Scheldemond College 100 jaar Leerling Ets 1323 fZm [334 Leerling uE 1357 EZm LeeSg ScLelcfemord HHmWË ms Urn ZÖOZ VLISSINGEN - Wat Is Scheldemond eigenlijk en hoe komt het dat deze school een eeuw be staat? Dat is niet zo heel snel uitgelegd, want in die Stedelijke Scholengemeenschap in Vlissln- gen van 2008 zijn heei wat scholen opgegaan. Een terugblik op één eeuw Scheldemond levert anekdotes, gebeurtenissen en fragmenten van verhalen op. Er is nogal wat veranderd in de afge lopen honderd jaar. Vroeger werden de jongens en meisjes op het plein apart gehouden en moch ten meisjes niet zonder sokken de school in. Een enorm contrast met de kleding en de manieren van de leerlingen van nu. Het vak natte hls werd biologie, algebra en meetkunde werden wis kunde en het etiket boekhouden verwisselde voor economie. De vakken muziek en tekenen heten nu culturele kunstzinnige vorming (CSV) en de onderdirecteur van weleer heet nu conrector. Scheldemond College pagina 5 Over de afgelopen eeuw is een boek samenge steld dat een winkelwaarde heeft van 35 euro. Het boek wordt tegen die prijs ook verkocht in de vrije verkoop. Tijdens de reünie wordt het boek aan alle reünisten aangeboden voor 10 euro. Na de reünie kunnen de boeken ook besteld worden via Scheldemond voor 15 euro. Hieronder een aantal fragmenten uit het jubileumboek. Mijn hbs jaren zijn zo lang geleden dat ik daar niet elke dag aan terugdenk. Toch waren die jaren heel belangrijk voor mij. Met mooi weer vond ik het beter, in plaats van huiswerk te maken, er met mijn fiets op uit te trekken om bloemen en plan ten te bestuderen. Spuyman had daarvoor mijn interesse aangewakkerd. Hij bleek toch van veel belang voor me, want hij probeerde mij ook het tennissen bij te brengen en wel zodanig dat mét mijn activiteiten aan het net mijn bril mede de lucht invloog. Van de talen bevielen me de pret tige lessen van de sympathieke juffrouw Tweedy het meeste. In tegenstelling tot het Frans waar ik geen be-langstelling voor kon opbrengen en ook nu nog vind ik het lastig. Oh je en dan die saaie Duitse rijtjes die er ingepompt moesten worden: mit, nach, nebst... Als het dan zonnige dag was dacht ik vaak Ach, mann, du solist mich doch ver- stehen. Ich mochte lieber schwimmen gehen. Meer plezier beleefde ik aan de teken-lessen van de heer De Wilde. En die gymlessen van Van der Steen.Ongeloofiijk wat een geduld hij kon opbren gen om zo'n stel van die giechelende meiden te motiveren tot prestaties. De ulo had in mijn tijd een pand aan de Coosje Buskenstraat en enkele lokalen in het voormalige Burgerweeshuis in de Badhuisstraat. Het pende len tussen de gebouwen doorbrak nog een beetje de saaiheid van de dag. De school werd geleid door de directeur, de heer H.W. Zwagerman. Als je hem niet zag, dan rook je hem wel aan de zoete geur van toffeetabak. Hij gaf ook Nederlands. Als hij, enigszins gebogen lopend, de klas binnen kwam, was het meteen doodstil. De twee oudste leraren waren M&M, oftewel Meijer en Metz. De heer Meijer was een klein mannetje dat over de (halve) glazen van zijn brilletje keek. Hij gaf Frans en voordat de les begon stelde hij altijd dezelfde vraag: "Zijn er nog die er niet zijn?" Van de heer Ottens (Otje) kregen we les in aardrijkskunde. Soms kwam daar een kaart aan te pas, maar daar kon je door het rookgordijn van zijn Alaska- sigaretten weinig op zien. Wat dan weer leidde dat tot misthoomgeluiden vanuit de klas. Onvergetelijk