Het Middelburgse Mosselfestival Niet direct zichtbaar maar zeker Expositie in café Bommel Expositie over de oesterputten in Yerseke door Bill Nolten Een interview met de Middelburgse Mosselman ^VV^idrielburqs Mosselfestival net zo enthousiast! Pagina 3 De afgelopen maanden is er veel negatieve berichtgeving geweest over de mosselin dustrie. Het Mosselfestival Middelburg doet daar niet aan mee, want op 17,18 en 19 juli is het gewoon weer zover! Op die data zullen er horecaonder nemers zijn in de Vlasmarkt, het Koorkerkplein en op het Damplein die de bezoekers aan het festival het beste en lekker ste uit de zee willen voorscho telen. Zelfs wanneer u niet houdt van mosselen of andere zeevruchten dan is het Mosselfestival Middelburg nog de moeite waard. U kunt dan aanschuiven op het terras en 'slechts' genieten van de artistieke bijdragen die door straat- en amateurartiesten ten toon worden gesteld. Jong en oud, lokaal of niet lokaal, ieder een is welkom en zal genieten op de Middelburgse Mosselfeesten 2008! Het Middelburgse Mosselfestival kan beschreven worden als een Bourgondisch feest. Een feest waar de bezoe kers lekker kunnen genieten van mosselen, een smakelijk biertje of wijntje en volop muziek en entertainment van uit alle hoeken. Dit alles tegen een achtergrond van een zomers en historisch Middelburg. Wie wil er nou niet lekker op het terras zitten en genieten van deze heerlijkhe den? Ook steeds meer niet- horeca-ondememers verzin nen acties voor tijdens het Mosselfestival. Op die manier dragen steeds meer mensen hun steentje bij om van het Mosselfestival Middelburg een heus stadsfeest te maken. Het weekend van het Mosselfestival biedt u dan ook meer dan alleen het Mosselfestival. Zo is er op don derdag op het abdijplein de eer ste Folkloristische dag. Het prachtige abdijplein is dan gevuld met ring- en sjezenrij- ders. Allemaal proberen ze zoveel mogelijk ringen te ste ken. Het is spannend om de strijd te volgen, maar het is ook leuk om naar de kostuums en prachtig versierde paarden en rijtuigen te kijken. Meer hiero ver kunt u verderop in de krant vinden. Op vrijdagavond is er op de markt de jaarlijkse nacht- markt, waar allerlei snuisterij en te koop zijn en u heerlijk Zo zachtjes aan weet iedereen wel dat het kloppend hart van het festival zich in de Vlasmarkt bevindt. Duidelijk te herken nen zijn ook de overige deelnemende horecabedrijven in de stad. De uitingen zullen er niet om liegen. Echter, er is meer; Middelburg staat namelijk bekend om kleine steegjes, plein tjes en straatjes en tijdens de 'mosseldagen'vinden we ook daar de sporen van het Bourgondisch festival in terug. We hebben het dan bijvoorbeeld over brasserie Panneke in de bijna verscholen Lammerensteeg (zijstraat LangeViele), of bij voorbeeld het Museumcafé aan het Abijdplein. Zelfs aan het overnachten is gedacht. De faciliteiten van Stadscamping Middelburg bieden na het eten, drinken en stappen een rust gevende plek zoals dat bij een monumentstad als Middelburg hoort. Wie iets met ondernemen heeft en zich wil vestigen, als ondernemer, in het uitgaansleven van Middelburg kan Horeca Traject Effect vragen om advies. Dit adviesbureau helpt u graag verder en na een geslaagde bemiddeling helpt Caljouw Rademaker u vast wel met verhuizen. Kortom, er zijn meer betrokkenen dan u denkt; bekijk het eens allemaal op www.mosselfeesten.nl langs de stands kunt struinen. Daarnaast is er de volgende dag op de markt ook nog een snuffelmarkt. De van oorsprong als histori cus opgeleide fotograaf Bill Nolten is vanuit dat vak getraind in het bestuderen en interpreteren van feiten. Taak van een historicus is om de dingen zó te beschrijven dat ze gaan leven, dat ze verras sen en tot denken aanzetten. Op die manier is de interesse van Nolten ontstaan voor fotografie. Door op een andere manier te kijken naar de din gen om je heen, kunnen deze plotseling een andere beteke nis krijgen. Een fotograaf probeert, net als een historicus, zijn gevoel en zijn of idee zo goed mogelijk over te brengen op iemand anders. Met het uitvergroten van details, het aanbrengen van een ordening of door het onderwerp uit verschillende hoeken te fotograferen pro beert Bill Nolten het gevoel dat hij bij een onderwerp heeft, vast te leggen en over te brengen. Yerseke is al jaren het middel punt