Inspraak op 3e tranche aanwijzing Natura 2000-gebieden Meer natuur, vitale natuur. Dat is de kern van het natuurbeleid. Een mooi landschap om met plezier in te wonen, werken en recre- eren. Dit landschap is óók het leefgebied van onze 40.000 soor ten dieren en planten. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) beschermt de natuur door wetgeving en zorgt voor onderhoud en aanleg van nieuwe natuur. We doen veel, maar we kunnen het niet alleen. Daarom geeft het ministe rie samen met de provincies geld, advies en ruimte aan mensen en bedrijven die zich actief inzetten voor natuur en landschap. Als iedereen bijdraagt om de natuur in goed evenwicht te ontwik kelen, kunnen we daar voor lange tijd van blijven genieten. De natuur houdt niet op bij de grens. Het is onderdeel van een groter-geheel. Daarom zijn er regéls opgesteld voor alle Europese lidstaten. Het gaat om de Vogel- en Habitatrichtlijn. Dé Vogel en Habitatrichtlijn beschermen Europa's natuurparéls, de zoge noemde Natura 2000-gebieden. Stuk voor stuk gebieden met bij zondere planten en dieren. Ookin Nederland willen we voorkomen dat de natuur steeds eenvormiger wordt en dat zeldzame soorten verder in aantal afnemen, 7 De natuurgebieden waar het bij Natura 2000 om gaat zijn het in ecologisch opzicht waard om beschermd te worden. Ze zijn het waard om trots op te zijn. Denk aan gebieden als de Veluwe of de Biesbosch. Maar natuurgebieden bieden meer. Veel mensen kun nen in en om deze gebieden terecht voor recreatieve activiteiten. Dit zorgt voor toegevoegde waarden,.zoals meer woongenot, een betere gezondheid en een gunstig vestigingsklimaat. Ofwel, Natura 2000-gebieden renderen in ecologisch en economisch opzicht. Investeren in Natura 2000-gebieden levert dus wat op! Het aanwijzen van Natura zoao-gebieden Het aanwijzen vari een Nederlands natuurge bied als Natura 2000-gebied gebeurt met een aanwijzingsbesluit van de minister van LNV. Voordat er een definitief aanwijzingsbesluit wordt genomerr legt de minister eerst een ontwerp-aanwijzingsbesluit ter inzage. Vorig jaar hebben de ontwerpbesluiten van de eerste lil Natura 2000-gebieden en de ontwerp besluiten van de 7 Natura 2000- gebieden in het waddengebied ter inzage gelegen. Vanaf 11 september tot en met 22 oktober 2008 lig gen de ontwerp-aanwijzingsbesluiten voor de volgende 29 gebieden ter inzage. Dit is de Be tranche. De ontwerp-aanwijzingsbesluiten Voor de volgende gebieden liggen de ontwerp- aanwijzingsbesluiten ter inzage (de nummers verwijzen naar de gebiedsnummers): - Van Oordt's Mersken (15) - Olde Maten Veerslootslanden (37) - Uiterwaarden IJssel (38) - Witte Veen (54) - Landgoederen Brummen (58) - Uiterwaarden Neder-Rijn (66) - Gelderse Poort (67) Uiterwaarden Waal (68) - Loevestein, Pompveld Kornsche Boezem (71) - Markermeer IJmeer (73) - Kolland Overlangbroek (81) - Uiterwaarden Lek (82) - Botshol (83) - Eilandspolder (89) - Wormer- en Jisperveld Kalverpolder (90) - Polder Westzaan (91) - Ilperveld, Varkensland, Oostzanerveld &Twis- ke (92) - Polder Zeevang (93) - Oostelijke Vechtplassen (95) - Nieuwkoopse Plassen De Haeck (103) - Broekvelden, Vettenbroek Polder Stein (104) - Zouweboezem (105) - Boezems Kinderdijk (106) - Grevelingen (115) - Zwin Kievittepolder (123) - Grensmaas (152) - Geleenbeekdal (154) - Geuldal (157) - Sint Pietersberg Jekerdal (159) Inspreken op de ontwerp- aanwijzingsbesluiten Heeft de aanwijzing van een Natura 2000-gebied betekenis voor u? Voor mensen die de natuur belangrijk vinden, zal de aanwijzing een posi tieve impuls zijn. Dat zal ook gelden voor men sen die een goede natuurkwaliteit nodig heb ben voor de uitvoering van hun activiteiten. Voor mensen die willen ondernemen in en om de natuurgebieden geeft de aanwijzing meer dan voorheen, concreet aan wat de kwetsbare soorten en habitattypen zijn waar rekening landbouw, natuur en voedselkwaliteit mee gehouden moet worden. Vóór de aanwij zing gold%en algemene bescherming, met de aanwijzing worden de te beschermen natuur waarden nader aangeduid. In de volgende fase, bij het opstellen van het