Veranderingen in de zorg Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Wat is de AWBZ Zorgzwaartebekosting: Volledig Pakket Thuis Een eerlijke verdeling van het geld www.veranderingenindezorg.nl Wat betekent het voor u? Zorgplan Zorgzwaartepakket Via uw huis-aan-huisblad informeert het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport u over de be langrijkste veranderingen in de zorg in 2009. Dit is de derde aflevering, met informatie over de AWBZ-zorg voor mensen die verblijven in een zorginstelling. Een groot deel van het AWBZ-geld, bijna 15 miljard euro, is bestemd voor 'zorg met verblijf', dus voor mensen die verblijven in een zorginstelling. Dit kan een verpleeg- of verzorgingshuis zijn, maar ook een instelling voor de gehandicaptenzorg of voor langdu rige geestelijke gezondheidszorg. Al dat geld moet rechtvaardig verdeeld worden, maar dat is nu niet altijd het geval. Iedere instelling krijgt namelijk een vast bedrag per bed, er wordt niet gekeken naar de soort en hoeveelheid zorg die iemand nodig heeft. Vanaf 1 januari 2009 gaat zorgzwaartebekostiging daar verandering in brengen. of bel Postbus 51 0800-8051 (gratis) Sinds 1 juli 2007 bestaat de regeling Volledig Pakket Thuis. Met deze regeling kunnen mensen met de indi catie 'zorg met verblijf', als zij dat willen, thuis blijven wonen. Dan ontvangen zij daar de zorg die zij anders in een instelling zouden krijgen. Uitbreiding U merkt alleen iets van zorgzwaartebekostiging als u verblijft in een zorginstelling. Als u gebruikmaakt van andere vormen van AWBZ-zorg, heeft het geen betekenis voor u. Bij zorgzwaartebekostiging hoort een zorgplan. Uw zorginstelling zal u in 2009 uitnodigen voor een gesprek over het zorgplan. Zorginstellingen zijn namelijk verplicht om zorg te geven die past bij uw situatie en wensen. Want ieder mens heeft zijn persoonlijke voorkeuren. Samen met de zorg instelling bekijkt u wat u beiden verwacht van de zorg en welke keuzes u kunt maken. De afspraken die u en de zorginstelling maken over de invulling van de zorg worden in het zorgplan vastgelegd. Voor opname in een zorginstelling is een indica- tiebesluit van het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ) nodig. Sinds 1 juli 2007 krijgt u bij dat besluit een zorgzwaartepakket. In dit zorgzwaartepakket staat beschreven welke zorg en hoeveel zorg u no dig heeft. AWBZ-zorg kan ook uit ondersteunende en active rende begeleiding bestaan. Ook daarin gaan din gen veranderen. Meer informatie daarover vindt u op www.veranderingenindezorg.nl. De AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) is een volksverzekering voor ziektekostenrisico's voor iedereen die in Nederland woont of werkt. U hoeft zich niet apart aan te mel den voor de AWBZ. Als u een zorgverzekering heeft afgesloten, staat u automa tisch geregistreerd. De AWBZ dekt geneeskun dige risico's die niet onder de zorgverzekering vallen. Het gaat daarbij om medi sche kosten die door vrij wel niemand zelfstandig zijn op te brengen, zoals langdurige zorg thuis of opname in een verpleeg huis of gehandicaptenin stelling. Alle AWBZ-zorg bij elkaar kost jaarlijks zo'n 21,8 miljard euro en ongeveer 588.000 mensen maken er van gebruik. Zorgzwaartebekostiging gaat uit van de individuele zorgbehoefte van de men sen die in een instelling ver blijven. Want bij zorgzwaar tebekostiging zijn de soort en de hoeveelheid zorg die iemand nodig heeft maatge vend voor het geld dat een zorginstelling krijgt. Bieden instellingen vooral zorg aan mensen met een lichte zorgvraag, dan ontvangen ze straks minder geld dan instellingen met cliënten die veel zorg nodig hebben. In 2007 en 2008 is ter voorbe reiding op dit nieuwe sys teem de benodigde zorg -of wel de zorgzwaarte- van alle cliënten in kaart gebracht. Daarmee is de basis gelegd voor de invoering van zorg zwaartebekostiging per 1 januari 2009. Wilt u meer weten over dit onderwerp, kijk dan op www. zorg zwaarte bekos tiging.nl. Of praat erover met de cliëntenraad van uw zorginstelling. 'Zorg met verblijf' betekent wonen in een beschermde woonomgeving, met 24 uur toezicht en passende zorg. Dat kan lastig zijn wanneer een cliënt thuis wil blijven wonen. Voorwaarde voor Volledig Pakket Thuis is daarom dat de zorginstel ling de cliënt thuis de juiste zorg kan leveren tegen de zelfde prijs als binnen de in stelling. Vanaf 1 januari 2009 wordt de regeling Volledig Pakket Thuis uitgebreid. In 2009 krijgen zorginstel lingen meer mogelijkheden om Volledig Pakket Thuis te bieden. Voor mensen met de indicatie 'zorg met verblijf kan dit betekenen dat zij lan ger thuis kunnen blijven wo nen. De uitbreiding bestaat uit twee onderdelen: Tot 2009 mogen instel lingen waar mensen ver blijven (intramurale in stellingen) alleen Volledig Pakket Thuis leveren als dat binnen hun capaciteit valt. Met andere woorden: voor elke thuiswonende cliënt moeten zij een bed leeg laten staan. Instellin gen krijgen immers een geldbedrag per bed. Met de invoering van zorg zwaartebekostiging per 1 januari 2009 vervalt deze eis. Een intramurale instelling mag straks ook een ex tramurale instelling (bij voorbeeld een thuiszorg organisatie) vragen het Volledig Pakket Thuis te verzorgen. De intramurale instelling blijft wel eind verantwoordelijk voor de kwaliteit van de zorg.

de Faam | 2008 | | pagina 18