Veranderingen in de zorg Wat is de Wtcg? Wanneer krijgt u wat? Vraag antwoord www.veranderingenindezorg.nl ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Via het huis-aan-huis-blad informeert het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport u over de belangrijkste veranderingen in de zorg in 2009. Dit is de vijfde en laatste aflevering, met informatie over de nieuwe Wet tegemoetkoming chronisch zieken en gehandicapten (Wtcg). Meer infor matie vindt u op www.veranderingenindezorg.nl. Vanaf 1 januari 2009 geldt de Wet tegemoetkoming chronisch zieken en gehandicapten (Wtcg). Deze wet regelt dat chronisch zieken en gehandicapten een tegemoetkoming krijgen voor de extra kosten die zij hebben door hun ziekte of handicap, zoals extra stook- en reiskosten. Een algemene tegemoetkoming Korting op de eigen bijdrage Aftrek specifieke zorgkosten Let op! Mogelijke gevolgen voor toeslagen 2009 Compensatie arbeidsongeschikten en ouderen of bel gratis 0800-3007251 De Wtcg bestaat uit verschillende maatregelen. Hieronder een overzicht van de uitkeringsmomenten van de tegemoetkomingen voor zorgkosten in 2009. Waarom vervalt de regeling buitengewone uitgaven? Wat gebeurt er met de compensatieregeling voor het eigen risico? Kan ik dit jaar de regeling buitengewone uitgaven nog gebruiken? ravmwi De Faam Woensdag 14 januari 2009 - Pagina 38 De regeling buitengewone uitgaven verdwijnt vanaf 1 ja nuari 2009. Alleen specifieke zorgkosten blijven aftrekbaar van de belasting. Hierna leest u meer over de belangrijkste veranderingen. Veel chronisch zieken en ge handicapten krijgen voortaan één keer per jaar automatisch een algemene tegemoetko ming. Deze varieert van 150 tot 500 euro. Als u hiervoor in aanmerking komt, krijgt u automatisch bericht van het Centraal Administratie Kan toor (CAK). Criteria zijn: - het gebruik van bepaalde hulpmiddelen - intensief gebruik van bepaal de medicijnen -opname in het ziekenhuis voor bepaalde aandoeningen - fysio- of oefentherapie voor bepaalde aandoeningen - revalidatiezorg in revalidatie centra - een indicatie voor langdurige AWBZ-zorg - langdurig huishoudelijke hulp in natura via deWmo. Wilt u weten wat precies de criteria zijn? Kijk dan op www. veranderingenindezorg.nl. Er komt een korting op de ei gen bijdrage zorg met verblijf en zorg zonder verblijf/Wmo. Woont u in een instelling? Dan krijgt u acht procent kor ting als u 65 jaar of ouder bent en zestien procent als u of uw partner nog geen 65 is. Krijgt u AWBZ-zorg thuis? Dan krijgt u een korting van 33 procent. Dat geldt ook als u een eigen bijdrage betaalt. In plaats van de regeling bui tengewone uitgaven komt de fiscale regeling specifieke zorg kosten. Daarbij gaat het om uitgaven voor voorgeschreven medicijnen en geneeskundige hulp, extra gezinshulp, extra kleding en beddengoed, een dieet op medisch voorschrift, hulpmiddelen (zoals steunzo len of een kunstgebit), zieken bezoek en vervoer. Deze uit gaven blijven dus aftrekbaar. Niet meer aftrekbaar zijn de ei gen bijdragen AWBZ/Wmo, de premie voor de aanvullende verzekering, uitgaven voor be grafenis, crematie, bevalling en kraamhulp, uitgaven voor brilmonturen, glazen, lenzen en ooglaserbehandelingen. Ook is er geen aftrek meer mogelijk voor ouderdom, arbeidsongeschiktheid en/of chronische ziekte en de huis apotheek. Zie voor meer infor matie www.belastingdienst.nl. Verder zijn de kosten van adoptie niet meer aftrekbaar. Het ministerie van Justitie komt hiervoor met een nieuwe regeling. Maakte u gebruik van af trekposten die vervallen en krijgt u een of meerdere toeslagen? Controleer dan of het inkomen klopt waar mee uw toeslag 2009 is be rekend. Zie voor meer infor matie www.toeslagen.nl. Bent u ten minste 35 procent arbeidsongeschikt en krijgt u een uitkering van het Uitvoe ringsinstituut Werknemersver zekeringen (UWV)? Dan krijgt u één keer per jaar een tege moetkoming van 350 euro. Deze bijdrage staat los van de algemene tegemoetkoming. Verder krijgen ouderen een hogere toeslag op hun AOW (de AOW-tegemoetkoming). Dit ter compensatie van het vervallen van de belastingaf trek voor ouderdom. Veel chronisch zieken en gehandicapten maakten geen ge bruik van deze regeling. Met de nieuwe wet worden chro nisch zieken en gehandicapten grotendeels automatisch gecompenseerd voor de extra kosten die zij hebben, zon der papieren in te hoeven vullen. Zo wordt het hen gemak kelijker gemaakt. De compensatieregeling voor het verplicht eigen risico in de zorgverzekering blijft bestaan. Zie voor meer informatie www.hetcak.nl. Ja. Bij de aangifte over 2008 kunt u voor de laatste keer kosten opvoeren bij buitengewone uitgaven. AOW-uitkering met hogere AOW- tegemoetkoming: maandelijks vanaf januari 2009 Korting op de eigen bijdrage AWBZ- zorg met verblijf: maandelijks vanaf januari 2009 Tegemoetkoming arbeidsongeschikten: oktober-december 2009 Korting op de eigen bijdrage AWBZ-zorg zonder verblijf/Wmo: wordt uitgekeerd in één keer vanaf april 2010. (De korting vanaf januari 2010 wordt meteen verrekend op de factuur.) Voorlopige teruggaaf specifieke zorgkosten via de belasting: juli/augustus 2010 Algemene tegemoetkoming chronisch zieken en gehandicapten: vanaf november 2010

de Faam | 2009 | | pagina 38