MRU Sport staat hoog in 't vaandel van het Scheldemond College Scheldemond College De Skireis Zaterdag 20 september 2008 e sc Reünie 15.00 21.00 uur Inlichtingen: info@l23reunie.nl www.scheldemond.schoolpagina.nl (040) 2230088 "1QO Scheldemond College Scheldemond College pagina 3 Scheldemond en Geelhoed slaan handen ineen Sport en gezondheid zijn ai heel lang erg belangrijk voor het Scheldemond College. Zo is de school vijf jaar gele den gestart met de sportklassen. Het was meteen een groot succes. De aanmelding is gegroeid van een eerste lichting van tachtig sportklasleerlingen naar een instroom dit jaar van honderdzeventig nieuwe sportklassers. Sporten is natuurlijk ook erg leuk en goed voor je hele ont wikkeling. Er is binnen de sportklassen namelijk veel aan dacht voor zaken als samenwerken, zelf leren organiseren en leiding geven. De sportkias leerlingen krijgen zes uur per week lichamelijke opvoeding en hebben meerdere malen per jaar verschillende sportclinics. Daardoor komen de leerlingen ook in aanraking met vele niet-alledaagse sporten, zoals snow- boarden, sportklimmen, vlotten bouwen, mountainbiken, sur- vivalparcours, golfen en een driedaags outdoorkamp. De sportklassen zijn laagdrempelig. Je hoeft dus absoluut geen topatleet te zijn om op een leuke manier te kunnen mee draaien in een sportkias. De school heeft een samenwerkingsverband met verschil lende topsportorganisaties zoals de JVOZ en sinds dit schooljaar ook Sportschool Geelhoed. Alle topsportleerlin gen krijgen op het Scheldemond College de kans om top sport en school te combineren. Dit betekent ondermeer dat de leerlingen kunnen trainen onder schooltijd. Missen de leerlingen dan geen lessen? Nee, de leerlingen heb ben namelijk een flexibel lesrooster en ook de docenten zijn topsportvriendelijk ingesteld, zodat de leerlingen A soms wat meer tijd of ruimte krijgen om het schoolwerk in orde te krijgen. Verder heeft het Scheldemond Col lege in beide afdelingen (VWO/HAVO en MAVO/VMBO) <j een topsportmanager die het studieproces van de top sportleerlingen nauwlettend in de gaten houdt. De school heeft ook de faciliteiten op de topsporters afgestemd. Zo is er in beide afdelingen een extra stu dieruimte. Hierdoor kunnen de topsportleerlingen tij dens vrije momenten eventueel achterstallig werk inhalen, of nog even extra studeren. De lijntjes tussen school en topsportorganisatie zijn erg kort. School blijft natuurlijk het belangrijkste en daar zijn de top sportorganisaties zich ook erg van bewust. Zij voelen zich medeverantwoordelijk voor de schoolprestaties. Door middel van onze manier van samenwerken wor den de school en de topsportorganisatie eigenlijk één. Alleen op deze manier kun je professioneel werken. De leerlingen vinden het ook fijn dat ze op deze ma nier school en sport kunnen combineren. Ze gaan met veel plezier naar school en naar de sport. Cij fermatig en sportief doen ze het ook erg goed. Af gelopen schooljaar heeft de eerste lichting topsporters (allen voetballers van de JVOZ) met suc ces het o zo belangrijke schooldiploma gehaald. Wij als school, maar ook de JVOZ zijn hier erg trots op. We zullen hier dan ook zeker mee doorgaan en daar waar nodig het concept nog meer professionalise ren. Het Scheldemond College is ook op andere manie ren een 'Gezonde School'. Dit houdt onder andere in dat de school rookvrij is en dat er steeds meer ge zonde voeding op de school te verkrijgen is. Door Tara De Vriend VLISSINGEN In navolging van de voetbal klassen op het Scheldemond College in Vlissingen wordt dit jaar begonnen met ju doklassen. Zo'n tien judoka's krijgen de mogelijkheid om studie en sport te com bineren. Er wordt nauw samengewerkt met Sportschool Geelhoed, fitnesscentrum Fit ness Fitaal en Zwemschool Zeeland. Het Scheldemond College wil leerlingen met extra sporttalent een kans geven om zich op sportgebied verder te ontwikkelen. Ook wil de school er voor zorgen dat deze talentvolle sporters een schooldiploma halen op een zo hoog-mogelijk