Prikkelend verhaal Walcheren Solexrace Kinderboek Rampjaar Jaarlijkse trekkertrek Ruyterstadsingers zoekt nieuwe leden Summer Games Snorrend en pruttelend door de polder Bijzonder boek voor kinderen over pesten nnWMITMUlDe Faam Woensdag 9 juli 2008 - Pagina 30 Vlinder is nu bijna uitgevlogen door marcel van der voort OOST-SOUBURG - "Het gaat niet goed met de vlin ders op Walcheren", vindt ecoloog Chiel Jacobusse van het Zeeuws Landschap. "Verkeerd weer op een fout moment kan fataal voor ze zijn", zegt hij. "Weersom standigheden en verande rend landschap zijn de oor zaak van de terugloop. Door zure regen en gebruik van insecten dodende middelen verdwijnen bloemen die vlin ders nodig hebben. Zo gaat het slecht met de parelmoervlinder. Die waren er volop in de duinen van Walcheren en dit jaar heb ik er niet één gezien", vertelt de ecoloog die dikwijls wandelt door Oranjezon. "Het gaat al fout bij de rupsen. Die hebben last van nat weer. De cocons kunnen verschimmelen", aldus Chiel. Hij laat weten dat de ver andering van het landschap een Volgens de landelijke Vlin derstichting in Wageningen gaat 2008 de boeken in als het slechtste vlinderjaar ooit. "Ze hebben gelijk en kunnen het weten. Die organisatie heeft een netwerk van zeven honderd tellers. In mijn eentje heb ik dat niet zo in de gaten", reageert de Souburgse vlinderkenner Anton Baaijens. "Er zijn onge looflijk weinig vlinders. Een echt rampjaar", beaamt eco loog Chiel Jacobusse. grote boosdoener is. "De laatste vrije vierkante meter wordt in gevuld en juist op die verwaar loosde hoekjes is veel voor een vlinder te halen. Dat zie ik ook in de steden. Vanwege nieuw bouw gaat het daar niet veel be ter met de vlinder. Natuur is één geheel De natuur is één geheel en als de vlinder verdwijnt en er dus Vlinderkenner Anton Baaijens ziet dat meer soorten op Walcheren verdwijnen, foto izaak verkeste. geen rupsen meer zijn, dan krij gen ook de kleine vogels het zwaar. Die eten rupsen. En roof vogels zijn op hun beurt weer afhankelijk van kleine vogels", somt Chiel op. "Wij kunnen niet straffeloos bouwsteentjes uit ons ecosysteem blijven halen", waarschuwt hij. Volgens hem is er iets te doen om de vlinder te behouden. "De rups van de pa relmoervlinder heeft in de dui nen viooltjes nodig. Die groeien dicht door de zure regen en ge brek aan konijnen. Wij zouden speciale plekjes voor ze kunnen aanmaken, maar dat is geen structurele oplossing. Er zijn te genwoordig vlinders, die er vroeger niet waren. Zoals de ge hakkelde Aurelia. Dat is een zui delijk soort. De reden van zijn komst is klimaatsverandering", verklaart Chiel. In de buurt van Oost-Souburg loopt Anton Baaijens langs het spoor. Hij is van de Vlinder- en Libellen Werkgroep Zeeland. En is op zoek naar rupsen en vlinders. Hij merkt dat de populatie flink is uitgedund. "De Kleine Vos en Dag Paauwoog zie ik veel min der", merkt hij op. Ook het Groot dik kopje en de Argus Vlinder sterven uit", vult Anton aan. AAGTEKERKE - De stichting Trekkertrek Aagtekerke houdt op donderdag 24 juli weer hun jaarlijkse trekker trek. Er worden weer met standaard en met sportklas- se gereden. En ook ontbre ken de oldtimers niet. Nieuw dit jaar is de B-Divisie. Het is van 10.00 tot 21.00 uur. Het kost 7,00 euro voor volwas sen en 2,00 euro voor kinde ren. OOST-SOUBURG - Het ge mengd koor De Ruyterstads ingers is op zoek naar men sen die graag zingen. Het koor kan voor alle zangstem men nieuwe leden gebrui- k ken. Samen met de dirigent wordt bekeken