dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL De deuren van de Zeeuwse musea gaan 's avonds open voor het publiek Museum Vlissingse verhalen in de Bibliotheek Kennisquiz bij het museum Terra Maris Oudste zeefort van Europa bekijken Lezing over Zeeuwse vestingbouw Stripboek tegen seksueel misbruik Woensdag 8 oktober 2008 - Pagina 12 Verhalen van Zeeland DOOR TARA DE VRIEND VLISSINGEN - Tijdens de Week van de Geschiedenis, van II tot en met 19 okto ber, zijn er tal van activitei ten op Walcheren. Het the ma is dit jaar Verhalen van Nederland. Maar ook in Zeeland is meer dan vol doende te vertellen over het verleden. Op zondag 12 oktober wordt de derde Vlissingse Zeedag offi cieel geopend door Michiel de Ruyter. Dit jaarlijks terugkeren de evenement staat in het teken van allerlei maritieme activitei ten, zowel in als rondom het muZEEum. Het muZEEum is dan gratis geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Er kan kennis ge maakt worden met diverse ma ritieme organisaties, kunste naars en schrijvers. Ook kunnen bezoekers luisteren naar de ver halen van een oud-loods en prachtige scheepsmodellen be kijken. De hele maand oktober zijn er in het muZEEum ver schillende tentoonstellingen te bekijken. Er is een tentoonstel ling over Zeeuwen en het pool gebied, er zijn foto's van Pauline van Lynden genaamd Donkere Palissaden en er is er een over de geheimen van het gezonken VOC-schip de Rooswijk. Optredens Ook zijn er maritieme tekenin gen van Leendert van der Pool en is er een unieke overzicht stentoonstelling van Jan de Clercq's werken waarop de Schelde centraal staat. Buiten het muZEEum zijn er verschil lende optredens van het Schel- deloodsenkoor, het Westkap- pels koor, het Vocaal Ensemble Sint Laurens, kamerkoor Mi Canto en het Leerlingenorkest van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen. Ook zijn er bij zondere boten die speciaal aan leggen voor de Zeedag. Zeeland Seaports houdt een rondvaart naar de haven van Vlissingen- Oost. Kaarten voor deze unieke rondvaart kunnen vanaf 12.00 uur in het muZEEum afgehaald worden. De boot vertrekt om 13.00 uur en keert om 16.00 uur terug. MuseumNa8 vol met verhalen DOOR ELLEN DE VRIEND VLISSINGEN - Na de suc cesvolle eerste editie vorig jaar is en nu weer een Muse- umNaS. Vrijdag 17 oktober gaan de deuren van de Zeeuwse musea 's avonds open. De waargebeurde verhalen over de geschiede nis van Zeeland komen dan tot leven. In Amemuiden kunnen kinde ren vanaf 20.00 uur op de histo rische scheepswerf CA Meer man werken met oude gereed schappen. Op de werf is verder een fraai verlichtte hoogaars te zien die voor anker ligt. Er is een video te zien met opnamen van de weervisserij en in het entree gebouw is het gezellig met mu ziek. Op de werf gelden de nor male entreeprijzen. In het Mu seum Wings to Victory is een ge reconstrueerde cockpit te bekij ken van een Nederlandse Dou glas A8 middel zware bommen werper. Verder zijn er films, do cumentaires en verhalen over de luchtoorlog tijdens de Twee de Wereldoorlog. Streekdrachten The Canadian Scottisch Pipes and Drums treden op, er is een dartswedstrijd in de mess en vliegeniers in uniform zijn aan wezig. De toegang is gratis. Op het vliegveld Midden Zeeland zijn optredens voor de kinde ren, een vliegdemonstratie met modelvliegtuigen en een ten- Campagnebeeld Week van de Geschiedenis. toonstelling van drie alumini um Tiger Moth 1:7 schaalmo dellen. In het Marie Tak van Poortvliet Museum in Dom burg is een wisseltentoonstel ling te bekijken over het leven en werk van de kunstenaarsko lonie en hedendaagse Zeeuwse kunstenaars. Verwonderen kan in het Zeeuws Museum in Mid delburg waar een prachtige col lectie schilderijen, porselein, mode, streekdrachten en wand tapijten te zien is (entree is 4 eu ro). In het museum De Schotse Huizen in Veere is een ontdek kingsreis te maken door heden en verleden. Kinderen kunnen vanaf 19.00 uur een tocht in het donker maken en ouderen kun nen in het stadhuismuseum De Vierschaar genieten van kost baarheden uit de Gouden Eeuw van Veere, een quiz, verhalen en live muziek. In het Polderhuis