beheerplan, wordt nog duidelijker welke activiteiten wel of niet moge lijk zijn en aan welke activiteiten Stringente voorwaarden worden gesteld. Het verdient aan beveling om u in elk geval nader te informeren wat voor u de betekenis is van Natura 2000. ledereen heeft het recht om binnen de gestelde termijnen een inspraakreactie oftewel ziens-, wijze op de ontwerp-aanwijzingsbesluiten in te dienen. Hoe u zich kunt laten informeren kunt u hieronder lezen. Ook staat er vermeld welke mogelijkheden er zijn om in te spreken. De ontwerp-aanwijzingsbesluiten gaan over de selectie, begrenzing en natuürdoelen van de Natura 2000-gebieden. U kunt dus alleen op deze aspecten reageren. Van de gebieden die eerder in het kader van de Vogelrichtlijn zijn aangewezen, kunt u alleen op de wijzigingen inspreken. Waar kunt u de ontwerp-aanwijzingsbe sluiten inzien? Van 11 september tot en met 22' oktober 2008 kunt u de ontwerp-aanwijzingsbesluiten inzien op de volgende locaties. Houdt daarbij reke ning met de normale openingstijden van de gebouwen/instanties. - De vestigingen van de Directie Regionale Zaken van het ministerie van LNV in Gronin gen, Deventer, Eindhoven en Utrecht: infor matie over alle gebieden plus achtergrond informatie. - Provinciehuizen: informatie over alle gebie den plus achtergrondinformatie. Flevoland (Lelystad), Fryslan (Leeuwarden), Gelderland (Arnhem), Limburg (Maastricht), Noord-Brabant ('s-Hertogenbosch), Noord- Holland (Haarlem), Overijssel (Zwolle), Utrecht (Utrecht), Zeeland (Middelburg) en Zuid-Hol land (Den Haag). - Hoofdkantoren van waterschappen (WS) en hoogheemraadschappen (HH): alleen de informatie over de in het beheergebied gele gen gebieden. WS Fryslan (Leeuwarden), WS Groot Salland (Zwolle), WS Hollandse Delta (Ridderkerk), WS Peel en Maasvallei (Venlo), WS Reest en Wieden (Meppel), WS Regge en Dinkel (Alme lo), WS Rijn en IJssel (Doetinchem), WS Rivie renland (Tiel), WS Roer en Overmaas (Sittard), WS Vallei Eem (Leusden), WS Veluwe (Apel doorn), WS Zeeuwse Eilanden (Middelburg), WS Zeeuws-Vlaanderen (Terneuzen), WS Zui derzeeland (Lelystad), HH Amstel, Gooi en Vecht (Amsterdam), HH De Stichtse Rijnlan den (Houten), HH Hollands Noorderkwartier (Edam) en HH van Rijnland (Leiden). - Gemeentehuizen in de hierna genoemde gemeenten: alleen informatie over de in of nabij de betreffende gemeente gelegen gebieden: Aalburg; Abcoude; Alblasserdam; Almere; Alphen a/d Rijn; Amsterdam; Apeldoorn; Arnhem; Beek; Beemster; Beuningen; Bode graven; Breukelen; Bronckhorst; Brummen; Buren; De Bilt; De Ronde Venen; Deventer; Legenda Tranche 3 HH Natura 2000-gebieden, 3e tranche Andere Natura 2000-gebieden Diemen; Dirksland; Doesburg; Drechterland; Dronten; Druten; Duiven; Echt-Susteren; Edam-Volendam; Enkhuizen; Epe; Goede reede; Gouda; Graft-De Rijp; Gulpen-Wittem; Haaksbergen; Hattem; Heerde; Heerlen; Hilversum; Hoorn; Kampen; Koggenland; Landsmeer; Lelystad; Liesveld; Lingewaard; Lochem; Loenen; Lopik; Maarssen; Maasdriel; Maasgouw; Maastricht; Margraten; Meers- sen; Middelharnis; Millingen a/d Rijn; Muiden; Naarden; Neder-Betuwe; Neerijnen; Nieuwkoop; Nieuw-Lekkerland; Nijmegen; Nuth; Olst-Wijhe; Oostflakkee; Oostzaan; Opsterland; Ouder-Amstel; Oudewater; Over- betuwe; Reeuwijk; Renkum; Rheden; Rhenen; Rijnwaarden; Schermer; Schinnen; Schouwen- Duiveland; Sittard-Geleen; Sluis; Staphorst; Stede Broec; Stein; Tiel; Ubbergen; Utrechtse Heuvelrug; Vaals; Valkenburg a/d Geul; Vlis- singen; Vlist; Voerendaal; Voorst; Wagenin- gen; Waterland; Weesp; Werkendam; Wes tervoort; West Maas en Waal; Wijdemeren; Wijk bij Duurstede; Woerden; Wormerland; Woudrichem; Zaanstad; Zaltbommel; Zede- rik; Zeevang; Zevenaar; Zutphen; Zwarte- waterland; Zwolle - Op de internetsite: www.minlnv.nl/natura2000. Op deze site zijn de ontwerpbesluiten van alle gebieden plus de achtergrondinformatie te downloaden. Hoe kunt~u inspreken? U kunt de gehele inspraaktermijn reageren op de ontwerpbesluiten. Uw schriftelijke inspraakreactie kunt u, onder vermelding van de gebiedsnummers waarop de zienswijze betrekking heeft, tot en met 