CAPITA, EEN VACCINATIE- ONDERZOEK BIJ SENIOREN mm üiz Grootste vaccinatieonderzoek in Nederland start najaar 2008 Duizenden senioren overlijden aan longontsteking Wat is uw reden om mee te doen? CAP |TA MEER INFORMATIE? SOLLICITEREN REGIONALE TV KIJK VOOR MEER INFORMATIE OP WWW.VACCINATIEONDERZOEK.NL Het Julius Centrum, onderdeel van het Universitair Medisch Centrum Utrecht, start dit najaar het grootste vaccinatieonderzoek dat ooit in Nederland is gehouden. Dit zogenaamde CAPITA onderzoek gebeurt in samenwerking met 750 huisartsen, het Spaarne Ziekenhuis in Hoofddorp en het Nederlands Vaccin Instituut. In een groep van 85.000 mensen van 65 jaar en ouder wordt een nieuw vaccin tegen de pneumokokkenbacterie getest. Deze bacterie veroorzaakt onder meer infecties als longontsteking, hersenvliesontsteking en bloedvergiftiging. Bij één op de drie patiënten met long ontsteking is de pneumokokkenbacterie de veroorzaker. Geschat wordt dat elk jaar zo'n 48.000 patiënten longontsteking krijgen door de pneumokokkenbacterie, waarvan 10% overlijdt. Maar liefst één op de honderd 65-plussers krijgt een infectieziekte veroorzaakt door deze bacterie. De sterfte Jaar in, jaar uit overlijden duizenden oudere mensen aan een longontsteking. Die long ontsteking wordt vaak veroorzaakt door pneumokokken. Dat is een bacterie die veel mensen bij zich hebben. Als je weerstand slecht is, kan deze bacterie toeslaan. Niet alleen longontsteking, maar ook hersenvliesontsteking en bloedvergiftiging kunnen het gevolg zijn. Een interview met Prof. Dr. Mare Bonten, hoogleraar infectieziekten bij het Universitair Medisch Centrum in Utrecht en leider van dit wetenschappelijke onderzoek. Is er nog geen vaccin tegen de pneumokok? "Er is al jaren een vaccin. In veel landen om ons heen wordt dat ook gebruikt. Maar de effectiviteit daarvan staat onvoldoende vast. Het is dus niet grootschalig onderzocht of het vaccin werkt. In Nederland zijn we in zo'n geval voorzichtig om dit vaccin toe te pas sen. De minister heeft in 2003 dan ook beslo ten om dat niet te doen." Staat de werking van het nieuwe vaccin dan wel vast? "Op papier zou het moeten werken, maar in de praktijk is dat nog niet onderzocht. Wij gaan dat nu wel doen. Dit najaar worden 85.000 mensen van 65 jaar en ouder ingeënt. De ene helft met het middel, de andere helft krijgt een prik zonder werkzame stof, een zogenaamd placebo. We kunnen dan beide groepen vergelijken. De groep die het nieuwe vaccin heeft gekregen, zou dus minder vaak een infectieziekte moeten krijgen die wordt veroorzaakt door de pneumokokkenbacterie. Zien we al snel resultaten, dan gaan we over tot het inenten van de groep mensen die de placebo hebben gehad." Zijn dat er niet heel veel mensen die mee moeten doen? "Ja, dat zijn veel mensen. We hebben ze allemaal nodig, want veel mensen krijgen in de tijd dat het onderzoek duurt geen infectie, inenting of niet. Slechts een klein deel zal worden geïnfecteerd door de pneumokok binnen die twee jaar. Dat kleine getal willen we zien dalen. Als je minder mensen uitnodigt, moetje langer wachten voordat je resultaat ziet." En die tijd is er niet? "Als het nieuwe vaccin zou werken, zou inenten elk jaar vele levens kunnen redden. Alleen al in Nederland! Als het vaccin werkt, Huisarts Dr.Ted van Essen: "Mijn patiënten kennen mij als warm pleitbezorger van de griepprik. Als ik in mijn praktijk mensen heb met longontsteking, vragen ze mij altijd óf er nou niets was dat die ziekte had kunnen voorkomen. Tot nu toe moest ik ze dan vertellen dat er voor volwassenen geen goede manier was om longontsteking te voor komen. Dat is onbevredigend, zeker als je weet hoe ernstig de gevolgen kunnen zijn. Mijn reden om aan het onderzoek mee te werken is dat er nu eindelijk zicht is op een vaccin dat goed werkt!" veroorzaakt door pneumokokken kan bij senioren en risicopatiënten 30 tot 50% bedragen. Preventie is dus belangrijk. De vaccinatie gebeurt tegelijk met de griepprik op vaccinatiecentra in een groot aantal regio's. Dit zijn onder meer Utrecht, Woerden, Haarlem, Alkmaar, Hoorn, Groningen, Maastricht, Heerlen, Sittard, Breda, Tilburg en Zwolle. Wilt u meer weten over het CAPITA onderzoek? Bel dan met het CAPITA team, 030 656 99 99, kijk op www.v9ccin9tieonderzoek.nl of stel uw vragen aan Prof. Dr. Mare Bonten, hoogleraar infectieziekten en leider van dit wetenschappelijk onderzoek, mjmbonten-capita@umcutrecht.nl. zal het ook in andere landen worden toegepast. Dan praten we over nog meer mensen. Daar moet je even over nadenken, dan begrijp je dat hoe eerder we klaar zijn, hoe beter het is." Moeten mensen zich opgeven of aanmelden voor dit onderzoek? "Nee. Hulsartsen hebben een lijst opgesteld van geschikte deelnemers. Mensen die ouder zijn dan 65 en in leder geval gezond. Zij krijgen namens hun huisarts een brief met een uitgebreide uitleg. Mensen kunnen zich vervolgens opgeven via een antwoordkaart. Daarna worden ze opgeroepen. In oktober of november zal het vaccin of de placebo (inenting zonder werkzame stof) tegelijk met de griepprik worden gegeven in een vaccinatiecentrum vlak bij mensen in de buurt. Op deze centra Is een arts aanwezig en verpleegkundigen. Daar nemen we alles nog rustig door. Goede voorlichting nemen we heel serieus. We hebben weinig redenen om gezondheidsproblemen te verwachten bij deelnemers. Maar het blijft een onder zoek, waar bepaalde risico's aan verbonden zijn. Daar zullen we nooit te licht over denken," Voor onze vaccinatieteams zoeken we (basis)artsen, verpleegkundigen, doktersassistenten en administratieve medewerkers irrde regio's Utrecht, Woerden, Haarlem, Alkmaar, Hoorn, Groningen, Maastricht, Heerlen, Sittard, Breda, Tilburg en Zwolle. Ook gepensio neerde artsen en verpleegkundigen zijn van harte welkom. Wilt u solliciteren? U kunt het sollicitatieformulier op www.vaccinatieonderzoek.ni invullen en verzenden. Natuurlijk kunt u ook e-mailen naar capitaonderzoek@umcutrecht.nl of bellen met 06 13 88 40 89. Aad van den Heuvel en Vivian Boelen presenteren een speciaal tv programma over het CAPITA onderzoek dat wordt uitgezonden op de regionale omroepen. Aan tafel zitten onder meer Prof. Dr. Mare Bonten, Prof. Dr. Ralph van Furth, hulsarts Ted van Essen en de 65-plussers Jules Benedictus en Agnes Visser. Uitzendtijden worden gecommuniceerd via de regio nale radiozenders. F3— luw#»»»..

de Faam | 2008 | | pagina 6