De Looff Geniete een gezonde nachtrust bm n9n De Vlijt uit bedden slapen Nicole Brüggen-Hoegen, beheerder dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT. N L Dierbaren Gegevens Debat over cultuur in de Braintapperij MAKELAARDIJ O.G Wilt u zonder kosten en zonder zorgen uw woning verkopen? De Looff Makelaardij o.g. Woensdag 24 september 2008 - Pagina 17 tingen overleefd waaronder de Tachtigjarige Oorlog tijdens het beleg van Middelburg, en de inundatie. "Het is een won der", zegt de huidige beheerder van de Kapel. "Ze was al een ruïne en daarna stond er nog steeds een ruïne. De Heerlijk heid en de Kapel betekenden veel voor mijn ouders. Ze hiel den veel van Zeeland en van de plek". Het verlangen ontstond om de Kapel te restaureren. Dankzij een financiële injectie uit het rampenpotje van '53 en de hulp van Monumentenzorg kon in 1960 aan de opknap beurt begonnen worden. De afspraak met de provincie was dat de Kapel een nuttige, socia le en culturele functie zou krij gen. "Nou die kreeg de Kapel ook. Bruiloften, dopen, concer ten en theater. Noem maar op", zegt Nicole enthousiast. Ze herinnert zich zelf Swieber- tje nog. "We hebben er van al les meegemaakt, en iedereen in de omgeving heeft kunnen genieten". Samen met haar man Guus (78) zorgt ze al jaren voor het onderhoud, de boe kingen en nog veel meer. "Heerlijke plek is het, een ei landje midden op het eiland, een groene oase in de platte polder en dan een tijdloze, Hoogelandse middag bele ven", zucht Nicole tevreden. Geboortedatum: 15 oktober 1943. Burgerlijke staat: ge huwd, kinderen Nathalja en Joris. Woont: Amsterdam en naast de kapel die sinds 1912 familiebezit is. Passie: de ka pel en ervoor zorgen totdat het niet meer kan. Hobby: fotografie schrijven DOOR BO VAN SCHEYEN MIDDELBURG - Dat 2008 het jaar is van het Religieus Erfgoed in Zeeland weet misschien niet iedereen. Toch worden er activitei ten ontwikkeld rondom dit onderwerp. Zo heeft de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland elke maand 7 ver halen op haar site staan van betrokkenen die hier omtrent iets bijzonders kunnen vertellen. Een van die verhalenvertellers is Ni cole Brüggen-Hoegen. Voorzitter en beheerder van de Kapel van Sint- Maarten in Hoogelande. Beter bekend onder de naam de Kapel van Hooge lande. Nicole is de jongste uit een ge zin van vier kinderen. Haar va der verkreeg de Kapel in de ja ren zestig uit een erfenis. Haar grootvader heeft de kapel op een veiling op de kop kunnen tikken aan het begin van de twintigste eeuw. "Hij kon de Heerlijkheid Hoogelande, het uitgestrekte gebied waarin de ruïne van de kapel stond, in clusief het jachfrecht toen voor weinig kopen. Hij hield van ja gen", vertelt Nicole. "Gelukkig werd dat vrij snel afgeschaft". De kapel is gebouwd in de 12e eeuw en heeft tal van verwoes- Naast de kapel ligt een be graafplaats. Al meer dan achthonderd jaar worden er dierbaren begraven. Het is een bijzondere, niet commerciële, begraaf plaats. De kapel is vrij van geloofsovertuiging. "Dat is uniek", zegt Nicole. Leden van de familie rusten er, maar ook naaste buren en mensen uit Grijpskerke. Voor veel mensen biedt de plek een moment om tot rust te komen. Het is er ro mantisch en in de stilte voel je de aanwezigheid van het tijdloze. Nicole hoopt dat de kapel nog lang in de familie kan blijven en dat er nog veel bruiloften, j dopen, tentoonstellingen en concerten gehouden kunnen worden. Ook in het drukke Amsterdam zijn er plekjes waar het rustig is, de binnentuin van Nicole is er een van. FOTO: B0 VAN SCHEYEN VLISSINGEN - In de Brain tapperij (Cinecafé) in Vliss- ingen wordt vanavond (woensdag) gedebatteerd over het imago van de tradi tionele kunst en cultuur in Zeeland ten opzichte van de cultuuruitingen en behoef ten van jongeren. Zowel op provinciaal niveau als op stadsniveau wordt het be lang onderstreept van cul tuureducatie en het betrek ken van jongeren bij cultuur. In het debat van vanavond wordt besproken of dit echt lukt en in hoeverre de be staande cultuurinstellingen de snelle ontwikkelingen en veranderende interesses van de jeugd bijhouden. De pa nelleden zijn filmmaker Rieks Soepenberg, directeur van de Cultuurwerf Frank van Iersel en beleidsmede werkster van de Cultuurwerf Natasja Koole. Het thema van vanavond luidt: Jonge ren cultuur in Zeeland: Tijd voor een afstofbeurt? De stellingen waarover gede batteerd wordt zijn 'traditio nele kunst en cultuur heb ben een stevig imagopro bleem', 'jongeren krijgen in Zeeland volop kansen voor eigen cultuuruitingen' en 'het cultuurbeleid voor jon geren: teveel goed burger schap in plaats van innovatie in het aanbod'. De zaal is open vanaf 19.15 uur en het debat onder leiding van Nico Out begint om 19.45 uur. Om 21.30 uur sluit de discus sie en kan er nagepraat wor den. Iedereen die de Brain tapperij bezoekt kan zich on der het genot van een drank je mengen in de discussie. De toegang is gratis. De Looff Makelaardij, reeds meer dan 35 jaar uw vastgoedspecialist, koopt direct zonder de wettelijke bedenktijd en zonder voorbehoud van financiering: woonhuizen, appartementen, beleggingspanden, opknappanden, leeg of in verhuurde staat, aanvaarding direct of op langere termijn, achterstallige onderhoud geen bezwaar. Verkopen en terughoren is mogelijk. Uw woning kunt u telefonsich of per e-mail geheel vrijblijvend bij ons aanmelden. Ga niet zitten piekeren als u uw woning vandaag nog zonder makelaarskosten wilt verkopen! Indien wij tot een overeenstemming komen over de prijs en datum van oplevering, dan maakt onze vaste notaris een koopovereenkomst op met alle gemaakte afspraken. De voordelen van directe verkoop op een rijtje: U ontvangt een hoge nettoprijs U heeft 100%-verkoopzekerheid U bespaart verkoopkosten U bepaalt zelf de opleveringsdatum Correcte financiële en juridische afwikkeling door notaris Oostkerkplein 16 4331 TL Middelburg Tel.: 0118 - 62 88 34 Ook 's avonds en zaterdags bereikbaar Meer dan 35 jaar ervaring'. A - 'f t - Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 232213 www.binnenuit.nl

de Faam | 2008 | | pagina 17