is Anton de Kan (Duits geschiedenis). Ooit was hij matroos derdeklas zonder vooruitzichten bij de marine geweest, ledereen deed wel een poging om zijn stem te, imiteren: laag met een verlengde laatste lettergreep. Hij kwam op de fiets naar school. Eenmaal in de gang stak hij zijn arm recht vooruit, baande zich een weg door de horde leer lingen en riep: "Ajoo, gaatje make." Hij begon de les met: "Ajoo Smenke, sluit de tènt" (Roei Sinke zat 't dichtst bij de deur) en vervolgens opende hij zijn agenda en bulderde: "Het slachtoffer hèèt(dan volgde er een naam). Het slachtof fer moest dan naar voren komen en met zijn rug naar de klas gaan staan, waarna de overhoring begoo. De meester las hardop een stukje tekst, stopte dan plotseling, waarna het slachtoffer de zin moest aanvullen. Daarna kwam de opdracht: "Zaakje op tafel" en begon hij een geschie denisverhaal, waarin hij zijn eigen visie op de gebeurtenissen gaf. Soekarno heette steevast Boekarno en de Nederlandse ma rine bestond in die tijd uit twee matrozen in een lekke roeiboot. Het was niet de bedoe ling dat je daarom lachte. In-elke les zei hij wel:" Nie iache" of "Nie kliere. Straks mag je kliere(Bij zijn collega zeker?) Vrij wel elke dag droeg hij hetzelfde blauwe kostuum, tot er een sportdag was. Voor die gelegenheid had hij een plusfour aangetrokken met lange zwarte kousen en platte schoenen daaronder. Dat was zijn versie van sporttenue. Hoezo "nie Iache?" De schoolreis naar Londen was gewel dig. Ik herinner me vooral dat de heer Van Beers (Engels) iedereen bij de hotel ingang controleerde op drank en dat de andere ieraar, ik dacht de heer Cronin (En gels), bij het raam aan de andere kant hielp om de kratten bier naar binnen te til len. Ik herinner mij juffrouw Koevoets. Haar degelijk heid en discipline, de originele wijze waarop zij zich uitdrukte. Nog elk jaar bezoek ik haar, en wat een liefdevol, bijzonder mens is zij toch. Ik herin ner mij hoe Rinie Eversdijk canard orange tijdens de Franse les van juffrouw Koevoets onwetend en geheel onschuldig vertaalde als'kanariepietje'. Een ijzingwekkende stilte volgde; Koevoets keek hem erg indringend aan, aftastend of hij nu echt onwe tend was of dat hij haar geweldig voor de gek hield. Zij besloot uiteindelijk, misschien beïnvloed door ons bulderend gelach, dat hij zich bij de rector kon gaan melden. Hij zal de eend met sinaasap pelsaus nooit meer vergeten zijn. Vanaf het tweede jaar mochten de leer lingen van de havo en het vwo deelne men aan het kerstbal. In datzelfde jaar moest je als voorbereiding op donder dagmiddag na de laatste les dansles sen volgen. Het viel gelijk op dat de dames oververtegenwoordigd waren en met een tekort aan mannelijke danspartners de dans met eikaar oe fenden. Het kerstbal werd op vrijdag avond voor kerst gehouden en de weken daarvoor stonden in het teken van 'de jurk'; wat moet je aan? Uiteindelijk heb ik die vei lige zwarte broek gekozen met een glitter topje, wat saai denk ik nu maar toen was dat een veilige keuze. Die bewuste middag zijn mijn vriendin Olga en ik naar huis gegaan om ons de hele middag voor te bereiden op het bal. We hadden van alles gekocht van haarlak tot glitters. Leuk de tail is dat die glitters bij haar zijn blijven staan en we het de komende jaren gebruikten voor het kerstbal. Inmiddels is de pot met glittergel opgedroogd maar zijn de herinneringen nog altijd vers.

de Faam | 2008 | | pagina 29