"Het is echt zoals ik me het had voorgesteld." We doen niet aan euro's, wij hebben kokkels! dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Personalia Kerkberichten Interview met Evelyn Akkermans (65) taalcoach van Galida (29) uit China Toen Evelyn Akkermans in het wijkblad een artikel las over een taalcoachproject was ze meteen enthousiast. 'Het taalcoachproject is concreet en ik wist gelijk dat het succes zou hebben.' Inmiddels is ze al voor de tweede keer taalcoach. Ze vindt het ontzettend leuk. Woensdag 12 november 2008 - Pagina 45 leden bij elkaar op de zoge naamde Lets Kletsavond. Op de ze avond kan er onderhandeld worden over vraag en aanbod en wordt ook eventueel de prijs in kokkels overeengekomen. Wan neer leden inderdaad zaken doen, wordt er een cheque door beide leden ingevuld waarna de ze verwerkt wordt door de admi nistratie. Zo wordt precies bijge houden hoeveel kokkels iemand op zijn rekening heeft staan. Ie- Mariejanne, Engelina en Mariet van het bestuur van Lets, het ruilhandelsysteem dat geen euro's maar kokkels gebruikt. foto: marina meuers der kwartaal ontvangen de leden een gids met een overzicht van het vraag en aanbod. Netwerk Bestuurslid Mariejanne van der Pijl-den Uyl is ontzettend blij met het netwerk van Lets: "Het voelt echt als familie, na het overlijden van mijn man heb ik ontzettend veel steun gehad van de leden. Gewoon, eens een keer bij iemand eten en samen wat ondernemen. Zelf maak ik op bestelling babybadjasjes, slab betjes en verzorg ik eenvoudig naaiwerk." Engelina sluit af: "Ie dereen heeft gewoon anderen nodig, je kunt je nuttig maken, het geeft structuur in je leven. Bovendien is het ook nog eens milieuvriendelijk om produkten op deze manier te ruilen." Lets staat voor local exchan ge trading system. Het sys teem is in 1983 in Canada ontstaan. In Nederland be staat Lets sinds 1993. Lets Walcheren heeft tachtig le den, variërend in leeftijd van elf tot zeventig jaar. Op de bank bij., Lets door marina meuers MIDDELBURG - Kopen en verkopen zonder dat daar geld aan te pas komt? Dat is Lets, een lokaal ruilhandel systeem waarbij deelnemers diensten en produkten uit wisselen. Hoewel, helemaal zonder valuta is niet waar, er worden namelijk kokkels ontvangen en betaald. Op de bank zitten deze week drie dames van het bestuur van Lets, het local exchange trading sys tem. Mariet Dellebeke-Zwijnen- berg, voorzitter, vertelt: "Het doel is om producten en dien sten te ruilen. Wanneer je een bepaald product, bijvoorbeeld een keukenmachine of iets der gelijks nodig hebt, informeer je eerst bij de Letsleden, misschien heeft iemand het wel op zolder staan." Engelina Deelen, secre taris van Lets vervolgt: "De dien sten lopen uiteen van onder houd van de tuin tot het bakken van taarten. Ik heb onlangs de taart voor de verjaardag van mijn man al besteld. Zelf hou ik ontzettend van creatieve bezig heden zoals het maken van kaar ten of schilderijen. Je kunt die dingen aanbieden die je leuk vindt om te doen. Zo kan ik me uitleven in mijn hobby's en de ontvangen kokkels voor andere diensten ruilen." Kletsavond Eén keer per maand komen de Naam: Mariet Dellebeke- Zwijnberg. Woonplaats: Middelburg. Leeftijd: 54 jaar. Baan: Verpleegkundige. Sinds tien jaar Lets-lid, voor zitter sinds 2001. Naam: Engelina Deelen. Woonplaats: Vlissingen. Leeftijd: 47 jaar. Sinds vijf jaar Lets-lid, sinds twee jaar secretaris. Naam: Mariejanne van der Pijl-den Uyl. Woonplaats: Oost-Souburg. Leeftijd: 62 jaar. Sinds negen jaar Lets- lid, bestuurslid sinds een halfjaar. Meer info en aanmelden via jandellebeke@planet.nl of (0118)410938. door karin ocké Engelstalige kerkdienst MIDDELBURG - In de mo