niveau. EigenaarTonny Mulder van Sportschool Geelhoed heeft veel zin in het nieuwe schooljaar. Een aantal judoka's heeft al enthousiast gereageerd. Ze begin nen in het eerste, tweede of het derde leer jaar. Na de ochtendtraining in de dojo in Oost-Souburg volgen zij de lessen met de andere sporters uit de speciale sportkias. Met verschillende judoka's uit verschillende woonplaatsen, van verschillende scholen en niveaus is een goede wedstrijdvoorbereiding geen kleinigheid. Met het nieuwe oplei dingstraject kunnen alle leerlingen nu op hetzelfde moment van de dag dezelfde trai ning krijgen. Er hoeft dus niets onnodig herhaald te wor den. Wat ook een voordeel is is dat iedere judoka zichzelf herkent in de andere judo ka's als het gaat om schoolzaken, motivatie r-JSjS?'.;. - w v t doe wat je zegt Reünie en inzet, wat de gezamenlijke ambitie ver sterkt. Door de samenwerking met onder andere Fitness Fitaal uit Vlissingen, is het mogelijk de judoka's met testen goed te volgen op het gebied van groei en fysieke gesteldheid en worden zaken als overbelasting voorkomen. Ook kunnen er hersteltrainingen worden ge daan in geval van blessures. Iedere judoka wordt gecontroleerd op schoolprestaties. En alleen als dat in orde is mag er worden ge traind. Ook voor de ouders is het een hele verademing. De kinderen gaan naar school en komen 's avonds weer thuis. Dan is in veel gevallen het huiswerk een eind klaar en hoeft er niet meer gerend en gevlogen te worden voor de judotrainingen. Door Leny Miljoen In 1984 werd tijdens een gymles van de meisjes van 5VW0 de klas met Ingrid van de Vegte en Esther Knopjes), het plan ge opperd om, als het financieel haalbaar zou zijn, een skireis te houden voor leer lingen uit de bovenbouw. Na wat speur werk was het mogelijk om voor 590 gulden een reis aan te bieden. Begelei ders voor de reis vinden viel niet mee, want deze was in de paasvakantie (die we toen nog hadden). Maar het lukte. Piet Stroo, Hans van der Werff en ik gingen in april 1985 met een bus vol leerlingen naarThumersbach in Oostenrijk. We kwamen daar aan en nergens was een kruimel sneeuw te zien. Maar ons werd ver zekerd dat het in Neukirchen, waar wij gin gen skiën, prima was. 's Avonds regende het volop. De volgende dag reden we langs groene weilanden naar het skigebied. In de tweezits-stoeltjes met de ski's op schoot gin gen we naar boven. Boven de 1500 meter werd het steeds witter. Vanaf die dag heeft Hans elke avond een regendans gedaan. Op wat verbrande hoofden na was de reis een geweldige ervaring en waren we voor de ko mende jaren verkocht. Het skigebied beviel ons prima, maar de kamers voor acht tot tien personen en één douche voor zesen twintig man was minder. We kwamen in Nie- drensill terecht, eerst in Gasthof Oberwirt wat al beter was. En later in het super Gast hof Hollwerth, waar de leerlingen ook nu nog elk jaar acht nachten logeren. Voor mij was het heel bijzonder dat mijn zoon Andrej (ook docent-op Scheldemond en in hetzelfde vak), mijn laatste jaar ook mee ging als be geleider. Zo kon ik mijn enthousiasme voor deze reis met hem delen en het stokje door geven. Natuurlijk gebeurt er elk jaar wel iets, maar vaak is het ook hetzelfde. Vooral de jongens denken jaar in jaar uit, dat ze in Oostenrijk alleen maar ein Grosses Bier kun nen bestellen. En insmeren tegen het ver branden dat is niet nodig "Ik smeer me op het strand ook nooit in...' (weet je nog, Olaf?). En ik kan alleen maar hard skiën... en de eerste dag ga ik toch met mijn vrien den opzoek naar de zwarte piste! En toch...als je dan als begeleider, na tien dagen verantwoordelijkheid voor vijftig tot zeventig onstuimige leerlingen en hele korte nachten de meeste leerlingen weer heel huids, met lekkere bruine toeten, bij school ziet uitstappen en je hoort later de enthou siaste verhalen. Dan weetje: daar gaat het om en daar doe ik het voor. Met veel plezier denk ik terug aan deze nu 100-jarige. Schel demond veel succes en blijf in beweging!

de Faam | 2008 | | pagina 27