BACTERIËN zijn dol op kliekjes DB effectief bij rug-, nek- en schouderpijn NIEUWE NAAM voor NebasNsg BROMMOBIEL maakt autorijden zonder rijbewijs mogelijk Voorkom sportblessures Leef&LEVEN 'Eten weggooien is zonde', hoor je soms een moeder tegen haar kind zeggen. De koelkast staat vol restjes eten (kliekjes) van de voorgaande dagen en aangebroken potjes. Je weet vaak zelf niet meer hoe lang het al openstaat. Kliekjes bewaren is okay. OVER GEZONDHEID ZORG FITNESS WELLNESS VOEDING EN MEER Woensdag 8 oktober 2008 - Pagina 3 Jaarlijks moeten 160 duizend sporters zich laten behandelen op een Spoedeisende Hulpafdeling (SEH) van een ziekenhuis ten ge volge van een sportblessure. Dat zijn gemiddeld meer dan 400 sporters per dag. Een slechte voorbereiding is één van de belangrijkste oorzaken voor het ontstaan van blessures. Sporters vinden dat het niet be heersen van de juiste techniek, un fair play en materiaalfouten de be langrijkste boosdoeners zijn voor het ontstaan van sportblessures. Het niet doen van een goede voor bereiding wordt door sporters wel als risico erkend, maar in de prak tijk nog weinig uitgevoerd. Sporters zullen dan ook niet snel op zoek gaan naar informatie over het voorkomen van blessures. Voor Consument en Veiligheid is dit de reden om ter ondersteuning van de campagne www.voorkom- blessures.nl een videogame te ont wikkelen, die sporters op een pijn lijk verrassende manier confron teert met het ontstaan van een blessure als je het belang van een voorbereiding onderschat. De vi deogame is te vinden op www.coldsprint.nl. Bron: www.sport.nl. Het is namelijk beter om zo min mogelijk voedsel weg te gooien, maar bewaar ze ver standig. Bacteriën zijn namelijk ook dol op kliekjes. Een extra portie bewaren is handig voor als je een dag geen zin hebt om te koken of wilt sporten. Je profiteert van de keer dat je wel tijd had om in de keuken te staan. Daarbij streelt het je zuinige inborst: het kost niks en je hebt niets weggegooid. Toch is het niet zonder gevaar. Het is daarom belangrijk dat je de bereide gerechten binnen twee uur af koelt, zodat ziekteverwekkers (o.a. de bacil lus cereus) minder kans hebben om zich te vermeerderen. Snel afkoelen Restjes eten kun je snel af laten koelen door ze in kleine porties te verdelen of in een bak met koud water te zetten. Doe ze daarna in een gesloten bewaardoos en zet ze meteen in koelkast of de vriezer. Het is belangrijk datje de kliekjes niet warm in de koelkast of vrie zer zet, omdat dan de temperatuur oploopt. Een koelkast moet eigenlijk maximaal 7 gra den zijn en een vriezer lager dan-18 graden. Datum Wel eens vergeten wat en wanneer je een restje in de koelkast of vriezer hebt gezet? Schrijf de datum en inhoud op de verpak king. Dat is een handige reminder, maar ook belangrijk. Het is beter kliekjes niet langer dan 2 dagen in de koelkast te bewaren of 3 maanden in de vriezer. Het Voedingscen trum heeft een Bewaarwijzer, waarop staat hoe je bederfelijke producten het beste kunt bewaren. Is de kliekdag aangebroken en be twijfel je of het eten goed is bewaard geble Is de kliekdag aangebroken? Gebruik al je zintuigen voordat je eten opwarmt. ven? Gebruik dan eerst al je zintuigen voordat je het opwarmt. Er kan zich een bacterie in hebben genesteld, die je ook door verhitting niet uit het eten krijgt. De volgende dag zit jij met de gebakken pe ren: diarree, overgeven of andere narig heid. Dus ruik je bederf of zie je harige schimmel, gooi het dan meteen weg. Be speur je niets, zorg dan datje het eten door en door verhit, waardoor verborgen bacte riën worden gedood. Beter is om je kliek jes goed en niet te lang te bewaren. Op die manier loopje geen risico op een voedsel vergiftiging. Bron: www.voedingscentrum.nl. NebasNsg, de sportorganisatie voor mensen met een handicap, heeft een nieuwe naam. De organisatie heet sinds kort Gehandicaptensport Nederland. Gehandicaptensport Nederland wordt de overkoepe lende naam voor een samenwerkingsverband van een aantal organisatieonderdelen, dat zich hard maakt voor de gehandicaptensport in Nederland: de Advies groep (kennis, expertise, advies en opleidingen). De Sportbond (ondersteuning lidorganisaties, organisatie van nationale en internationale competities, kam pioenschappen, toernooien en uitzendingen. Water sport (actieve watersport voor mensen met een handi cap op een van de eigen accommodaties) en Special