numentale Gasthuiskerk aan de Lange Delft wordt op zon dag 9 november om 19.00 uur een Engelstalige kerk dienst gehouden. Voorgan ger is dominee Luuk Deven ter. Informatie op www.ti- me4god.nl Ontmoeting jongeren BERGEN OP ZOOM - Elk jaar komen tienduizenden jongeren vanuit Europa bij elkaar om met de broeders van de gemeenschap Taize uit Frankrijk de jaarwisseling door te brengen. Dit jaar is het -in Brussel. Op zondag 9 november wordt hierover om 15.00 uur in de pastorie aan de Burgemeester Stule- meijerlaan 8 informatie ge geven. Aanmelden voor de informatiebijeenkomst via taizeinnederland@live.nl Theosofische lezing MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek houdt mevrouw De Boer op zondag 8 november om 10.30 uur een lezing gehouden met als thema Ken u zelve. Toegang gratis. Informatie via tel. 0118-474096 of 06-20608213 Speciale kerkdienst MIDDELBURG - In de Mor genster, A. Lauwereystraat 6 in Middelburg is op zondag 9 november om 14.30 uur een kerkdienst voor en met men sen met een verstandelijke handicap en of een functie beperking. Voorganger is ds. Klein. Met medewerking van het koor Good News. Samen lachen Evelyn is nu alweer ruim een jaar taalcoach van Galida die een stuk jonger is dan zijzelf. En dat komt goed uit, want ze vindt het leuk om met jonge mensen om te gaan. "Mijn kin deren zijn niet zoveel ouder dan Galida. En ook via mijn werk in het basisonderwijs ging ik veel met jonge mensen om. Je merkt dat jonge mensen meer flexibiliteit hebben." Het klikte meteen tussen Evelyn en Galida. "Het is echt zoals ik me het had voorgesteld. Galida pikt dingen snel en goed op. We hebben veel plezier samen. Het is leuk dat we uit andere culturen komen. Als Galida vertelt waar ze in het dagelijkse leven allemaal tegenop loopt, schiet ik weieens in de lach. Waar zij dan weer de-humor van inziet. En dan lachen we samen. Gewoon, zoals vrouwen onder elkaar dat kunnen." Lekker ongedwongen Ze hebben hun draai gevonden. "Natuurlijk help ik Galida met het huiswerk van haar cursus. En ik heb haar leren internetbankieren. Maar omdat haar kinderen erbij zijn, springen we vaak van de hak op de tak. Andere mensen pakken het waarschijnlijk meer gestructu reerd aan. Het is maar net wat het beste bij je past." "Als we het een keer druk hebben, slaan we een week over. En soms zien we elkaar twee keer per week. Het is maar net hoe het loopt, lekker ongedwongen. We blijven niet binnen zitten, maar trekken eropuit. Naar de biblio theek bijvoorbeeld of naar de kinderboerderij. Daar waren Galida en haar kinderen nog nooit geweest. Ik heb kleinkinderen en die spelen dan met haar kinderen. Of we gaan naar het strand." Geen Florence Nightingale Galida spreekt inmiddels een stuk beter Nederlands. Maar Galida heeft niet alleen veel geleerd van Evelyn, Evelyn leert ook een boet van Galida. "Ik heb veel respect voor de wijze waarop zij alles aanpakt. Bijvoorbeeld hoe ze haar kinderen opvoedt. Ook leer ik van Galida hoe moeilijk het is voor mensen die uit een compleet andere cultuur in Nederland komen. Zelf heb ik vijftien jaar in het buiten land gewoond. Maar dat was binnen Europa en wij werden altijd met open armen ontvan gen. Wat Galida meemaakt is van een andere orde." Hoewel de periode dat Evelyn en Galida aan elkaar zijn gekoppeld voorbij is, hebben ze er toch voor gekozen samen door te gaan. "De ontmoetingen met Galida geven mij altijd veel energie. En dat vind ik belangrijk. Dat we er allebei iets aan hebben en het geen liefdadigheid wordt. Zo ben ik geen Florence Nightingale, maar is onze vriendschap in balans." Wilt u ook taalcoach worden? Kijk op www.hetbegintmettaal.nl

de Faam | 2008 | | pagina 45