22 okto ber 2008 sturen naar: Inspraakpunt Natura 2000 t.a.v. cnummers gebieden> Postbus 30316 2500 GH Den Haag Uw inspraakreactie kunt u ook via internet ver sturen: www.minlnv.nl/natura2000. Informatiebijeenkomsten en hoorzittingen Tijdens de periode van de terinzagelegging organiseert het ministerie van LNV twaalf bij eenkomsten, waar u zich persoonlijk kunt laten informeren en/of waar u mondeling kunt inspreken tijdens een hoorzitting. Indien u aan wezig wilt zijn op één van de informatiebijeen komsten hoeft u zich vooraf niet aan te melden. Als u tijdens de hoorzitting wilt inspreken, ver zoeken wij u vriendelijk om dit uiterlijk 2 dagen voor de betreffende hoorzitting aan het Inspraakpunt door te geven, telefoon 070-3519602. Naast algemene informatie over de aanwijzing van de Natura 2000-gebieden, wordt tijdens de bijeenkomst specifieke informatie gegeven over bepaalde gebieden. De gebieden die tij dens een bijeenkomst centraal staan, zijn hier onder met hun gebiedsnummer aangegeven. De informatiebijeenkomsten en hoorzittingen zijn op: Donderdag 18 september Auberge de Rousch Kloosterkensweg 17 te Heerlen Gebieden: 152,154,157 en 159 Maandag 22 september Gemeentehuis Schouwen-Duiveland Laan van St. Hilaire 2 te Zierikzee Gebied: 115 Woensdag 24 september 2008 De Buorskip Vlaslaan 26 te Beetsterzwaag Gebied: 15 Donderdag 25 september 2008 Restaurant de Betuwe Hoogkellenseweg 7 te Tiel Gebieden: 66, 68, 71,81 en 82* Maandag 29 september 2003- Belfort Sluis Groote Markt l te Sluis Gebied: 123 Dinsdag 30 september Provinciehuis Gelderland Markt 11 te Arnhem Gebied: 38*, 58 en 67 Woensdag 1 oktober 2008 Gemeentehuis Haaksbergen Markt 2 te Haaksbergen Gebied: 54 'Donderdag 2 oktober Sportcity Groenhovenparklte Gouda Gebieden: 82*, 103,104,105 en 106 Maandag 6.oktober Gemeentehuis Purmerend Purmersteenweg 42 te Purmerend Gebieden: 89,90,91,92 en 93 Dinsdag 7 oktober Provinciehuis Overijssel Luttenbergstraat 2 te Zwolle Gebieden: 37 en 38* Donderdag 9 oktober Amrath Hotel Lapershoek Utrechtseweg 16 te Hilversum Gebieden: 83 en 95 Maandag 13 oktober Provinciehuis Flevoland Visarenddreef 1 te Lelystad Gebied: 73 Dit gebied komt tijdens meerdere informatie bijeenkomsten aan de orde, vanwege de grootte en/of ligging van het gebied. Gedurende iedere avond kunt u vanaf 18.45 uur binnenlopen op de informatiemarkt, waar medewerkers van LNV en eventuele andere overheden uw vragen beantwoorden. Het offi ciële programma start om 19-45 uur en ziet er als volgt uit: 19.45 uur Opening van de avond en presentatie óver Natura 20.00 inclusief vragenronde 20.45 uur Pauze (met gelegenheid om vragen.te stellen op de informatiemarkt) 21.00 uur Hoorzitting Wat gebeurt er met uw reactie? Na afloop van de inspraakprocedure bundelt het Inspraakpunt alle reacties en stuurt die naar de minister van LNV en de provincies. De betrokken provincies krijgen, direct na sluiting van de inspraakperiode, 4 maanden de gele genheid om hun beschouwingen te geven op de ingediende inspraakreacties. Mede op basis van de inspraakreacties en de beschouwingen neemt de minister van LNV uiteindelijk de defi nitieve aanwijzingsbesluiten voor de Natura 2000-gebieden. Op deze definitieve besluiten is geen inspraak meer mogelijk. Wel kunnen belanghebbenden te zijner tijd beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Als inspreker krijgt u bericht over. het definitieve besluit van het Natura 2000-gebied waarop u hebt ingesproken. Nadere informatie Voor nadere informatie over de aanwijzing van Natura 2000-gebieden kunt u op werkdagen van 8.30 tot 16.00 uur bellen met het gratis tele foonnummer van het LNV-loket: 0800 - 223 33 22. Tevens bestaat de mogelijkheid hier infor matie aan te vragen: een inspraakwijzer, een afschrift van een ontwerpaanwijzingsbesluit met de bijbehorende Nota van toelichting en kaart(en) of cd-rom's met alle ontwerpbesluiten met achtergrondinformatie. De genoemde informatie is ook beschikbaar tijdens de inspraakbijeenkomsten en is te downloaden van de internetsite www.minlnv.nl/natura2000.

de Faam | 2008 | | pagina 46