige vissen, chichl- iden, die zich razendsnel opsplitsen in nieuwe soor ten en daardoor de droom zijn van elke darwinist. Het begint om 20.00 uur. Goldschmidt studeerde biolo gie aan de Rijksuniversiteit Lei den en woonde van 1981 tot 1986 in Tanzania, om in het Vic- toriameer furu te. bestuderen. Hij schreef, hier een dissertatie over en publiceerde vele artike len in nationale en internatio nale tijdschriften. Omdat hij vond dat het fenomeen van de razendsnelle ontwikkeling van vissoorten voor een breder pu bliek interessant was en daarbij kon laten zien hoe door mense lijk handelen het ecosysteem in en rond het Victoriameer volle dig werd ontwricht, schreef hij een spannend ooggetuigenver slag van zijn onderzoekstijd daar: Darwins hofvijver. Een drama in het Victoriameer (1994). Dat brede publiek gaf hem gelijk: zijn literair non-fic- tiedebuut werd gelijk genomi neerd voor de AKO-literatuur- prijs. door tara de vriend Woensdag 11 maart: VLISSINGEN - In biblio theek 't Spui kan iedereen ui- lenballen pluizen van 19.45 tot 21.30 uur voor 3,00 euro. MIDDELBURG - Speciaal voor laaggeletterden en mensen met een verstande lijke beperking wordt voor gelezen worden uit boeken die tijdens de Boekenweek in de belangstelling staan. Drvkkery in Middelburg, 14.00-15.00 uur. Aanmelden: 0118-685252. j Vrijdag 13 maart MIDDELBURG - Toon Telle- gen signeert van 15.45-16.45 uur in de Drvkkery in Mid delburg. Hij treedt om 20.00 uur op met het Wisselend Toonkwartet in de Zeeuwse Concertzaal voor 15,00 euro. Kaarten via 0118-886870. Zaterdag 14 maart: MIDDELBURG - Lezing door Jos van den Broek over zijn boeken Strandvondsten en Strandevolutie, Drvkkery in Middelburg, 13.00-14.00 uur. Toegang is vrij. MIDDELBURG - Lost Key on Tour met Ronnie Snipper dag, Drvkkery in Middel burg, 15.00- 15.45 uur. Ge volgd door zanger Harry de Visser, 16.00-16.45 uur. Maandag 16 maart VLISSINGEN - De Floor Arts van Vogelwerkgroep Wal cheren houdt een lezing in de bibliotheek in Vlissingen over de verschillende vogels die in Zeeland voorkomen, 19.45-21.30 uur, 3,00 euro. Dinsdag 17 maart: MIDDELBURG - Een lezing van Tijs Goldsmidt. Zijn werk is een mengvorm van reisverslag, wetenschappe lijke verhandeling en literair verhaal. Om 20.00 uur in de Aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Toe gang 6,00 euro, kaarten via 0118-654250. Woensdag 18 maart: MIDDELBURG - Voorlezen voor laaggeletterden, zie 11 maart, Drvkkery in Middel burg, 14.00-15.00 uur. VLISSINGEN - De biblio theek in Vlissingen vertoont de Oscarwinnende docu mentaire March of the Pen guins, 19.45-21.30 uur, 3,00 euro. Vrijdag 20 maart MIDDELBURG - Voorlezen voor laaggeletterden, zie 11 maart, Drvkkery in Middel burg, 10.00-12.00 uur MIDDELBURG - Frank van Doeselaar en en Lidewijde Paris geven op onnavolgbare wijze les in literatuur, Drvk kery in Middelburg, 15.30- 17.30 uur, toegang kost 8,00 euro. Zaterdag 21 maart MIDDELBURG - Merel Hut ten treedt van 15.00-16.30 op in de Brasserie in de Drvkke ry in Middelburg. Toegang is vrij.

de Faam | 2009 | | pagina 53