van de oester- en mossel- handel in Zeeland. Hier kan je nog steeds zogenaamde oesterputten bezoeken. Hierin worden oesters en mosselen gekweekt. Deze industrie gaat wel 140 jaar terug. De oude oesterputten zijn nu helaas aan het vervallen. Als je er doorheen loopt, voel je de kleinschaligheid en ambachtelijkheid. Het lijkt erop dat de natuur hier en daar de oesterputten weer opeist. Met de foto's getoond in café Bommel tijdens de Mosselfeesten wil Bill Nolten de kleinschaligheid en het verval van deze oesterkweek weergeven. Daarnaast komt ook de systematische (ratio nele) opzet van deze oester putten aan bod. Oesterputten in Yerseke: het beeld van een kleinschalige, vervallen industrie met een lange, rijke geschiedenis. Sinds wanneer bent u dé mosselman van de Middelburgse mosselfeesten? "Aankomend jaar wordt mijn zesde jaar als Middelburgse Mosselman. Ik was uiteraard al redelijk bekend met de Middelburgse horeca, ik kom tenslotte uit Middelburg. Toen vijf jaar geleden mijn voorganger is overleden ben ik door Barend van de Mug gevraagd om het stokje over te nemen. Dit wilde ik natuurlijk met alle plezier doen, alhoewel ik het eerste jaar toch best wel zenuwachtig was. Nu is die tijd voorbij hoor! Nu geniet ik alleen nog maar!" Doet u nog iets om u voor te bereiden op het festival? "Als eerste ga ik mijn Mosselmanpak halen. Kijken of alles nog een beetje in orde is daarmee, en of het mij nog past. Dan ga ik wat horecazaken af om de een beetje te polsen of ze er al zin in hebben. Een beetje keuvelen over voorgaande jaren enz. Ik vind het altijd erg leuk om zo weer veel bekenden tegen te komen. Ook ga ik hopen op een zon netje, want Mosselfeesten met slecht weer daar houden we natuurlijk niet van. Gelukkig hebben we ieder jaar nog geluk gehad". Hoe komt het datje alles weet over mosselen en al het andere uit de zee? "Ik heb twintig jaar gewerkt bij het ministerie van land bouw en visserij. Ik was daar viskeurmeester. Voor de voedselveiligheid keurde ik met name de vis die bij de groothandels terecht kwam. Na zoveel jaren leer je heel wat over vis hoor! Lekkere dingen uit de zee hebben voor mij geen geheimen!" Hoe gaat de Mosselman door het leven als de mosselfeesten voorbij zijn? "Na de Mosselfeesten ben ik vooral erg moe. Ik ga dan eerst een beetje op het gemakje doen en gewoon weer verder met wat ik het hele jaar door doe. Drie jaar geleden ben ik met de VUT gegaan en sindsdien pas ik veel op mijn kleinkinderen van 6 en 3. Ook maak ik in de zomer twee keer in de week haring schoon op de markt. Op dinsdag in Goes en op don derdag hier in Middelburg. En net als iedereen ga ik graag zoveel mogelijk op vakantie, Frankrijk is mijn favoriet". Wat maakt het Middelburgse Mosselfestival uniek? "Kijk, overal heb je natuurlijk Mosselfeesten en visserij- dagen. En allemaal zijn ze gezellig. Wat de feesten van Middelburg zo uniek maakt is dat het vrij kleinschalig is. Iedereen kent elkaar en alle Middelburgers kennen het Mosselfestival. Hierdoor zijn alle terrassen goed gevuld en dat is naast heel gezellig ook een prachtig gezicht. Leuk is ook dat de onderne- mers in 'het straa tje van verlangen"zoals we dat noe men, ook echt bezig zijn met de Mosselfeesten" Wat is voor de mosselman het leukste aan het festival? "Het leukste aan het festival vind ik natuurlijk de gezellig heid. De stad bruist dan en uit alle hoeken hoor je geluid en ruik je mosselen. Ik geniet ervan om rond te lopen door de straten en een praatje te maken met de bezoekers. Ik leg ze dingen uit over de mosselen en wijs ze de weg. Ook artiesten help ik op weg en probeer ze te sturen naar plaatsen waar ze het beste kunnen gaan staan. Ik voel me echt de ambassadeur van het festival. Wat ik natuurlijk ook doe is mosselen proeven, hoe meer hoe beter!" Wordt je na het festival herkend op straat? 'ja hoor. Niet alleen na het festival, maar gedurende het hele jaar. Regelmatig hoor ik op straat: 'Hé Mosselman, alles goed?' Ik kan daar alleen maar van genieten. Het is toch weer een teken dat de Mosselfeesten én de Mosselman gewaardeerd worden door de Middelburgers. Tijdens de Mosseldagen loopt hij drie dagen rond. Velen kennen hem van gezicht. Maar kennen we hem eigenlijk wel echt? Een interview met de Middelburgse Mosselman Bernhard de Muynck.

de Faam | 2008 | | pagina 23