Pitt en Clooney in Burn After Reading dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 17 september 2008 - Pagina 36 DOOR ELLEN DE VRIEND De Amerikaanse broers Et han en Joel Coen, die eerder het veel geprezen No Country For Old Men (vier Oscars) regisseerden, schepten hoge verwachtin gen met hun nieuwste film Bum After Reading. Leo Hannewijk, artistiek direc teur van het festival, sprak jubelend van de gedroomde openingsfilm, die vorige maand ook het Film Festi val van Venetië opende. De teleurstelling was navenant. De pitch: Een disk met de me moires van een CIA-agent komt in handen van een gewetenloos duo dat de gegevens probeert te verkopen klinkt nog veelbe lovend. De kijkers zien echter Brad Pitt, als de knullige sport leraar Chad Feldheimer, die een goudmijn in handen denkt te hebben als hij een disc van een voormalige CIA-agent vindt. Op de disc staan de me moires van agent Ozzie Cox (John Malkovich) die uitslui tend scheldkanonnades als tekst heeft en een keer of hon derd het woord fuck. Feldhei mer en zijn collega (Frances McDormand) proberen Cox te chanteren, maar de zaken lo pen schrikbarend snel uit de hand. Ook - voor George Clooney is als de bebaarde CIA- huurmoordenaar geen flitsen de rol weggelegd. De persona ges en het onzinnige verhaal gaan niet leven. Dat geldt ook voor het zeer matige en voorna melijk verwarrende einde van de film. De komedie die losjes is geba seerd op het boek Bum After Reading: Presidents, CIA Direc tors And Secret Intelligence van de voormalige CIA-baas Stans- field Turner. De film draait op 30 oktober in de Nederlandse bioscopen. De veelgeprezen film Bum After Reading zorg de helaas niet voor een verhoging van de feest vreugde. Toch is het wel een enorme eer voor Vliss- ingen, omdat deze film slechts twee keer eerder er gens op de wereld draaide. Rond 23.00 uur liepen alle gasten van Cine City naar het mooi verlichte Delta ^Theater in de spuikom. Daar wachtte hen een overdonde rende show van de Vlaamse coverband Les Truttes. Het echte filmfestival, een droom voor filmliefhebbers, is in het donker. En films zijn er, honderdtwintig om precies te zijn. Een groot aantal daar van komt van andere festivals uit alle hoeken van de wereld. Maar Film by the Sea is meer dan films alleen. Het is een eve nement waarmee Zeeland zich op de (internationale) kaart zet. Zaterdag konden jongeren er- varen hoe het is om films te ma ken en te acteren in de Delta filmXperience. 's Avonds was de publieksopening, de zogeheten Spijkerbroekenpremière, waar ook Burn after reading werd vertoond. En in aan wezigheid van cast crew is zondag de film Ver van Marion Bloem in premiè re gegaan. Maandag opende het Film Literatuurprogramma, de kem van het festival, met de première van Brideshead Revi sited, een verfilming van het ge lijknamige boek van de Britse romanschrijver Evelyn Waugh. Er doen tien films mee aan de competitie: All God's Children Can Dance, And When Did You Last See Your Father, Blindness, Eden, Entre Les Murs, Fugitive Pieces, Love Comes Lately, Un Secret, Starting Out In The Eve ning en Ver Van Familie. De kindermiddag is vandaag (17 septem ber) en van- VERVOLG VAN DE VOORPAGINA avond gaat de Amerikaanse remake van Blind Date in première in het bijzijn van regisseur en ac teur Stanley Tucci. Ook is de do cumentaire Young@Heart te zien over het gelijknamige seni- ton met aanslui tend in het Delta Theater een meezingbioscoop. Marion van Iwaarden, Niels Geusebroek (Silkstone) en de schrijfster Marjan Berk hebben hun me dewerking hieraan al toege zegd. afscheid van haar gasten met de film Botlle Shock van Randall Miller en een spetterend slot feest. Op deze avond is ook de Award Ceremony met de uitrei king van de Lifetime Achieve ment Award en de Special Award en de Film- en Literatuur Award. Op zondag 21 septem ber worden van 9.00 tot 21.00 uur vrijwel alle films nog een maal vertoond. Vorig jaar be zochten bijna veertigduizend mensen het filmfestival. Meer informatie: www.filmbythe- sea.nl.

de Faam | 2008 | | pagina 36