Olympics Nederland (sportevenementen voor mensen met een verstandelijke handicap). Gehandicaptensport Nederland is tevens verantwoor delijk voor de uitvoering van de classificaties van sporters met een handicap. Meer informatie is te vinden op: www.gehandicaptensportnederland.nl. Chronische rug-, nek- of schouder klachten, whiplash en RSI kunnen mensen enorm beperken in hun da gelijkse leven. Voortdurende pijn en beperking van bewegingsvrijheid zorgen voor lichamelijk en psychis ch ongemak.Wanneer andere be handelingen geen mogelijkheden meer bieden, biedt DBC wellicht een oplossing. Behandeling DBC is een fysiotherapeutisch be handelcentrum dat werkt met speci aal ontwikkelde apparatuur dat op basis van metingen de beweeglijk heid van het lichaam gecontroleerd stuurt. Het concept wordt inmiddels wereldwijd toegepast en blijkt suc cesvol. DBC heeft inmiddels tien vestigingen in Nederland. Mede werkers van DBC hebben naast een afgeronde fysiotherapie-opleiding een speciale opleiding tot DBC-be- handelaar gevolgd. De medische behandelapparatuur van DBC is alleen te vinden in de DBC-centra. Sommige apparaten zien eruit als de fitnessapparatuur uit de sportschool. Bij de behande ling van rugklachten 'dwingt' het ap paraat de gebruiker in een specifie ke houding waardoor alleen de be wegingsmogelijkheden van de rug aangesproken. Bewegingen worden niet geforceerd. De patiënt bepaalt zijn of haar eigen grenzen.Speciale meetapparatuur aan het apparaat meet de beweeglijkheid en de span ning van de rugspieren. Aan de hand hiervan wordt een gericht be handelplan opgesteld. 90% van de mensen die bij DBC zijn behandeld, kunnen hun dagelijkse leven weer heryatten en hebben geen of duide lijk minder pijn. De effecten zijn Bij de behandeling van rugklachten 'dwingt' het apparaat de gebrui ker in een specifieke houding waardoor alleen de bewegingsmogelijk heden van de rug aangesproken. over het algemeen blijvegd. Vergoeding Behandeling door DBC wordt door de zorgverzekeraar vergoed, afhan kelijk van het aanvullende verzeke ringspakket (valt onder fysiothera pie). Patiënten komen bij DBC op verwijzing door de huisarts of spe cialist maar kunnen zich ook zelfbij DBC aanmelden. Website: www.dbc.nl. Een brommobiel is een praktische oplossing voor senioren die mobiel willen blijven en geen auto kunnen of meer durven te rijden. Ook voor mensen die om andere redenen geen rijbewijs kunnen halen is een brommobiel een comfortabele oplossing. Rijbewijs AM Om een brommobiel te mogen rijden heeft u geen auto rijbewijs nodig, maar een rijbewijs AM. Dit is in de plaats gekomen van het bromfietscertificaat dat tot 1 ok tober 2006 voldoende was om een brommobiel te mo- Volgens de wet is de brommobiel een bromfiets, hoewel ze eruit zien als een gewone auto. De meeste modellen hebben ook alle gemakken van een auto zoals elektri sche ramen, een radio/cd-speler, verwarming en een grote kofferruimte. De maximum snelhéid is echter be perkt tot 45 km/uur en er mag er niet mee op het fiets pad, de autoweg of autosnelweg worden gereden. De brommobiel is toegestaan op alle andere wegen binnen en buiten de bebouwde kom tot 80 km. Een brommobiel is goedkoop: er is geen motorrijtuigenbelasting ver schuldigd en de wagentjes rijden erg zuinig op diesel. De brommobiel wordt nogal eens verward met een in- validenwagen. Voor de aanschaf van een invalidenwa- gen is een indicatie nodig. De aanschaf valt onder de vergoeding van de AWBZ, die van een brommobiel niet. Voor veel ouderen is een brommobiel een ideale oplos sing. Door de beperkte snelheid kunnen zij op een veel rustigere manier deelnemen aan het verkeer. Ze blijven mobiel en zitten nog lekker droog ook. gen besturen. Voor een rijbewijs AM moet wel een theorie- examen worden afgelegd en binnenkort ook een praktijkexamen. Bent u al in het bezit van een brom fietscertificaat, dan kunt u deze vanaf 1 oktober 2006 tot 1 oktober 2009 omruilen voor een rijbewijs categorie AM. Dit kan bij elke afdeling Burgerzaken. Heeft u een Nederlands autorijbewijs (B) of motorrijbe wijs (A), dan hebt u geen rijbewijs met categorie AM nodig om op een brommer te mogen rijden. U moet uw geldige auto- of motorrijbewijs wel bij u hebben als u op een bromfiets rijdt. Gaat u uw rijbewijs categorie A of B vernieuwen, dan wordt de categorie AM automatisch op uw rijbewijs bijgeschreven.

de Faam | 2008 | | pagina 51