wat er moge lijk is. Belangstellenden kun nen komen kijken op de oe fenavond, iedere maandag van 19.30 tot 21.30 uur in het wijkgebouw De Ark bij de kerk aan het Oranjeplein in Oost-Souburg. Meer infor matie op www.rssingers.ci- land.nl. SEROOSKERKE - De Stich ting Welzijn Veere en de Jeugdraad Veere houden tot en met 10 juli de Summer Games. Het is een vierdaags sport- en spelevenement op het speelterrein De Zandput in Serooskerke voor jonge ren van acht tot en met vijf tien jaar. Elke dag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 16.00 uur zijn er diverse spel len te doen. Meedoen is gra tis. Fiona Hack heeft het kinderboek De Wens geschreven voor kinderen van acht tot twaalf jaar. Het verhaal heeft twee thema's, foto: ine bloemen Stichting ECH presenteert aanstaande zondag de jaarlijkse solexrace en minimotoren- demonstratie in Heinkenszand. foto: pr door joSie kneepkens HEINKENSZAND - Met je haar in de wind, zonder helm snorrend en prutte lend door de polder. Sinds 1948 siert de solex het Ne derlandse landschap en or ganiseert menig liefhebber van deze pruttelfiets uit stapjes, tourtochten en wedstrijden. Stichting ECH (Evenementen Commissie Heinkenszand) pre senteert zondag 13 juli de jaar- lijkse solexrace en minimotoren demonstratie in Heinkenszand. De solexen starten en finishen op de kruising van de Dorps straat en de Kerklaan. Er zijn drie categorieën, te weten stan- daard, snel en ludiek. Behalve de race zijn er diverse andere at tracties op het parcours te aan schouwen. Zo zal er een rondrit plaatsvinden van diverse voer tuigen welke geprepareerd zijn voor deelname aan het evene- door: ine bloemen WISSENKERKE - De prikkel om een verhaal over een jongen en een zuurstok te schrijven, begon met een ansichtkaart. Fiona Hack, schrijfster van kin derboek 'De Wens' was getrof fen door het beeld van een jon getje, die op een zuurstok van de kaart af leek te zweven. "Het schrijven begon als een tijdver drijf in een rommelige periode in mijn leven. Vrienden vonden het een sterk thema. Door het likken aan een zuurstok kan je een wens doen. Zo werd ik aan gemoedigd om door te gaan." Het is een leuk verhaal gewor den, geschreven in een heldere en vlotte stijl. De afwisseling van vertelperspectief, enerzijds van- uit de hoofdpersoon Allard en anderzijds vanuit de ouders, onderwijzer, au pair Karanina en de recher cheur ma ken verhaal boeiend en spannend. Het ver haal heeft een tweede, zeker zo belangrijke dimensie. Allard wordt gepest op school en heeft geen vrienden. Zijn ouders heb ben geen tijd voor hem en over laden hem met speelgoed. Scholen kunnen het boek ge bruiken om pesten bespreek baar te maken. "Op sommige scholen is er wel een pestproto- col, maar eigenlijk moet je pre ventief te werk gaan. Dit boek kan een hulpmiddel zijn. Ou ders kunnen door het verhaal geprikkeld worden er.met hun kinderen over te praten." De Wens is verkrijgbaar via fiona- hack@zeelandnet.nl of 0113- 372563 ment in de Achterhoek De Zwartecross en staat er een op treden op het programma van het RWP Freestyle torstunt team met man op het programma. Verder is er een van BOLUZ (Bromfiets Old timers Liefhebbers Uit Zee land) en zullen er een aantal exclusieve auto's te zien zijn. De middag wordt afgesloten met een optre den van de Zeeuwse dialect band Surrender in de tent bij Bi stro De Herberg (voorheen De Blauwe Reiger), aan de Dorps straat in Heinkenszand. Aan vang: 13.30 uur en de toegang is gratis.

de Faam | 2008 | | pagina 30