Westkapelle, Dijk- en oorlogs museum, is een verhalenavond. Kinderen kunnen meedoen aan een soort vossenjacht waarin ze historische figuren uit de FOTO: SPA^RNESTAD PHOTO/JAN VAN EUK. Westkappelse geschiedenis te genkomen. De liedjes zijn de echte ouderwetse liedjes van vroeger, (entree: helft van de prijs). In het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen (en tree: helft van de prijs) is even eens een speurtocht voor kin deren. Igor Presnyakov treedt tussen 21.00 en 21.50 uur op in de Pronkzaal. De klassiek opge leide fingerstyle gitarist is een van de weinige op de wereld die de Russische 7-snarige gitaar beheerst. Daarna brengt de VLISSINGEN - Jos Broeke, weerman van Omroep Zee land, vertelt In het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlis singen verhalen over zijn Noordpool expeditie. Broe ke was daar dit jaar van 4 tot en met 15 juni. Rode draad op deze expeditie is de fasci nerende contrastrijkheid van de poolgebieden; een belangwekkende realiteit waarbij geschiedenis en ac tualiteit hand in hand gaan. Spitsbergen en Jan Mayen maakten grote indruk op de weerman. Zijn foto's maken duidelijk waarom. Hetzelfde geldt voor de expositie Te genpolen, Zeeuwen en het poolgebied. De lezing van Jos Broeke is in de Tobag- ozaal vaft 20.30 tot 21.00 uur. Er is plaats voor een beperkt aantal bezoekers. bandTriskell Iers-Keltische mu ziek ten gehore. Van 22.00 tot 23.00 uur is de film Concert met windorgel en sax met Dies le Due te zien. De film werd tijdens het Festival Onder stroom in juli gemaakt. De pre sentatie is in de Tobagozaal van het MuZEEum. Tussen 21.00 en 22.00 uur is er een stadswande ling by night. Alle activiteiten stoppen één minuut na middernacht. Alleen het muZEEum in Vlissingen sluit om 23.00 uur. VLISSINGEN - In het kader van de week van de geschie denis kan op maandag avond 13 oktober in Biblio theek Vlissingen geluisterd worden naar de verhalen van Doeke Roos en Ron de Jonge. Maritiem historicus Doeke Roos vertelt van 19.00 tot 20.00 uur over de maritie me geschiedenis van Vlissin gen met als titel Vlissingen een stad met een rijke ge schiedenis. Na een kwartier tje koffiepauze kan tot 21.15 uur geluisterd worden naar de Vlissingse dichter Ron de Jonge. Reserveren kan via 0118-422100. OOSTKAPELLE - Bij Terra Maris, het museum voor na tuur en landschap, in Oost- kapelle is zaterdag 18 okto ber een kénnisquiz rondom de ontstaansgeschiedenis van het Zeeuwse landschap en de Zeeuwse natuur. Ie dereen kan meedoen. Uit de voorronden worden zes kan didaten voor de finale gese lecteerd. Zij gaan op 18 okto ber de strijd tussen 14.00 en 16.00 uur aan. RHTHEM - Op alle dagen van de Week van de Geschie denis, behalve op maandag 13 oktober is Fort Ramme- kens in Ritthem te bekijken. Het oudste zeefort van West- Europa (1547) speelt een grote rol in de Zeeuwse ma ritieme geschiedenis. Het is bijzonder ronddwalen over de wallen van fort Ramme- kens, met het unieke uitzicht over de Westerschelde. En in de donkere kazematten woonden de manschappen. Er is een leuke speurtocht voor de kinderen verkrijg baar. Het fort is tussen 13.00 en 17.00 uur open. MIDDELBURG - Stichting Griffioen 'De Wijk' houdt morgen (9 oktober) de lezing 'Duizend jaar vestingbouw in Zeeland'. Hans Sakkers zal namens de Stichting Bun- kerbehoud ingaan op het ontstaan en de ontwikkeling van vestingwerken in Zee land. De lezing begint om 19.30 uur en is in het wijk centrum van stichting Grif fioen 'De Wijk' aan de Grif fioenstraat 38 in Middelburg. VLISSINGEN - Helaas is sek sueel misbruik een veel voorkomend verschijnsel. Petra van der Pool is student aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen en raakte steeds meer onder de indruk van de hoge cijfers en zag het als haar missie om iets tegen seksueel misbruik te doen. Daaruit kwam het idee een stripboek te maken waarin verschillende verhalen over vormen van seksueel geweld aan de orde komen. Info; stichtinglaatjehoren.com Nel Wigerink en Joop Wigerink uit Arnhem genieten van het Maritiem MuZEEum in Vlissingen. FOTO; IZAAK VERKESTE

de Faam | 2008 | | pagina 12